آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۵۹

 • ترکیه آتاتورک در حریم سلطان

  دنیای اقتصاد: رجب طیب اردوغان در انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری در ترکیه حائز بیشترین آرا شد و توانست از یکی از چالشی‌ترین انتخابات که برتری سیاسی او را تهدید می‌کرد به سلامت بگذرد. برخی این انتخابات را «گلوگاه» حزب عدالت و توسعه و به تبع آن مهم‌ترین «گلوگاه» و «سرعت‌گیر» برای اردوغان می‌دانستند.
 • انتقادهای بی‌سابقه آمریکا از عباس

  دنیای‌اقتصاد: جراد کوشنر، داماد رئیس‌جمهوری آمریکا و مشاور ارشد ترامپ در حوزه خاورمیانه گفته است که محمود‌عباس، رئیس دولت خودگردان فلسطین از صلح با اسرائیل ترسیده است، از مسوولیت وضعیت وخیم در غزه شانه خالی کرده است و حیات سیاسی خود را به‌جای رفع نیازهای مردم در اولویت قرار داده است. کوشنر که در سفر خود به چند کشور خاورمیانه به سر می‌برد، این سخنان خود را در مصاحبه‌ای گفته است که روز یکشنبه در روزنامه فلسطینی القدس به چاپ رسید. کوشنر افزود: دولت ترامپ آماده‌سازی طرح صلح را «تقریبا انجام داده است» و به‌زودی از آن رونمایی خواهد کرد.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  در بریتانیا سه حزب UKIP، BNP و EDL در زمره راست‌افراطی قرار می‌گیرند اما هر یک در کنار وجه اشتراکات، تفاوت‌ها و چرخش‌هایی هم دارند. مثلا، رهبران پایه‌گذار EDL (تامی رابینسون و کوین کارول) تصمیم به ترک این گروه و همکاری با Quilliam گرفتند – یک اندیشکده مبارزه با افراط‌گرایی برای مسلمانان که از سوی کنشگران سابق حزب التحریر رهبری می‌شد- و استدلال کردند که EDL درحال تبدیل شدن به مکانی برای افراط‌گرایان راست‌افراطی است.
 • وضعیت دوقطبی رادیکال

  میرقاسم بنی‌هاشمی دکترای علوم سیاسی و عضو هیات‌علمی پژوهشکده مطالعات راهبردی
  اولین انتخابات همزمان ریاست‌جمهوری و مجلس ملی ترکیه روز یکشنبه سوم تیرماه با مشارکت ۸۸ درصد مردم برگزار شد. هر چند این انتخابات اولین انتخابات پس از کودتای ۱۳۹۵ است که ترکیه را در عرصه سیاسی و اقتصادی با تحولات و چالش‎های بنیادینی مواجه کرد، در عین حال فضای امن و آرامش قابل‌توجهی نسبت به انتخابات‌های گذشته بر تمام مراکز و حوزه‌های انتخاباتی حاکم بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر