آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۰۳

 • اقتصاد در وضعیت آچمز

  دنیای اقتصاد: در مواجهه با یک تورم غیر قابل تصور، یعنی تورم ۳۲ هزار و ۷۱۴ درصدی، مقامات ونزوئلا گمان می‌کردند که یک راه‌حل برای خروج از این وضعیت پیدا کرده‌اند: آنها در سر و شکل پول کاغذی و نامش دست بردند، سپس آنها سه صفر را حذف کردند و وقتی متوجه شدند که حذف سه صفر افاقه نخواهد کرد آنها اعلام کردند که دو صفر دیگر را نیز حذف خواهند کرد.
 • حیاط خلوت چین در اروپا

  دنیای اقتصاد: نیویورک‌تایمز خبر داد که ردپای نفوذ چین در جهان این بار به اروپا رسیده و جمهوری چک را به حیاط خلوت خود تبدیل کرده است. این گسترش دامنه نفوذ در چارچوب طرحی که اصطلاحا ۱+۱۶ نامیده می‌شد؛ انجام شده است. چین در تلاش است در چارچوب این طرح چندین کشور اروپای شرقی و مرکزی را با خود همراه سازد و این مناطق را به پاتوق سیاسی پکن تبدیل کند. توسعه همکاری‌ها از سال ۲۰۱۶ به این سو با پراگ آنچنان بوده است که می‌توان گفت چک همچون دوران جنگ سرد دوباره به بزرگ‌ترین سد در برابر لیبرال دموکراسی تبدیل شده است.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  درست است که رهبران چین اهمیت چشمگیری به ثبات سیاسی و اجتماعی می‌دهند و آن را پایه و اساس توسعه بلندمدت و طول عمر حزب می‌بینند، با این حال مفهوم «ثبات» دچار بدفهمی‌های بسیاری شده است.
 • ترامپ در سیبل ۳۵۰ روزنامه آمریکایی

  دنیای اقتصاد: ترامپ از زمانی که وارد کاخ سفید شد، شمشیر را علیه رسانه‌ها از رو بست. او بارها آنها را متهم به نشر اخبار جعلی کرد و بارها خواستار تحدید آنها شد اما این رفتار وی با واکنش روزنامه‌نگاران آمریکایی روبه‌رو شد. ۳۵۰ روزنامه آمریکا در اقدامی مشترک سرمقاله خود را به دفاع از آزادی مطبوعات و حمله به رویکردهای دونالد ترامپ اختصاص دادند. برخی از روزنامه‌های دیگر از این اقدام انتقاد کرده‌اند.
 • تحریم‌های جدید آمریکا علیه ترکیه

  دنیای اقتصاد: وزیر خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه گفت: ایالات‌متحده تحریم‌های‌ تازه‌ای را علیه ترکیه آماده کرده است تا در صورت آزاد نشدن کشیش آمریکایی آنها را اعمال کند. استیو منوچین به اعضای کابینه دولت آمریکا گفت: «ما با همکاری (رئیس‌جمهوری)، چند نفر از اعضای کابینه آنها را تحریم کردیم و تحریم‌های بیشتری را داریم که در صورت عدم آزادی (کشیش برانسون) آنها را اعمال خواهیم کرد.»
 • تشدید فعالیت بمب‌افکن‌های هسته‌ای چین

  رویترز: ارتش چین عملیات بمب‌افکن‌های خود را در سال‌های اخیر افزایش داده و احتمالا درحال ‌آموزش نیروهایش برای انجام حملات علیه آمریکا و متحدانش است. این ارزیابی سالانه پنتاگون که در بحبوحه تنش‌های فزاینده میان آمریکا و چین منتشر شده، گزارش سالانه شامل اقدامات پکن برای افزایش نفوذ در جهان با هزینه‌های کلان نظامی است که براساس تخمین پنتاگون در سال ۲۰۱۷ فراتر از ۱۹۰ میلیارد دلار بوده است.

بیشتر