آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۲۸

 • پایان وضعیت جنگی در مرز دو کره

  دنیای اقتصاد: پس از ۶۵ سال به وضعیت جنگی در شبه‌جزیره کره پایان داده شد. «این» و «اون» رهبران دو کشور کره‌جنوبی و کره‌شمالی طی یک بیانیه تاریخی در روز چهارشنبه این خبر را به جهان اعلام کردند. علاوه‌بر این در این بیانیه بر تقویت روابط دو کره و تبدیل شبه‌جزیره کره به «سرزمین صلح بدون سلاح هسته‌ای و تهدید هسته‌ای» تاکید شده است. مون‌جائه این، رئیس‌جمهور کره‌جنوبی همچنین اعلام کرد که پیونگ‌یانگ موافقت کرده است تا «برای همیشه» سایت‌های آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی خود را ببندد.
 • تعبیر خواب رهبران شوروی

  دنیای اقتصاد: در یک عصر پاییزی در اکتبر، پیش از انتخابات سال ۲۰۱۶، پرچمی در پل منهتن در نیویورک برافراشته شد که در پس زمینه آن عکسی از ولادیمیر پوتین و پرچم روسیه بود و زیر آن به‌شکل غیرجذابی نوشته شده بود: «صلح‌طلب». این روشی برای تولد جسورترین رئیس‌جمهوری دنیا بود که در آن زمان ۶۴ ساله شده بود.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  برخی داده‌ها نشان می‌دهد هر چه قدرت چین افزایش می‌یابد، احتمال کمتری وجود دارد که در مناقشات نظامی بینادولتی مشارکت کند. در عوض، یک بازنگری جدیدتر از داده‌ها نشان می‌دهد که چین به قدرتی «راضی» تبدیل نشده بلکه همچنان قدرتی «مناقشه دوست» بوده و مایل است در مناقشات نظامی بینادولتی حضور داشته باشد.
 • یک نامزد پوپولیست در برزیل

  دنیای اقتصاد: نشریه انگلیسی اکونومیست طرح روی جلد و سرمقاله شماره این هفته خود را به انتخاباتی اختصاص داده است که قرار است ماه آینده در برزیل برگزار شود. در این سرمقاله، اکونومیست پیش‌بینی کرده است که احتمال دارد جیر بولسونارو در این انتخابات به پیروزی برسد.
 • تحریم ارتش چین از سوی آمریکا

  رویترز: دولت آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که ارتش چین را به‌دلیل خریدن جنگنده و سیستم پدافند هوایی از روسیه تحریم کرده است. وزارت‌خارجه آمریکا می‌گوید این تحریم‌ها علیه اداره توسعه تجهیزات ارتش جمهوری خلق چین و به‌دلیل نقض تحریم‌های آمریکا و خرید سامانه‌های پدافند موشکی و جنگنده از روسیه اعمال شده است. طبق این گزارش همچنین لی شانگفو، مدیر این نهاد نظامی چینی نیز مورد تحریم قرار گرفته است.
 • بن‌بست در مذاکرات بریتانیا و اروپا

  رویترز: روند مذاکرات رهبران اتحادیه اروپا و بریتانیا درخصوص برگزیت به مشکل برخورده است. در جلسه‌ای که به همین مناسبت روز پنج‌شنبه برگزار شد، بین مایکل برنیر، نماینده اتحادیه اروپا و نماینده بریتانیا سخنان تند و تیزی رد و بدل شده است.
 • اشتیاق بیشتر دموکرات‌ها برای انتخابات نوامبر

  رویترز: کارول دونووان یکی از رهبران دموکرات‌ها متقاعد شده است که سال ۲۰۱۸ می‌تواند سال خوبی برای دموکرات‌ها در دالاس باشد، زمانی که بسیاری از طرفداران حزب با شور و شوق در تجمع ماه اکتبر به منظور جمع‌آوری کمک‌های مالی حضور پیدا کرده بودند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر