آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۲۳۰

 • اقتصاد و سیاست جهان ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: جهان با همه فراز و فرودهایش در ۲۰۱۷ قدم به سال جدید میلادی گذاشت. در روزهای اخیر بسیاری از رسانه‌های جهان تلاش کرده‌اند تحولات سیاسی و اقتصادی در سال ۲۰۱۸ را مورد پیش‌بینی و ارزیابی قرار دهند. ازجمله روزنامه فایننشال تایمز با طرح ۲۰ پرسش اساسی به تحلیل حوادث آینده پرداخته است. از نگاه این روزنامه جنگ تجاری آمریکا و چین در سال جدید آغاز خواهد شد. همچنین با پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا احتمالا روند تحقیقات از مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ وارد فاز جدی‌تری خواهد شد و این چنین پروسه ردصلاحیت ترامپ کلید خواهد خورد. در همین حال بریتانیا و ترزا می نیز پس از پشت سرگذاشتن عصر بی‌ثباتی‌های سیاسی احتمالا وارد دوره جدیدی از ثبات و آرامش می‌شوند. در کنار رویدادهای داغ سیاسی که در سال ۲۰۱۸ میلادی به کانون توجهات مبدل خواهند شد، روند بازارهای جهانی ازسوی تحلیلگران در پنج حوزه مورد پیش‌بینی قرار گرفته است. جمع‌بندی نظرات کارشناسان در رابطه با این پنج حوزه، از تداوم روند نزولی شاخص دلار با فضای تورمی در آمریکا، چشم‌انداز افزایشی برای نفت خام و اونس طلا، کاهش دمای سیاست پولی بانک‌های مرکزی مهم دنیا به‌جز بانک ژاپن، افزایش محدود بازدهی اوراق خزانه بلندمدت آمریکا و تداوم رشد بازارهای سهام حکایت دارد.
 • بنگاه جاسوسی در خاورمیانه

  محمد حسین باقی
  دنیای اقتصاد : در ویلایی مدرن در حوالی بندر «زاید» در شهر ابوظبی که در یک سوی آن یک استخر شنای مجلل قرار دارد، غربی‌ها درحال آموزش ابزارهای پیشرفته جاسوسی به اماراتی‌ها هستند. روز با اصولی اولیه شروع می‌شود: ساعت ۱۰ صبح‌های یکشنبه، سمیناری با عنوان «اطلاعات چیست؟» برگزار می‌شود و پنج‌شنبه‌ها هم به حاضران، نحوه عملیات در تیم‌های ۴ تا ۶ نفره جمع‌آوری اطلاعات آموزش داده می‌شود. در هفته اول آموزش آنها «شکار لاشخور» را شروع می‌کنند که هدفش تکمیل مهارت‌های آنها در حل مشکل است.
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور ترجمه: محمدحسین باقی
  در مورد «متحدان» چین در جنگ احتمالی با آمریکا باید گفت که کره‌شمالی بسیار غیرقابل پیش‌بینی‌تر از روسیه است. این کشور می‌تواند از موشک علیه کره‌جنوبی یا ژاپن استفاده کند. ستیز میان چین و آمریکا مخل خاورمیانه بزرگ‌تر است آن هم با فراهم کردن فضایی برای افزایش خشونت از سوی اسلام‌گرایان- افراط‌گرایان و گروه‌های ضداسرائیلی (مانند القاعده، داعش و سایر گروه‌ها). تغییر جهت چشمگیر قوای آمریکایی از «فرماندهی مرکزی آمریکا» به «فرماندهی پاسیفیک آمریکا» می‌تواند بر پتانسیل بی‌ثباتی در خاورمیانه اثر بگذارد.
 • «همکاری عملگرایانه» با ترامپ

  دنیای اقتصاد: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در پیام سال نو میلادی خود از آمریکا خواست که وارد یک «همکاری عملگرایانه» شوند. به گزارش سی‌ان‌ان، او در پیام روز یکشنبه سال نو میلادی را به رئیس‌جمهوری آمریکا تبریک گفت و تاکید کرد که گفت‌وگوی سازنده بین دو طرف به منظور ثبات جهانی ضروری است. پوتین در این بیانیه‌ خطاب به روسای دولت‌های کشورهای جهان بر لزوم گفت‌وگو میان دو کشور روسیه و آمریکا برای محکم کردن ثبات در جهان تاکید کرده است.
 • مهره اصلی در پرونده روس گیت

  دنیای اقتصاد: جورج پاپادولوس، یک مشاور سیاست خارجی جوان در کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ، دریک بار به دلیل ناهوشیاری پرده از راز بزرگی برای یکی از دیپلمات‌های استرالیایی برداشت و گفت: روسیه در کارزار هیلاری کلینتون کاری کثیف انجام داده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، سه هفته پیش از آن، پاپادولوس گفته بود که مسکو هزاران ایمیل از هیلاری کلینتون را در اختیار دارد که موجب شرمندگی وی خواهد شد، به نظر می‌رسد که این ایمیل‌ها از کارزار وی دزدیده شده تا به کمپین او آسیب برساند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر