آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۰۷

 • خشم تـرامپ از نیکی هیلی

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ، دست‌کم برای یک دوره اندک با دور جدید تحریم‌ها علیه روسیه مخالفت کرده است. این درحالی است که قرار بود روز دوشنبه دور جدیدی از تحریم‌ها علیه روسیه ابلاغ شود و همین امر موجب شده است تا بین او و تیم مشاوران امنیتی‌اش اختلافاتی پدید آید. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد که دولت آمریکا قصد دارد تا تحریم‌های جدیدی علیه شرکت‌ها و افراد روسی که به کمک توسعه تسلیحات شیمیایی دمشق آمده‌اند اعمال کند. این تحریم‌ها قرار بود که پس از حمله آمریکا به سوریه صورت بگیرد و در واقع ادامه تنبیهات روسیه به دلیل حمایت از سوریه به‌حساب می‌آمد.
 • «لندن گراد»

  دنیای اقتصاد: اگر تحریمی باشد که بتواند تاثیری واقعی بر حلقه اولیگارش‌های اطراف پوتین داشته باشد، این تحریم همانا بریدن آنها از منابعی است که موجب زندگی اشرافی آنها شده است. تحریم‌های اقتصادی از وقتی به‌خاطر ضمیمه کردن کریمه به روسیه بر این کشور وضع شد تاثیری ویرانگر بر اقتصاد روسیه داشته است. تاثیرات بعدی مجازات این اولیگارشی که در کنترل کشور به پوتین یاری می‌رسانند بسیار کارآ و موثر بوده است. «اولگ دریپاسکا» که غول آلومینیوم «Rusol» و « EN+» را اداره می‌کند شاهد بوده که سهام شرکت‌هایش از بعد از اینکه تحریم‌ها او و شرکت‌هایش را در اوایل ماه جاری هدف گرفت، سقوط کرده است. «سام کیلی»، تحلیلگر سی‌ان‌ان در ۱۶ آوریل نوشت: «اما میلیاردرها به‌خاطر وضعیت فعلی و کاهش تعداد صفرهایی که جلوی درآمد خالص‌شان قرار گرفته احساس سرخوردگی و توهین می‌کنند.»
 • دونالد اوباما!

  فرید زکریا تحلیلگر سی‌ان‌ان
  آوریل ۲۰۱۷، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا، به دلیل ادعای استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی در دوما، دستور یک حمله موشکی علیه دولت دمشق را صادر کرد. من از اقدام ترامپ حمایت کردم، زیرا برای تنبیه حکومتی که از تسلیحات غیرمتعارف استفاده می‌کند، لازم بوده است. برای من قوت قلب است که رئیس‌جمهوری را دیدم که در کمترین زمان ممکن توانست یک کارزار متحد را در راستای منافع آمریکا به‌وجود آورد و از ارزش‌های فراگیر جهانی دفاع کند. در نهایت نیز اطمینان پیدا کردم که ترامپ تمایل داشت علیه ولادیمیر پوتین قاطعانه عمل کند، درحالی‌که در قبال وی پیش‌تر رفتاری عجیب داشت.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  پوپولیسم در شرایط اروپای مرکزی و شرقی به تغییر و تحولات در دوره ۱۹۸۹-۱۹۹۱ مربوط است؛ دوره‌ای که این منطقه شاهد فروپاشی هویت‌های سیاسی چندملیتی – اتحاد شوروی، یوگسلاوی و چکسلواکی- و تغییر نظام سیاسی از حکومت تک‌حزبی کمونیستی به دموکراسی‌های لیبرال پلورالیستی بود. ستیزها در بالکان و ظهور نظام‌های جدید عمدتا در متن و شرایط ملی‌گرایی (قومی) تفسیر می‌شدند؛ درحالی‌که همزمان پوپولیسم وارد مباحث می‌شد آن هم عمدتا در ارتباط با ظهور راست افراطی در این جوامع. «رامت» با تحلیل راست افراطی در شرایط اروپای شرقی و مرکزی پسا ۱۹۸۹ ظهور آن را به عدم تساهل، رویکردهای ضددموکراتیک، نفرت از عقلانیت و جشن «ارزش‌های سنتی از نو ابداع شده» ربط می‌دهد.
 • پروژه خاورمیانه‌ای بولتون

  دنیای اقتصاد: دولت آمریکا از کشورهای عربی مانند عربستان، قطر و امارات خواسته تا کمک‌های میلیاردی در کنار تامین نیرو و نفرات را برای امنیت سوریه تامین کنند. ترامپ با اعلام نگرانی خود در مورد هزینه و مدت زمان مداخله نظامی در سوریه گفت: «از شرکایمان خواسته‌ایم تا مسوولیت بیشتری برای تامین امنیت کشور و منطقه خود بر عهده گیرند و مبالغ مالی هنگفتی را بپردازند.»
 • «لیر»و «تورم» ترکیه در بحران

  دنیای اقتصاد: موسسه اعتبارسنجی «مودیز»، یکی از سه موسسه اعتبارسنجی معتبر جهان با اشاره به این موضوع که کاهش ارزش لیر «اعتباری منفی» برای وضعیت بدهی دولت ترکیه است، اعلام کرد: «به نظر می‌رسد دولت ترکیه مصمم است تا انتخابات ملی ماه نوامبر سال ۲۰۱۹، شتاب رشد اقتصادی کشور را بدون توجه به هزینه‌های آن تقویت کند.» به گزارش رویترز، روز دوشنبه لیر ترکیه در ادامه روند کاهشی هفته گذشته خود، مجدد کاهش یافت. نگرانی سرمایه‌گذاران درخصوص سیاست‌های پولی رئیس‌جمهور اردوغان موجب عرضه گسترده پول ملی این کشور و در نتیجه کاهش ارزش لیر شده است. این درحالی است که نگرانی سرمایه‌گذاران از نرخ تورم دو رقمی این کشور نیز بر چالش‌های اقتصادی ترکیه افزوده است.
 • واکنش نرم کره به حمله آمریکا به سوریه

  خبرگزاری فرانسه: یک روز بعد از آنکه موشک‌های آمریکا، فرانسه و انگلیس، سوریه را هدف قرار دادند مقام‌های کره‌شمالی که یکی از دوستان دیرینه دمشق است، درحال برپایی مراسم جشن و رقص در خیابان‌ها به مناسبت سالگرد تولد کیم ایل سونگ، بنیان‌گذار حکومت کشورشان بودند. رسانه‌های دولتی کره‌شمالی تا روز سه‌شنبه که سه روز بعد از حملات موشکی به سوریه است واکنش نشان نداده بودند و دیروز نیز تنها روزنامه رودونگ سینمون در مطلب کوتاهی در صفحه آخر آن صرفا آمریکا را به‌خاطر استفاده از دلیل مبارزه با تروریسم برای بهانه کردن اقداماتش سرزنش کرد. این پاسخ کوتاه و ناچیز با واکنشی که کره‌شمالی سال گذشته میلادی در محکوم کردن حملات موشکی دولت ترامپ به پایگاه الشعیرات سوریه نشان داده به‌شدت در تناقض بود. در آن زمان کره‌شمالی آن حمله را یک اقدام تجاوزگرانه تحمل‌ناپذیر خواند که یک میلیون بار ثابت می‌کند برنامه هسته‌ای این کشور انتخابی درست بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر