آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۶۸

 • پرونده روس‌گیت مختومه می‌شود

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای نخستین‌بار در ماه اوت سال ۲۰۱۷ بود که متوجه متیو جی ویتاکر شد و آنچه در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان بیان کرد، مورد پسند وی واقع شد. او یک وکیل حزبی است که اصرار دارد بین روسیه و کارزار انتخاباتی ترامپ تبانی در کار نبوده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، در ماه ژوئیه، دونالد مک‌گان، مشاور حقوقی کاخ سفید با ویتاکر یک مصاحبه کاری داشت و از وی دعوت کرد که به تیم مهاجمان ترامپ علیه پرونده روس‌گیت که توسط بازرس مولر پیگیری می‌شود، بپیوندد.
 • کاهش حمایت ترامپ از جنگ یمن

  دنیای اقتصاد: ریاض از طریق سفارت خود در واشنگتن از تصمیم به توقف سوخت‌رسانی هوایی آمریکا به عملیات عربستان و متحدانش در یمن خبر داد. واشنگتن با همکاری ریاض قصد دارد سیگنال‌هایی به دنیا مخابره کند که نشان دهد دولت ترامپ به‌دنبال کاهش حمایت خود از عربستان در جنگ یمن است. این اقدام گامی پیش‌دستانه و با رضایت سعودی است تا مانع تحریم‌های گسترده آمریکا شود. همچنین تصمیم هماهنگ واشنگتن و ریاض می‌تواند به تلاش هر دو کشور برای جلوگیری از ورود کنگره به این موضوع تعبیر شود.
 • محرمانه‌های کره‌شمالی

  دانیل تودور / جیمز پی‌یر سون ترجمه: محمدحسین باقی
  مردم معمولی یوآن و دیگر ارزها را منبعی برای حفظ دارایی‌های خود می‌دانند. آنها آموخته‌اند که به دولت و پول آن- وون- اعتماد نکنند. همزمان، آنها یاد گرفته‌اند که تجارت و پس‌انداز با یوآن می‌تواند آنها را از پیامدهای غارت و چپاول و بی‌کفایتی‌های آینده دولت در امان نگه دارد. همچنین، قیمت‌گذاری بازار سیاه بر وون در مغازه‌ها و رستوران‌ها درحال تبدیل شدن به نرخ رایج بازار است. وجه دیگر زندگی در کره‌شمالی این است که همگان از معدنچی تا معلم مدرسه یک زندگی اقتصادی دوگانه دارند یعنی بسیاری در وقت اضافه‌شان برای پول در آوردن یا درگیر کارهایی هستند که پول نقد به‌دنبال دارد یا در فعالیت‌های بازاری حضور دارند. پلیس منتظر فرصت برای دریافت رشوه است و بسیاری از کارمندان دولت با دزدیدن اموال محل کار به‌دنبال کسب پول بیشتر یا صرف آن برای رفع نیازهای خود هستند.
 • چشم‌انداز آتی سازمان تجارت‌جهانی

  کوروش جعفری کارشناس سازمان تجارت‌جهانی
  طی ماه‌های گذشته ایالات‌متحده آمریکا و چین گزارش‌هایی مبنی برنقض قواعد و اصول سازمان تجارت‌جهانی ازسوی یکدیگر به بخش حل‌وفصل اختلافات سازمان ارائه کردند. هریک از طرف‌های دعوی درصدد بودند حقانیت خویش را اثبات کرده و همچنین از مکانیزم‌های حقوقی و ظرفیت‌های این نهاد چندجانبه بین‌المللی به نفع خودشان بهره‌برداری کنند. باتوجه به طرح موضوع و واکنش‌های مطروحه در سازمان، در عمل اختلافات دوکشور به سازمان تجارت‌جهانی منتقل شده و فصل نوینی درخصوص توانایی وکارآمدی سازمان تجارت‌جهانی در حل‌وفصل اختلافات قدرت‌های اول و دوم اقتصادی جهان آغاز شده است.

بیشتر