آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۲۷

 • یک تکنوکرات در راس دولت عراق

  دنیای اقتصاد: به‌نظر می‌رسد عراق یک گام به مرحله برون‌رفت از بحران و بن‌بست سیاسی بر سر انتخاب نخست‌وزیر نزدیک شده باشد. بر همین اساس، نخست‌وزیری «عادل عبدالمهدی» تقریبا قطعی شده است.
 • نبرد روسیه و غرب در بالکان

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که رای‌دهندگان مقدونیه خود را برای مهم‌ترین رفراندوم در تاریخ این کشور آماده می‌کنند، برخی از حساب‌های کاربری در فیس‌بوک از شهروندان مقدونیه خواسته‌اند تا تعرفه‌های رای خود را به آتش بکشند. همچنین در مقالات خبری که اغلب به‌صورت آنلاین منتشر می‌شوند این احتمال مطرح شده‌ که شرکت گوگل ممکن است با توجه به نتیجه این رفراندوم زبان مقدونی را از فهرست زبان‌های رسمی خود حذف کند.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  بخش یک تحلیل از دیپلماسی اقتصادی‌ چین در منطقه نشان می‌دهد که این کشور واقعا به سوی تنبیه دیگر مدعیان در دریای چین جنوبی- آن‌گونه که معمولا فرض می‌شد- حرکت نکرده است. اساسا، در نگاه چین، این کشور درحال پاسخگویی به اقدامات و ادعاهای متجاوزانه از سوی دیگر دولت‌ها است. برخی تحلیلگران سیاست این کشور را «تهور واکنشی» نامیده و می‌گویند که انگیزه اساسی پکن همانا پاسخگویی شدید به اقدامات دیگران است درحالی‌که دیگران این عبارت را برای طرح این مساله به‌کار می‌گیرند که چین به‌دنبال بهانه‌جویی‌هایی برای انجام و اجرای اقدامات برنامه‌ریزی شده خود است.
 • بازگشت اوباما؛ هدیه به جمهوری‌خواهان

  آسوشیتدپرس: باراک اوباما با رضایت هم حزبی‌های دموکرات دوباره پا به میدانی گذاشته که روسای‌جمهوری سابق اغلب از آن اجتناب می‌کنند. اوباما در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای در تبلیغات انتخاباتی نامزدهای دموکرات حاضر می‌شود و از فرهنگ سیاسی حاکم بر دوران دونالد ترامپ رئیس‌جمهور کنونی آمریکا انتقاد می‌کند.
 • تظاهرات راست‌های افراطی در شرق آلمان

  برگزاری آلمان: تظاهرات راست‌گرایان افراطی در شرق آلمان، علیه سیاست‌های مهاجرتی ادامه دارد. در دور تازه‌ای از این تظاهرات صدها تن در شهر کوتن تجمع کردند، درحالی‌که صدها تن از نیروهای پلیس و گروهی از مخالفان نیز در خیابان‌ها حضور داشتند. بیش از هزار نفر روز ۲۵ شهریور با شعارنوشته‌هایی مانند «وطن‌پرستی جنایت نیست» یا شعارهایی علیه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به خیابان‌های «کوتن» در ایالت زاکسن-آنهالت آمدند.
 • مذاکرات پشت‌پرده ترکیه و اسرائیل

  روزنامه تایمز آو اسرائیل: اسرائیل و ترکیه مذاکرات پشت‌پرده‌ای را برای بهبود روابط دیپلماتیک میان دوطرف برگزار می‌کنند. بعد از اعتراضات خشونت‌آمیز در مرز غزه در ماه مه و کشته شدن بیش از ۶۰ فلسطینی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه با محکومیت اقدامات نیروهای اسرائیلی، این رژیم را متهم به «نسل‌کشی» کرد و در پی آن ترکیه سفیر خود را فراخواند و سفیر اسرائیل را اخراج کرد. براساس گزارش‌هایی که اخیرا منتشر شده انتظار می‌رود دو طرف نمایندگان خود را بار دیگر به تل‌آویو و آنکارا راهی کنند. این روزنامه اسرائیلی در ادامه آورده است: صبح روز یکشنبه دو جت شخصی متعلق به اسرائیل و دیگری به ترکیه به سمت ابوظبی به پرواز درآمدند. گفته می‌شود این پروازها با مذاکرات پیش‌رو میان تل‌آویو و آنکارا مرتبط است اما نه رژیم اسرائیل و نه ترکیه در این باره اظهارنظری نکرده‌اند. در هفته‌های اخیر روابط تجاری میان دو طرف نیز به حالت عادی بازگشته است.
 • شدیدترین توفان سال در چین

  بی‌بی‌سی: توفان شدیدی که ده‌ها نفر را در فیلیپین کشت اکنون به جنوب چین رسیده است. به گفته‌ رسانه‌های دولتی چین توفان منگهوت جان دو نفر را در استان گواندانگ گرفته و بیش از ۵/ ۲ میلیون نفر را در این استان و جزیره هاینن مجبور به تخلیه خانه‌هایشان کرده است.

بیشتر