آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۰۲

 • خطر ابرجنگ در خاک شام

  دنیای اقتصاد: بوی جنگ از «شام» به مشام می‌رسد. ناوشکن آمریکایی «یو‌اس‌اس دونالد کوک» مجهز به موشک‌های «تاماهاک» در شعاع ۱۰۰ کیلومتری از بندر طرطوس سوریه مستقر شده است. انتظار می‌رود طی روزهای آینده هم ناوشکن «یواس‌اس پورتر» وارد آب‌های مجاور سوریه شود. در مقابل، جنگنده‌های روس نیز از ارتفاع پایین مزاحم این ناوشکن آمریکایی شده‌اند. همچنین دولت سوریه در اطراف دمشق و مناطق تحت کنترل خود در حالت آماده‌باش است. شواهد از پیوستن نیروهای بریتانیا و فرانسه برای حمله نظامی به سوریه حکایت دارد.
 • هم‌پیمانی پاریس با ریاض

  دنیای اقتصاد: محمد بن‌سلمان، ولیعهدعربستان در سفر خود به فرانسه آنگونه که پاریس انتظار داشت، موفقیت‌آمیز نبود. به گزارش فرانس ۲۴، سلمان پس از دیدار با نخست‌وزیر فرانسه اعلام کرد که قراردادهای کوچکی در زمینه همکاری میان دو کشور بسته شد؛ هر چند عربستان گفته است ریاض به پاریس به چشم کشوری بیش از یک هم‌پیمان نگاه می‌کند.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  حزب TS تا حد زیادی به خطر اسلام و اسلامی شدن برای آینده جوامع دموکراتیک غربی اشاره دارد. تمام مصاحبه‌شوندگان TS مدافعان سرسخت آزادی‌بیان هستند اما نگرش‌های متفاوتی در مورد اسلام و اسلامی‌کردن دارند. برای مصاحبه‌شوندگان این سازمان‌ها، دفاع از آزادی‌بیان ارزشی مطلق است که حق توهین و آزار به «دیگری» و «دشمن» را قانونی می‌شمرد و در قاموس آنها «دیگری» و «دشمن» همان مهاجران، پناهجویان یا اسلام است. مصاحبه‌شوندگان DPP و TS مایلند که «دیگری» یا «دشمن» را عمدتا بر مبنای اسلام برسازند که به تصور آنها مخالف بیشتر آن چیزی است که از نظر ارزش‌ها و اصول دموکراتیک دانمارکی تلقی می‌شود. نمونه‌های آن «آزادی بیان»، «دموکراسی»، «برابری جنسیتی» و امثال آن است.
 • کسری بودجه یک تریلیون دلاری آمریکا در ۲۰۲۰

  دنیای اقتصاد: پیش‌بینی‌ها از افزایش شدید کسری بودجه آمریکا حکایت دارند. جدیدترین بررسی‌ها نشان می‌دهند کسری بودجه آمریکا در سال ۲۰۲۰ به بیش از یک تریلیون دلار خواهد رسید. این خبر درحالی منتشر شده است که تا پیش از این، دفتر بودجه کنگره آمریکا وقوع این کسری بودجه را برای دو سال دیرتر یعنی سال ۲۰۲۲ پیش‌بینی کرده بود. براساس اعلام جدید این دفتر، افزایش سریع کسری بودجه آمریکا و رسیدن این رقم به یک‌تریلیون دلار در سال ۲۰۲۰ به این دلیل خواهد بود که قانون کاهش مالیات‌ها و افزایش هزینه‌ها که از سوی دونالد ترامپ امضا شده است، کمک کمی به رونق درازمدت رشد اقتصادی آمریکا خواهد کرد.
 • یورش شبانه به دفتر وکیل ترامپ

  دنیای اقتصاد: دستور بازرس مولر عرصه را بر ترامپ سخت کرده است. درحالی‌که ترامپ درحال رایزنی برای حمله به سوریه است، نیروهای اف‌بی‌آی به دفتر وکیل شخصی وی شبانه یورش بردند. به نوشته نیویورک‌تایمز، مقام‌های پلیس فدرال آمریکا موسوم به اف‌بی‌آی به دفتر وکیل شخصی رئیس‌جمهوری آمریکا یورش برده و اسناد تجاری، ایمیل‌ها و سایر مدارک مرتبط با موضوعات مختلف شامل سند پرداخت پول به یک بازیگر فیلم‌های غیراخلاقی را ضبط کردند. این درحالی است که تنها چند ساعت پس از این اتفاق دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اقدام اف‌بی‌آی را در ورود به دفتر مایکل کوهن، وکیل شخصی‌اش ننگ‌آور خواند.
 • انتخابات فرمایشی در قلب اروپا

  دنیای اقتصاد: یک روز پس از اینکه ویکتور اوربان و حزب حاکم و متحدانش در مجارستان توانستند در انتخابات پیروزی قاطعی به‌دست آورند، رصدکنندگان مستقل انتخابات روز دوشنبه اعلام کردند که حزب اوربان از منابع دولتی در سطح وسیعی استفاده کرد تا شانس پیروزی خود را به‌نوعی تضمین کند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز و به نقل از داگلاس ویک، رئیس شاخه امنیت و همکاری اروپایی، رای‌‌دهندگان با طیف‌های وسیعی از گزینه‌های سیاسی برای انتخاب روبه‌رو بودند اما سخنرانی‌های تهدیدآمیز، شعارهای تند و رسانه‌های جانبدار و هزینه‌های سیاسی وسیع، انتخابات را به شکل یک‌طرفه در آورده بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر