آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۰۳

 • وضعیت قرمز در خاورمیانه

  دنیای اقتصاد: احتمال وقوع جنگ در سوریه هر لحظه قوی‌تر می‌شود؛ درحالی‌که پایگاه هوایی حمیمیم و پایگاه دریایی طرطوس و نیروهای روسی مستقر در سوریه تحت‌آمادگی شدید قرار گرفته‌اند، آمریکا نیز ناو هواپیمابر «هری ترومن» را وارد منطقه کرده است و به‌زودی دو ناوشکن «جیسون دانام» و «سالیفانز» نیز به این ناوگان خواهند پیوست. همچنین فرانسه ناو آکیتن خود را برای استفاده در حمله هوایی علیه حکومت بشار اسد در منطقه مستقر کرده است. قرار است ناوچه آلمانی «هسن» نیز به این مجموعه ملحق شود.
 • پاتک ترامپ به بازرس مولر

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ درنظر دارد رود روزنستاین، معاون دادستان کل آمریکا را اخراج کند. به گزارش سی‌ان‌ان، چندین منبع آشنا با این موضوع تایید کرده‌اند که رئیس‌جمهوری آمریکا چند صباحی است که به‌دنبال اخراج روزنستاین است و این امر پس از حمله نیروهای اف‌بی‌آی به دفتر وکیل شخصی ترامپ قوت گرفته است.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  از آنجا که ازدواج اجباری و پوشش برقع یا نقاب مسائلی هستند که در افواه عمومی علاقه اندکی به آن ابراز می‌شود، حزب DPP در عوض بر گوشت حلال در موسسات و ساخت مساجد محلی متمرکز شده است. ستیزهای بالقوه‌ای با نگرش‌های جریان اصلی در مورد مهاجرت/ ادغام وجود دارد اما این حزب آگاه است که باید به این مسائل پرداخته شود و به شکل دقیق‌تری مورد بحث قرار گیرند. برای DPP راه‌حل ساده است: تضعیف اتحادیه اروپا و بازگرداندن حاکمیت به خود دانمارکی‌ها آن‌هم با برقراری کنترل‌های مرزی کارآمد، متوقف کردن آنچه مهاجرت برای «توریسم رفاهی» نامیده می‌شود و در عوض تمرکز بر «استحاله» مهاجرانی که از قبل در این کشور بوده‌اند. برای TS راه‌حل پیچیده‌تر است: مهاجرت مسلمانان نه فقط به دانمارک بلکه به بقیه اروپا هم باید به‌طور کامل متوقف شود و متفکران و روشنفکران باید در «جنگ» جهانی «فکری» علیه اسلام/ مسلمانان/ اسلامگرایی مشارکت یابند.
 • منطقه جنگی در اروپا

  دنیای اقتصاد: بوسنی و هرزگووین، مهد جنگ جهانی اول بوده و بالکان که همواره نقطه اشتعال به‌حساب می‌آمده است- جایی که امپراتوری‌ها، نژادها و مذاهب مدام درحال رقابت با یکدیگر بوده‌اند- مجددا موردتوجه قرار گرفته است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، کارشناسان می‌گویند روسیه در این منطقه نفوذ خود را افزایش داده و تنش‌های قومی را در کشورهایی که امید دارند به اتحادیه اروپا بپیوندند، بالاتر برده است. در این شرایط آمریکا متوجه خطراتی که برای متحدان ناتویی‌اش وجود دارد شده است.

بیشتر