شماره روزنامه ۴۵۴۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۰۲

 • اقتصاد سیاسی طغیان تورم

  دنیای اقتصاد: چرا چین، ویتنام و برزیل در مهار تورم موفق بودند اما پرو، نیکاراگوئه، آرژانتین، ونزوئلا، ترکیه و زیمبابوه نه؟ روزنامه نیویورک تایمز با بررسی تجارب این کشورها به منشأ سیاسی طغیان تورم پرداخت. به نوشته این روزنامه، اقتدارگرایی فردی و پوپولیستی باعث تضعیف و از میان رفتن نهادها، رقیبان سیاسی و سرانجام سیستم حقوقی می‌شود. این رویه استقلال بانک مرکزی را به‌عنوان مهم‌ترین نهاد مهارکننده تورم به دلیل مداخله‌های دائمی از بین می‌برد. به همین دلیل است که در برخی از برهه‌ها و اخیرا در ترکیه و ونزوئلا مهار تورم سرکش به ماموریتی غیرممکن تبدیل می‌شود. آمارها نشان می‌دهد که ترکیه در ماه جولای پس از سال‌ها در حال تجربه کردن تورم دو رقمی یعنی در حدود ۱۶ درصد است و ونزوئلا نیز طبق آخرین برآورد صندوق بین‌المللی پول تا پایان سال ۲۰۱۸ تورم یک میلیون درصدی را میزبانی می‌کند. روزنامه نیویورک‌تایمز به مدل‌های سیاسی چین، ویتنام و برزیل اشاره می‌کند و این دسته از کشورها را ذیل نظام‌های دموکراتیک و دیکتاتوری بوروکراتیک، تقسیم‌بندی می‌کندکه در آن به دلیل تداوم نهادها و حاکمیت قانون تورم مدیریت شده است. درواقع اگرچه در مقاطعی در نظام‌های دموکراتیک نیز تورم طغیان کرده، اما طراحی قواعد به گونه‌ای است که با تغییر سیاستمداران و برنامه‌ها اقتصاد دوباره به ریل بازمی‌گردد.
 • کابوس بی‌ثباتی اجتماعی در چین

  دنیای اقتصاد: رهبران چین سعی می‌کنند اعتماد به نفس خود را در مواجهه با تهدیدات تعرفه و تجارت رئیس‌جمهوری آمریکا حفظ کنند. اما با روشن شدن اینکه جنگ تجاری طولانی با آمریکا ممکن است اجتناب‌ناپذیر باشد، نشانه‌های روزافزونی از نگرانی در درون تشکیلات حزب کمونیست چین دیده می‌شود.
 • تراژدی پنسیلوانیا

  دنیای اقتصاد: دیوان‌عالی ایالت پنسیلوانیای آمریکا اسامی ۳۰۰ کشیش کاتولیک را که متهم هستند ظرف ۷۰ سال گذشته کودکان را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند منتشر کرد.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  این تفویض اختیار زیان‌هایی جدی دارد. این امر اصطکاک میان مقام‌های منطقه‌ای و منافع تجار و کاسب‌کاران را دامن زده و فضای زیادی برای فساد فراهم می‌کند. این تفویض کار را برای پکن جهت اطمینان یافتن از رعایت معیارهای زیست‌محیطی و کارآمدی دشوار می‌کند. اما در مجموع، تمرکززدایی تصمیم‌گیری به‌خوبی کار کرده است. این تمرکززدایی دست سرکوبگر حزب به رهبری مائو را کنار زده و رویکردی نرم‌تر را جایگزین کرده که اجازه بالیدن به بخش‌خصوصی را داده است. نتیجه، شگفت‌آور بوده است. آنچه یک اقتصاد کاملا دولتی بود به اقتصادی تبدیل شده که در آن SMEs، تشکیل‌دهنده ۶۵ درصد از GDP است و ۸۰ درصد از نیروی کار کشور را در خدمت دارد. یکی از اسرار «الگوی چین» این است که حامیان و منتقدانش به یک اندازه آن را به‌واسطه «تدریجی‌گرایی» تعریف می‌کنند؛ یعنی اصلاحات آهسته و پیوسته و سیستماتیک که پیامدهای اجتماعی‌اش به دقت مدیریت شده هستند.
 • حادثه سقوط پل در ایتالیا

  خبرگزاری آلمان: بنا به گزارش پلیس و ماموران امداد ایتالیا روز سه‌شنبه ۱۴ اوت (۲۳ مرداد) در پی سقوط بخشی از پل بزرگراهی در منطقه جنوا واقع در شمال این کشور دست‌کم ۳۵ نفر جان خود را از دست دادند.
 • مشکلات ترکیه با آمریکا حل می‌شود

  رویترز: سخنگوی رئیس‌جمهوری ترکیه وعده داد که مشکلات این کشور با آمریکا حل خواهد شد. ابراهیم کالین، سخنگوی رجب طیب اردوغان روز گذشته گفت: او انتظار دارد مشکلات با آمریکا که منجر به افت شدید ارزش واحد پول لیر ترکیه شده حل‌وفصل شود اما اول واشنگتن باید دست از تلاش برای اعمال نفوذ بر قوه‌قضائیه ترکیه (مسائل مربوط به حبس کشیش آمریکایی در ترکیه که متهم به همکاری با سازمان گولن است) بردارد.
 • امارات‌ رقابت‌پذیرترین اقتصاد جهان عرب

  دنیای اقتصاد: به‌تازگی بانک جهانی با همکاری مجمع جهانی اقتصاد اقدام به انتشار گزارشی در رابطه با میزان رقابت‌پذیری اقتصاد کشورهای جهان عرب در سال ۲۰۱۸ کرده است. در این گزارش کشورهای امارات و قطر به ترتیب دارای بالاترین رتبه‌های رقابت‌پذیری در میان کشورهای عربی هستند.
 • چشم‌انداز اقتصاد جهان تیره شد

  دنیای اقتصاد: خبرگزاری رویترز در گزارشی با عنوان «چشم‌انداز اقتصاد جهانی درحال تیره‌شدن است» نوشت: نشانه‌ها حاکی از آن است که شتاب رشد اقتصاد جهان در ادامه سال‌جاری و ۲۰۱۹، کاهش می‌یابد و مسیری نابرابر را طی خواهد کرد. از این‌رو به نظر می‌رسد که میزان مصرف نفت در جهان به تدریج کاهش یابد. درحالی‌که رشد اقتصادی در ایالات‌متحده قابل‌توجه خواهد بود اما در اغلب کشور‌های دیگر نشانه‌های شفافی از افت شتاب رشد اقتصادی دیده می‌شود.

بیشتر