آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۷۳

 • «چانه‌زنی بزرگ» در هلسینکی

  دنیای اقتصاد: طی یک جلسه خصوصی اندکی پیش از انتخابات نوامبر ۲۰۱۶- زمان انتخابات- محمد بن‌زاید(ولیعهد ابوظبی) با یکی از دوستان قدیمی آمریکایی خود چیزی را در میان گذاشت که در آن زمان «چانه‌زنی بزرگ احتمالی» نام گرفت. رهبر امارات به آمریکایی‌ها گفت که ولادیمیر پوتین (رئیس‌جمهوری روسیه) در ازای کنار گذاشتن تحریم‌های تحمیل شده از سوی غرب در واکنش به اقدامات روسیه در اوکراین، علاقه‌مند به حل بحران سوریه است.
 • بمب برگزیتی ترامپ در لندن

  دنیای اقتصاد: ترامپ یک روز پس از دیدار با ترزا می در یک مصاحبه به‌شدت به طرح ترزا می درباره برگزیت حمله کرد. او با سخنانی جنجالی بمبی در محافل سیاسی بریتانیا منفجر و از نخست‌وزیر انگلیس به تندی انتقاد کرد. سی‌ان‌ان در گزارشی نوشت: ترزا می با داشتن دوستی مانند ترامپ دیگر نیازی به دشمن ندارد.
 • انتشار نامه خصوصی اون به ترامپ

  دنیای اقتصاد: نمایندگان دولت کره‌شمالی در جلسه‌ای که قرار بود طی آن با نمایندگان آمریکا بر سر انتقال بقایای سربازان کشته شده در جنگ کره مذاکره کنند، حاضر نشدند. بازگرداندن بقایای سربازان آمریکایی کشته شده در جنگ کره یکی از محورهای گفت‌وگوهای یک روزه میان دونالد ترامپ و کیم‌جونگ‌اون در سنگاپور بود. اگرچه محور مذاکرات میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ بر سر توقف برنامه هسته‌ای کره‌شمالی است اما به هم خوردن این جلسه می‌تواند در میان جامعه کهنه‌سربازان آمریکایی و خانواده بازماندگان جنگ کره با واکنش منفی روبه‌رو شود و منتقدان داخلی ترامپ را نسبت به آینده مذاکرات هسته‌ای با کیم‌جونگ‌اون بدبین‌تر کند.
 • حکم استرداد رهبر سابق کاتالونیا

  بی‌بی‌سی: دادگاهی در آلمان حکم استرداد کارلس پوجدمون، رهبر سابق کاتالونیای اسپانیا به این کشور را صادر کرده است. مقامات اسپانیایی پوجدمون را در پی برگزاری همه‌پرسی استقلال سال گذشته به آشوب و شورش متهم کردند و در پی محاکمه او هستند. قاضی آلمانی روز پنج‌شنبه با رد اتهام شورش، حکم را بنا بر اتهام «سوءاستفاده از اموال عمومی» صادر کرد. به این ترتیب در صورت استرداد پوجدمون، مقامات قضایی اسپانیا حق محاکمه او بنا بر اتهام شورش را نخواهند داشت.
 • بوئینگ جانشین آواکس

  رویترز: منابع آگاه در انگلیس فاش کردند که دولت لندن به‌دنبال جایگزین کردن هواپیماهای هشدار سریع آواکس خود با نسل جدیدتری از هواپیماهای اطلاعاتی آمریکا است. دولت انگلیس در صدد آن است که شش هواپیمای آواکس «A-۳D» خود را با هواپیماهای اطلاعاتی نسل جدید شرکت بوئینگ آمریکا جایگزین کند. در صورتی‌که با این توافق‌نامه موافقت شود ارزش آن بالغ بر یک میلیارد دلار خواهد بود. این تصمیم که قرار است ظرف چند هفته آینده اعلام شود خشم برخی از نمایندگان پارلمان انگلیس را که خواهان اتکا به تولیدات شرکت‌های اروپایی و حمایت از رقابت با شرکت‌های آمریکایی هستند، به‌دنبال خواهد داشت. یک منبع آگاه گفت: شرکت ایرباس که گفته شده پیشنهاد جایگزینی به انگلیس با شرکت سوئدی ساب را داده در تلاش است قراردادی را در این باره امضا کند. سخنگوی وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد که دولت قرار است یک مناقصه برای این مساله برگزار کند. وی از ارائه جزئیات بیشتر در این باره خودداری کرد.
 • دموکراسی معیوب آمریکا

  دنیای اقتصاد: نشریه اکونومیست برای شماره این هفته خود دو سرمقاله در نظر گرفته است. یک سرمقاله که ویژه نسخه بریتانیایی این نشریه است، به موضوع استعفای بوریس جانسون، وزیرخارجه انگلستان اختصاص یافته است. در سرمقاله نسخه سایر نقاط جهان، اکونومیست به سوگیری اشاره دارد که در شالوده ساختار دموکراسی آمریکایی نهفته است.
 • چشم‌انداز اقتصادی جهان تا ۲۰۲۶

  دنیای اقتصاد: سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه، در گزارشی شرایطی را که اقتصاد کشورهای جهان تا سال ۲۰۲۶ می‌تواند با آن‌ مواجه شود، بررسی کرده و به پیش‌بینی چشم‌انداز درازمدت اقتصاد جهان پرداخته است.

بیشتر