آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۲۹

 • دوئل لفظی لندن و بروکسل

  دنیای اقتصاد: براساس اعلام رئیس شورای اروپا رهبران اتحادیه اروپا ماه آینده میلادی قصد دارند تمام تلاششان را برای انعقاد یک توافق مربوط به برگزیت انجام دهند اما در عین حال این رهبران به نخست‌وزیر انگلیس هشدار دادند اگر تا ماه نوامبر بر سر مسائل مربوط به تجارت و مرز مربوط به ایرلند کوتاه نیاید، آماده خروج بریتانیا از این اتحادیه بدون هیچ‌گونه توافقی هستند.
 • کشف توطئه جدید در کاخ سفید

  دنیای اقتصاد: هر روز ابعاد جدیدی از توطئه علیه دونالد ترامپ رو می‌شود. یک روز خبر از گروه مقاومت در درون کاخ سفید می‌شود و روزی دیگر کاشف به عمل می‌آید که معاون دادستان کل آمریکا قصد داشته با ضبط کردن صدای ترامپ، برای طرح عدم کفایت سیاسی ترامپ اقدام کند. هر چند خود رود روزنستاین چنین مساله‌ای را تکذیب کرده است اما خبرها حکایت از این داشته که روزنستاین در نظر داشته است تا پس از اخراج جیمز کومی در ماه مه سال ۲۰۱۷، صدای دونالد ترامپ را ضبط کند.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  روش مهم دیگر قضاوت در مورد روابط چین با نظم پساجنگ می‌تواند ارزیابی درجه یا میزان سازگاری این کشور با قواعد بین‌المللی باشد. آیا چین دیکته‌ها و فرآیندهای نهادهایی که عضو آنهاست را اجرا یا دنبال می‌کند؟ در حقیقت، قضاوت در مورد سازگاری قواعد بین‌المللی فرآیندی پیچیده و اغلب غیرمفید است. دولت‌ها اغلب تنها زمانی کنوانسیون‌ها و موافقت‌نامه‌ها را امضا می‌کنند که اجرای الزامات سیاسی مشابه را به‌دلایل دیگری مانند دلایل حقوق بشری و قوانین زیست‌محیطی شروع کرده باشند.
 • دسترسی حزب‌الله به موشک‌های نقطه زن

  خبرگزاری فرانسه: حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، روز پنج‌شنبه ۲۰ سپتامبر، با بیان اینکه نیروهای این گروه در جنگ سوریه باقی خواهند ماند، از دسترسی حزب‌الله لبنان به «موشک‌های نقطه زن» خبر داد. نصرالله که به مناسبت عاشورا سخن می‌گفت، مدعی شد: «اگر اسرائیل بخواهد جنگی علیه لبنان تحمیل کند، اسرائیل با سرنوشتی مواجه خواهد شد که تاکنون نتوانسته پیش‌بینی کند.» این خبرگزاری به نقل از منابع اسرائیلی اعلام کرد که حزب‌الله لبنان دارای ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار راکت و موشک کوتاه‌برد و همچنین چندصد موشک با برد بلند است. اظهارات حسن نصرالله چند روز پس از سرنگونی یک هواپیمای روسی، در جریان حمله اسرائیل به یک منطقه در شمال غرب سوریه است. ارتش اسرائیل اعلام کرده که در این حمله یک مرکز رژیم سوریه که محل ساخت سلاح دقیق برای تحویل به حزب‌الله بود، هدف قرار گرفت.
 • هشدار چین و روسیه به آمریکا

  دنیای اقتصاد: روز جمعه مسکو و پکن علیه تحریم‌های ضدروسی آمریکا که برای نخستین بار چین را نیز مورد هدف قرار داد، واکنش نشان و هشدار دادند که این اقدام برای واشنگتن تبعاتی در پی خواهد داشت. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» سخنگوی ولادیمیر پوتین واشنگتن را به بازی ناعادلانه و استفاده از راهکارهای جدید برای تحت فشار در آوردن مسکو متهم کرد تا به این ترتیب مسکو مجبور شود از بازار تسلیحات جهان کناره‌گیری کند. این اتهام پس از آن مطرح شد که آمریکا چین را به‌خاطر خرید هواپیماهای جنگی و موشک مورد تحریم قرار داد و دیگر خریداران این کالاهای روسی را نیز تهدید به تحریم کرد. به گزارش ژاپن‌تایمز، روز پنج‌شنبه واشنگتن تحریم‌های مالی خود را علیه بخش توسعه تجهیزات وزارت دفاع چین و مقام ارشد آن وضع کرد و دلیل آن را خرید اخیر چین از جت‌های جنگنده سوخو اس‌یو ۳۵ و سیستم‌های موشکی زمین به هوای اس۴۰۰ روسی اعلام کرد. این نخستین بار است که یک کشور طرف سوم به‌خاطر معامله با روسیه مورد تنبیه آمریکا قرار می‌گیرد؛ نشانه‌ای دال بر اینکه ترامپ آماده است به‌خاطر مساله مسکو روابط خود با دیگر کشورها را نیز دستخوش تنش کند.
 • رشد کند، تورم بیشتر برای ترکیه

  دنیای اقتصاد: موسسه رتبه‌سنجی فیچ، یکی از سه موسسه معتبر رتبه‌سنجی جهان، پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ترکیه را کاهش داد و اعلام کرد که تورم در این کشور بیش از انتظارات قبلی این موسسه خواهد بود. فیچ دلیل این تغییر در پیش‌بینی‌های خود را افت شدید ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا در جدیدترین گزارش چشم‌انداز خود از اقتصاد جهان عنوان کرد. فیچ پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ترکیه را نسبت به گزارش چشم‌انداز که در تاریخ ۲۱ سپتامبر منتشر کرده بود، از ۶/ ۳ درصد به ۲/ ۱ درصد کاهش داده است. علاوه بر این، فیچ پیش‌بینی کرده است تورم ترکیه که در ماه ژوئیه به رکورد ۱۴ ساله خود یعنی ۸/ ۱۵ درصد رسیده بود، در پایان سال ۲۰۱۸ به ۲۰ درصد خواهد رسید. فیچ همچنین پیش‌بینی خود از تورم ترکیه در سال ۲۰۱۹ میلادی را از ۸/ ۱۰ درصد به ۱۵ درصد افزایش داد. فیچ پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۹ را از ۳/ ۶ درصد به ۱/ ۶ درصد تغییر داد. پیش‌بینی فیچ از رشد اقتصادی جهان نیز با ۱/ ۰ درصد کاهش به ۱/ ۳ درصد رسید.

بیشتر