شماره روزنامه ۴۵۴۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۵۲

 • خشم و هیاهو در آتن

  دنیای اقتصاد: دیروز یکشنبه (۲۷ خردادماه) نخست‌وزیران یونان و مقدونیه به منطقه مرزی «پرسپس» (Prespes) رسیدند تا مراسم امضا در مورد تغییر نام مقدونیه را انجام دهند. به نوشته رویترز، این اقدام می‌تواند به دهه‌ها تنش میان دو کشور بر سر نام کشور مقدونیه پایان دهد. این درحالی است که دو کشور با مخالفت‌های داخلی بر سر تغییر این نام مواجه هستند.
 • اقتصاد جهانی در معرض ریسک بزرگ

  دنیای اقتصاد: تنها چند ماه پیش به‌نظر می‌رسید که اقتصاد جهانی توسط کشورهای بزرگ درحال رشد است اما حالا اقتصاد جهانی در معرض یک جنگ تجاری است و به‌خطر افتاده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، از آنجا که ترامپ تعرفه‌هایی را به دوست و رقیب به‌طور یکسان تحمیل می‌کند و به‌دنبال تلافی‌جویی است، تجارت جهانی از یک اختلال رنج می‌برد و نشانه‌هایی از ممانعت از رشد اقتصادی توسط رئیس‌جمهوری آمریکا دیده می‌شود.
 • آتش‌بس غیرمنتظره در کابل

  دنیای اقتصاد: شورای‌عالی صلح افغانستان روز یکشنبه و در بحبوحه آتش‌بس غیرمنتظره طالبان با دولت کابل و یک روز پس از اعلام تمدید آتش‌بس نشست خبری برگزار کرد. به گزارش رویترز، ده‌ها تن از شبه‌نظامیان طالبان روز شنبه و برای جشن گرفتن عید فطر وارد شهرهای بزرگ افغانستان شدند و در کنار نیروهای امنیتی این روز را جشن گرفتند. شورای صلح افغانستان نشست خبری خود را روز یکشنبه ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی برگزار کرد.
 • زخم کهنه بر پیکره اوکیناوا

  دنیای اقتصاد: «آکیکو اوراساکی» می‌داند که بزرگ شدن در فضای جنگی به چه معنا است. او بیشتر عمر خود را در سایه مجتمع بزرگی از پایگاه‌های نظامی آمریکا در اوکیناوا سپری کرده است. «امیکو جوزوکا»، در گزارشی برای سی‌ان‌ان در ۱۷ ژوئن، در مورد این جزیره ژاپنی نوشت: اوراساکی ۳۱ ساله معتقد است که این پایگاه نظامی فضایی از زندگی به‌دست می‌دهد، نه فضایی از آمادگی برای جنگ. گزارشگر سی‌ان‌ان می‌افزاید این زن ۳۱ ساله تجربه‌ای از جنگ ندارد چراکه معتقد است حضور این پایگاه باعث شده نسل جدید ژاپن بستنی‌های «گنده»، گروه‌های «هیپ‌هاپی» و فرصت‌های تحصیلی را به‌دست آورد.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  در بخش قبل احزاب راست‌افراطی سپیده طلایی، آنل و لائوس در یونان بررسی شدند. وکلا و نمایندگان آشکارا پلیس یونان را به همکاری با جوخه‌های اقدام سپیده طلایی هم در ارتکاب و هم در پنهان کردن حملات یا حتی قتل عام‌های خشن متهم می‌کنند.
 • توکیو تهدید کرد

  دنیای اقتصاد: وزیر امور خارجه ژاپن در مصاحبه‌ای با شبکه خبری ملی این کشور که روز یکشنبه‌ صورت گرفت، گفت: اگر درخواست برای خلع‌سلاح کامل اتمی کره‌شمالی انجام نگیرد، تحریم‌های توکیو علیه این کشور برداشته نخواهد شد. تاروکونو، وزیر امور خارجه ژاپن در مصاحبه‌ای با شبکه خبری ان‌اچ‌کی گفت: دولت آمریکا فهرستی متشکل از ۴۷ درخواست برای کره‌شمالی در نظر گرفته و براساس آن این کشور باید به‌طور کامل تمامی زرادخانه اتمی، سایر تسلیحات کشتار جمعی و زیرساخت‌های مرتبط با آن را منهدم کند. وی ادامه داد: رهبر کره‌شمالی با خلع‌سلاح اتمی کامل موافقت کرده است.
 • احتمال خروج کمونیست ها از ائتلاف مقتدی صدر

  الحیاه: حزب کمونیست عراق احتمال خروجش از ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر را مطرح کرد. حزب کمونیست عراق که هم‌پیمان ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر است، اعلام کرد که اگر ائتلاف‌ها در راستای سهمیه‌بندی تشکیل شوند از این ائتلاف خارج خواهد شد. این اقدام در پی اعلام ائتلاف اخیر مقتدی صدر با گروه‌های حشد شعبی به رهبری هادی العامری صورت گرفته است.
 • محاصره نیروهای ائتلاف در یمن

  المیادین: سخنگوی جنبش انصارالله یمن ضمن رد ادعای ائتلاف عربی درباره کنترل بر فرودگاه حدیده اعلام کرد نیروهای ائتلاف، عقب‌نشینی کرده و در منطقه الدریهمی محاصره شده‌اند. محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله یمن در تماسی با شبکه خبری المیادین تاکید کرد: ائتلاف عربی به‌دلیل اینکه نتوانست هیچ‌گونه پیشروی داشته باشد، دنبال آن است که درباره عملیات حدیده در رسانه‌ها تبلیغات دروغ منتشر کند. وی در ادامه این ائتلاف را به عملیاتی شدید که توان مقاومت در آن را نداشته باشد، تهدید کرد.

بیشتر