آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۰۸

 • دیدار محرمانه با «اون»

  دنیای اقتصاد: مایک پمپئو، رئیس سیا و نامزد تصدی پست وزارت خارجه در اول آوریل یعنی ۱۸ روز پیش سفری محرمانه به کره‌شمالی داشته و با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی در راستای نشست آتی او با دونالد ترامپ مذاکره داشته است. کارشناسان سفر مایک پمپئو به‌عنوان مسوول ارشد آمریکایی را نشانه‌ای قوی بر آمادگی دونالد ترامپ به‌عنوان اولین رئیس‌جمهوری آمریکا برای دیدار با «کیم جونگ اون» می‌دانند. این سفر را سوئه هون، رئیس سرویس اطلاعات ملی کره‌جنوبی ترتیب داده بود.
 • معمای محبوبیت ترامپ

  دنیای اقتصاد: دو توییت اخیر ترامپ را که نگاه کنید، توانسته وعده‌های خود را محقق کند: ایجاد اشتغال- پایین آمدن مالیات‌ها. همزمان با این توییت، موسسه نظرسنجی راسموسن اعلام می‌کند محبوبیت ترامپ به ۵۱ درصد رسیده است. این موسسه با بررسی ۱۶ ماه از عملکرد رئیس‌جمهوری آمریکا که به شکل سینوسی بالا و پایین رفته است اعلام کرد که در ماه آوریل به ۵۱ درصد رسیده است. این موسسه سپس با قرار دادن یک لینک در زیر میزان محبوبیت ترامپ، به بررسی ۱۶ ماه اول ریاست‌جمهوری باراک اوباما نیز پرداخته است. باراک اوباما، نخستین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست این کشور نسبت به مدت مشابه در آوریل سال ۲۰۱۰، میزان محبوبیتش به ۴۷ درصد رسیده بود.
 • خطر جنگ داخلی در اروپا

  دنیای اقتصاد: امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، روز سه‌شنبه در جریان سخنرانی در پارلمان اتحادیه اروپا در استراسبورگ اعلام کرد که مدل دموکراتیک اروپا در جهان منحصر به فرد است و باید از آن در بحبوحه تفرقه در میان کشورهای اتحادیه اروپا حفاظت کرد. به گزارش نیویورک تایمز، وی ادامه داد: «برای مواجهه با خودکامگی و استبداد پاسخ مناسب، استبداد دموکراتیک نیست بلکه اجرای دموکراسی است.»
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  کوزمانیچ استدلال می‌کند که در وضعیت یوگسلاوی سابق- که اسلوونی یکی از دولت‌های زاده شده از دل آن است- ما باید میان جنبش‌های ملی‌گرا از «جنبش‌های پوپولیستی وُلکی» تمایز نهیم. کوزمانیچ استدلال می‌کند که این جنبش‌ها کم‌وبیش تحت‌الشعاع جنبش‌های پوپولیستی وُلکی بودند که با یک رهبری خاص ارتباط داشتند مانند «جانیسم» در اسلوونی، «تودمانیسم» در کرواسی و «میلوسوویچیسم» در صربستان به ویژه از دهه ۹۰ به این‌سو. به گفته ریزمان، پوپولیسم دست راستی، آنگاه که طبقه / کاپیتالیسم و دشمن امپریالیست غربی با فروپاشی رژیم نقش کمرنگی یافته بود، در این زمان به فهرست تازه‌ای از دشمنان نیاز داشت.
 • تکانه سیاسی به اقتصاد ترکیه

  دنیای اقتصاد: روز گذشته در ترکیه یک زلزله سیاسی رخ داد. رئیس‌جمهور و رهبر حزب حرکت ملی تصمیم گرفتند انتخابات ریاست‌جمهوری به جای نوامبر سال ۲۰۱۹ در ۲۴ ژوئن امسال برگزار شود. به این ترتیب ترکیه زودتر از پیش‌بینی‌ها با نظام پارلمانی خداحافظی می‌کند. پس از اعلام تاریخ جدید انتخابات، بازارهای ترکیه روند صعودی خود را استارت زده و بخشی از ریزش خود را جبران کردند. اما این بازارها روز سه‌شنبه در واکنش به پیشنهاد «دولت باغچه‌لی» مبنی‌بر برگزاری انتخابات زودهنگام، دچار ریزش شد. لیر نزدیک به یک درصد و سهام استانبول نیز بیش از ۲ درصد ریخت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر