آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۴۳

 • ترامپ برزیل در یک قدمی رئیس‌جمهوری

  دنیای اقتصاد: با شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل مشخص شد که بولسونارو نامزد راست افراطی توانسته است ۴۶ درصد آرا را از آن خود کند. نزدیک‌ترین رقیب او فرناندو حداد نامزد سوسیالیست‌ها نیز در نهایت توانست ۲۹ درصد آرا را به‌دست آورد. بولسونارو که خود را ترامپ گرمسیری خوانده، پس از اعلام نتایج انتخابات برزیل گفت که در دور دوم انتخابات در ۲۸ اکتبر فرناندو حداد را شکست خواهد داد. او همچنین از دوران تاریک نظامیان در این کشور به نیکی یاد کرده است.
 • یک گام به جلو در ۳۸ درجه شمالی

  دنیای اقتصاد: مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا می‌گوید کیم‌جونگ‌اون، رهبر کره‌شمالی آماده است که به بازرسان بین‌المللی اجازه بازدید از مراکز هسته‌ای و موشکی این کشور را بدهد؛ مساله‌ای که یکی از موانع بر سر وعده خلع‌سلاح هسته‌ای کره‌شمالی بود. «هیون هی شین» و «جویس لی»، گزارشگران رویترز در گزارش ۸ اکتبر نوشتند که پمپئو روز یکشنبه ۱۵ مهرماه در یک سفر کوتاه به کره‌شمالی با رهبر این کشور گفت‌وگو کرد.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  چین نه تنها نفوذ خود را در چارچوب نهادهای منطقه‌ای رسمی موجود اعمال کرده بلکه مایل به همکاری با آنها نیز بوده است. چین همچنان در سازمان‌های اقتصادی و سیاسی موجود در منطقه از جمله اجلاس شرق آسیا، اپک و پیمان منطقه‌ای آ‌سه‌آن مشارکت داشته است.
 • جهان ۵/ ۱ درجه گرم‌تر شود،کار تمام است

  دنیای اقتصاد: جهان اگر بیشتر از یک و نیم درجه گرم‌تر شود جان میلیون‌ها انسان به خطر می‌افتد. این جان مطلب گزارش اخیر دانشمندان در مورد تغییرات آب و هوایی است. به گزارش سی‌ان‌ان اگر تا سال ۲۰۳۰، دنیا درخصوص عادات زندگی خود تغییراتی ایجاد نکند، جان میلیون‌ها نفر به خطر می‌افتد. در این زمینه دانشمندان می‌گویند که دولت‌ها و مردم باید هرچه سریع‌تر از افزایش خطرناک گرمای زمین جلوگیری کنند.
 • شایعه کشف جسد روزنامه‌نگار سعودی

  رویترز: منابع امنیتی در ترکیه به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که جنازه جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی در یکی از محلات استانبول پیدا شده است. این منابع گفتند که این روزنامه‌نگار در کنسولگری سعودی در استانبول به قتل رسیده و سپس جنازه‌اش‌ به خارج از کنسولگری منتقل شده است. در این راستا، رئیس‌جمهوری ترکیه روز یکشنبه ۱۵ مهرماه اعلام کرد که شخصا پرونده خاشقجی را دنبال می‌کند.
 • آمریکا به‌دنبال کاهش‌ تنش‌های تجاری و نظامی با چین

  دنیای اقتصاد: دیروز، قرار بود چین و آمریکا گفت‌و‌گوهایی را با حضور مقامات بلندپایه دو طرف در پکن انجام دهند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، قرار بود این نشست با هدف کاهش‌ تنش‌های تجاری و نظامی میان دو اقتصاد بزرگ جهان انجام شود.

بیشتر