آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۰۱

 • سورپرایز غرب برای پوتین

  دنیای اقتصاد: آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، این هفته میزبان ولادیمیر پوتین خواهد بود. «ملیسا ادی»، گزارشگر نیویورک‌تایمز نوشت: این اقدام، یک اقدام شگفت‌آور است که به گفته تحلیلگران نشان خواهد داد چگونه دشمنان و متحدان آمریکا به‌دنبال اعمال تعرفه‌های تجاری و رفتار نخوت‌انگیز ترامپ از آمریکا دور شده و به یکدیگر نزدیک می‌شوند. این گزارشگر این اقدام شگفت‌آور (دیدار مرکل و پوتین) را به منزله «دیپلماسی غیرقابل پیش‌بینی» توصیف می‌کند.
 • اردوغان در خط پایان

  دنیای اقتصاد: رجب طیب اردوغان مدت‌ها است آشکار کرده که هیچ بخشی از زندگی ترک‌ها خارج از دید او نیست؛ حتی اقتصاد. حتی پیش از اینکه او در ماه ژوئن با قدرتی سلطان‌گونه دوباره انتخاب شود، محبوبیت خود را بر پایه رشد اقتصادی کشورش قرار داده بود. با این حال، بسیاری از منتقدان این اتهام را بر اردوغان وارد کرده‌اند که توسعه قدرت او بر مبنای تردستی بودجه‌ای، خویشاوندسالاری و فساد شکل گرفته است.
 • جاسوس بازی در کاخ سفید

  دنیای‌اقتصاد: افشاگری‌های جدید در خاطرات اماراسو مانیگل نیومن که نام‌ها و عناوین مختلفی بر آن نهاده‌اند، حکایتگر اختلال در عملکرد دولت است که آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ به آن مبتلا شده است. به گزارش سی‌ان‌ان، روز دوشنبه، دستیار سابق ترامپ یک فایل صوتی را افشا کرد که پس از مکالمه تلفنی با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا یک روز پس از اخراج خود داشته است.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  برای دستیابی به میزانی از وضوح، باید الگوی چین را جداسازی و پایش کنیم. این کار با ستون ظاهرا مرکزی‌اش یعنی نوسازی دولتی از بالا به پایین شروع می‌شود. طی دوره اصلاحی پسامائو، حزب کمونیست چین با تلاشی سخت تصویر یک نظام رهبری عاقل و دوراندیش را پرورش داده که هم استراتژیک می‌اندیشد و هم کارها را پیش می‌برد و در تحکیم این تصور هم موفق بوده است. در زمانی که حکمرانی دموکراتیک در آمریکا و اروپا در بحران است، پیام مداخله‌گرایی دولتی قاطع چین جذابیت فوق‌العاده‌ای داشته است.
 • حمله تروریستی به پارلمان بریتانیا

  دنیای اقتصاد: مردی که با اتومبیل به بلوک‌های بتنی حفاظ اطراف ساختمان پارلمان بریتانیا برخورد کرده بود به اقدام تروریستی دست زده بود. روز سه‌شنبه، ۲۳مرداد (۱۴ اوت)، پلیس لندن اعلام کرد که مردی که اتومبیل خود را به سرعت به حفاظ‌های سیمانی اطراف ساختمان پارلمان بریتانیا کوبیده بود بازداشت کرده است.
 • افزایش بدهی دولت آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: در کمتر از ۲۰ سال اخیر نسبت «بدهی به تولیدناخالص ‌داخلی» آمریکا بیش از دو برابر شده و به مقدار ۷۸ درصد رسیده است (از مقدار ۳۳ درصدی سال ۲۰۰۰). اما چرا در این باره کسی نگران نیست.
 • غرب به اسرائیل پشت می‌کند

  دنیای‌اقتصاد: برای بسیاری از صهیونیست‌ها، سال گذشته سال بسیار پرچالشی بود. در تابستان ۲۰۱۷، قانون محدودکننده‌ای برای حقوق یهودیان غیرارتدوکس به تصویب رسید. تابستان امسال نیز این رژیم قانونی ملی‌ را تصویب کرد مبنی بر اینکه اسرائیل یک کشور یهودی است و به موجب آن حقوق برابر و تعلقات جمعیت مسیحیان و مسلمانان آن نادیده گرفته شد. گذشته از ظلم و ستم‌ به فلسطینی‌ها، حالا در سرزمین‌های اشغالی حق‌کشی‌ها در جریان است.

بیشتر