آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۵۸

 • از «محرم» تا «رجب»

  دنیای اقتصاد: انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی ترکیه دیروز از ساعت ۸ صبح به وقت محلی (۹:۳۰ به وقت تهران) آغاز شد. به گزارش آناتولی، رای‌گیری تا ساعت ۱۷ به وقت محلی ادامه داشت. در این انتخابات ۵۶ میلیون و ۳۲۲ هزار و ۶۳۲ نفر واجد شرایط رای دادن هستند که آرای خود را برای انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری و پارلمانی در ۱۸۰ هزار و ۶۵ مرکز اخذ رای در سراسر کشور به صندوق ریختند تا ۶۰۰ نماینده پارلمان و یک رئیس‌جمهور را انتخاب کنند. بیش از ۳ میلیون شهروند دارای حق رای در خارج از کشور نیز می‌توانند آرای خود را در ۶۰ کشور جهان به صندوق‌های رای بیندازند. در آلمان بیش از یک میلیون و ۴۸۶ هزار شهروند ترک حق رای داشتند که از این میان ۴۹ درصد رای دادند.
 • عقب‌نشینی‌های سریالی صدر

  دنیای اقتصاد: نخست‌وزیر عراق و رهبر جریان صدر روز شنبه (دوم‌تیرماه) از ائتلافی بین دو لیست سیاسی خود با هدف تشکیل فراکسیون اکثریت در داخل پارلمان خبر دادند. لیست «سائرون» که رهبری آن را مقتدی صدر برعهده دارد با کسب ۵۴ کرسی در رتبه اول از مجموع ۳۲۹کرسی پارلمان و «النصر» به ریاست العبادی با ۴۲ کرسی در رتبه سوم انتخابات ماه مه قرار گرفته‌اند.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  اعضای حزب UKIP که خود را به منزله حزب دموکراتیک لیبرتارین مطرح می‌کنند در حمایت از اقتصاد لیبرال داد سخن سرمی‌دهند، خواستار لغو «قانون حقوق‌بشر» و حذف انگلیس از «کنوانسیون اروپایی در مورد آوارگان» و «کنوانسیون اروپایی حقوق بشر»، استقبال از میهن‌پرستی علیه تهدید چندجانبه‌گرایی و خواستار اصلاح سیاسی در سیاست‌ها برای وصل دوباره مردم به یکدیگر هستند. «تامی رابینسون»هم در سال ۲۰۰۹ در پاسخ به تظاهرات علیه جنگ در افغانستان حزب EDL را تاسیس کرد. این گروه تازه‌تاسیس توجه خود را بر دو هدف اصلی متمرکز کرد: توجه به تهدید روزافزون افراط‌گرایی اسلامی در بریتانیا و کار روی حذف چنین تمایلاتی. حزب EDL از زمان ظهور خود اعتراضات فراوانی در تمام کشور انجام داده و با وجود اتهامات مربوط به اقدامات خشن، رفتار ضداجتماعی، نژادپرستی و نفرت‌پراکنی و جرائم مرتبط با آن موفق به حفظ توجه عموم شده است. آنچه تا حد زیادی میان EDL با UKIP و BNP تمایز می‌گذارد استفاده از رسانه‌ها با هدف ارتباط با مردم است.
 • طرح آمریکا برای خاورمیانه به‌زودی آماده می‌شود

  رویترز: داماد و مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه قدس فلسطین برای همکاری با رئیس تشکیلات خودگردان اعلام آمادگی کرد. روزنامه قدس فلسطین نوشت، جراد کوشنر، داماد و مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد: آماده همکاری با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین است. کوشنر در گفت‌وگو با این روزنامه گفت: در صورت تمایل عباس با او همکاری می‌کند.
 • صعود چین؛ افول غرب

  دنیای اقتصاد: ترامپ در ماه‌های اخیر رویه‌ای در پیش گرفته است که با آن، نظام آمریکامحور جهان که پس از جنگ جهانی دوم به‌وجود آمد و نیز بسیاری از ائتلاف‌های مهم آمریکا را به سرعت نابود می‌کند. اما باید در نظر داشت که زمامداری ترامپ تنها نمودی از بازآرایی ائتلاف‌ها در صحنه بین‌المللی است و این روند پس از دوران ریاست‌جمهوری او هم ادامه خواهد یافت. یوشکا فیشر، وزیر خارجه سابق آلمان در یادداشتی که در پایگاه «پروجکت‌سیندیکیت» منتشر شد یادآوری می‌کند سیاست‌های ترامپ به قدرت گرفتن چین در مناسبات بین‌المللی دامن می‌زند.

بیشتر