آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۷۱

 • شورش توری‌ها علیه «می»

  دنیای‌اقتصاد: دولت بریتانیا این روزها با بحران مواجه است. سونامی استعفا به راه افتاده و رفراندومی که می‌رفت بریتانیا را از اروپا جدا کند به بلای جان «خیابان ۱۰ داونینگ استریت» تبدیل شده است. سال ۲۰۱۶ که رفراندوم خروج برگزار شد کسی تصور نمی‌کرد که لندن با بحران مواجه شود و نخست‌وزیر با زبان تهدید و تشویق اعضای کابینه را وادار به ماندن و رسیدن به اجماع کند. اما بحران فرا رسید و کابینه بریتانیا را در خود فرو برد.
 • نبرد جوانان و سالخوردگان در آمریکا

  دنیای اقتصاد: دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه ۴ماه مانده به انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا در حال فاصله گرفتن از مرکز و شیفت به منتهی‌الیه چپ و راست هستند. از یکسو جوانان دموکرات نانسی پلوسی و رهبری حزب را آماج حمله قرار داده‌اند تا با حذف آنها امکانی برای شکل‌گیری بلوک ضد ترامپ فراهم شود و در مقابل نیز حزب جمهوری‌خواه به جولانگاه سیاستمدارانی نظیر مک‌کارتی جیم جردن تبدیل شده است که در یک چیز با یکدیگر اشتراک نظر دارند و آن نزدیکی به سیاست‌ها و خط‌مشی‌های رئیس‌جمهور آمریکا است.
 • اجلاس ناتو زیر سایه پدیده ترامپ

  بهزاد احمدی کارشناس ناتو
  اجلاس سران ناتو ۱۱ و ۱۲ ژوئیه در بروکسل در بحبوحه‌‌ای برگزار می‌شود که روابط فراآتلانتیکی به‌سبب اقدامات و مواضع ترامپ بیش از هر زمان دیگری تحت فشار است و چالش‌های داخلی و خارجی متعدد، انسجام داخلی و کارآیی خارجی ناتو را تحت‌تاثیر قرار داده است.
 • معرفی کابینه اردوغان

  بی‌بی‌سی/ آناتولی: اردوغان پس از برگزاری مراسم تحلیف، به آرامگاه آتاتورک - بنیان‌گذار ترکیه مدرن - رفت و به مقام او ادای احترام کرد. براساس اسامی کابینه جدید اردوغان، مولود چاووش اوغلو در وزارت خارجه ابقا شد و برات آلبایراک داماد اردوغان به‌عنوان وزیر دارایی و خزانه‌داری ترکیه معرفی شد. همچنین خلوصی آکار که پیش از این رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه بود، به عنوان وزیر دفاع معرفی شد. برخی گزینه‌های پیشنهادی اردوغان برای تصدی وزارتخانه‌های دولت ترکیه به شرح زیر است: عبدالحمید گل، وزیر دادگستری؛ محمد قصاب اوغلو، وزیر ورزش و جوانان؛ فاتح دونمز، وزیر انرژی و منابع طبیعی؛ سلیمان سویلو، وزیر کشور؛ خلوصی آکار، وزیر دفاع؛ یاشار گولر، رئیس ستاد کل ارتش؛ برات آلبایراک، وزیر دارایی و خزانه‌داری؛ مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه؛ روحسار پکجان، وزیر تجارت؛ جاهد توران، وزیر ارتباطات و مراد کوروم، وزیر شهرسازی.
 • معرفی قاضی محافظه‌کار برای دیوان عالی آمریکا

  بی‌بی‌سی: دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا قاضی «برت کاوانا» را به عنوان نامزد عضویت در دیوان عالی این کشور انتخاب کرد. دیوان عالی آمریکا ۹ کرسی دارد که با تصمیم آنتونی کندی برای بازنشستگی در سن ۸۱ سالگی یکی از آنها از پایان ماه ژوئیه خالی می‌ماند. کاوانا که ۵۳ سال دارد در سال ۲۰۰۶ از سوی جورج بوش رئیس‌جمهور وقت آمریکا به ‌عنوان قاضی یک دادگاه تجدید نظر فدرال در واشنگتن دی‌سی منصوب شد. او پیش از آن وکیل کاخ سفید در دولت بوش بود. هرچند کاوانا مورد تایید گروه های محافظه‌کار است اما بعضی در جناح راست نسبت به قابل‌اعتماد بودن او در مورد مسائل حساس اجتماعی مثل سقط جنین و پوشش درمانی ابراز نگرانی می‌کنند. او در این پرونده ها اغلب جانب محافظه‌کاران را گرفته اما نقطه‌نظرات او آنقدر که جناح‌ راست می‌خواهد سفت و سخت نیست. گفته می‌شود یکی از دلایل تمایل ترامپ به انتخاب کاوانا این است که او استدلال کرده است روسای جمهور باید در دوره خدمت مقابل تحقیقات جنایی مصون باشند.
 • اطمینان ترامپ از خلع سلاح کره

  رویترز: رئیس‌جمهوری آمریکا ابراز اطمینان کرد که رهبر کره‌شمالی به موافقت‌نامه برای غیراتمی شدن شبه‌جزیره کره احترام خواهد گذاشت. این سخنان پس از آن است، که پیونگ‌یانگ مذاکرات اخیر با وزیر خارجه ایالات‌متحده را «تاسف‌‌برانگیز» توصیف کرد. دونالد ترامپ، ۱۸ تیر ماه، در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشته‌است «اطمینان دارم که کیم جونگ‌اون به موافقت‌نامه‌ای که امضا کردیم، احترام خواهد گذاشت، و حتی از آن مهم‌تر [احترام] دست‌دادن ما را [نگه‌می‌دارد]». رئیس‌جمهوری ایالات متحده در ادامه توییت خود نوشته است «ما بر سر غیر اتمی شدن کره‌شمالی توافق کردیم. از سوی دیگر، چین، به‌خاطر موضع ما در قبال روابط تجاری، شاید فشارهای منفی بر این توافق وارد کند- امیدوارم که این‌طور نباشد.» اشاره ترامپ به موضع دولتش در قبال روابط تجاری با پکن، به وضع تعرفه‌های جدید بر میلیاردها دلار کالای چینی‌ باز می‌گردد؛ آنچه خود با واکنش متقابل چین روبه‌رو شده‌است.

بیشتر