آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۲۲۸

 • منافع مشترک چین و آمریکا در فروپاشی کره‌شمالی

  دنیای اقتصاد: مقام‌های آمریکایی مدت‌ها با فرمول‌بندی معروف «مائو تسه دونگ» در مورد روابط میان چین و کره‌شمالی موافق بودند: این دو کشور مانند «لب و دندان هستند.» پیونگ‌یانگ برای تامین انرژی، غذا و بیشتر تجارت خرد خود با جهان خارج به‌شدت به پکن وابسته است و بنابراین، دولت‌های متوالی آمریکا در تلاش‌های خود برای عاری‌سازی کره‌شمالی از تسلیحات هسته‌ای سعی در جلب‌نظر چینی‌ها داشته‌اند.
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور ترجمه: محمدحسین باقی
  درحالی‌که مزیت‌های ارتش آمریکا تا به‌حال فرصتی برای پیروزی سریع در جنگ بوده و بنابراین، احتراز از فشارها و تله‌های سیاسی را به‌دست می‌دهد اما در آینده این چندان محتمل نخواهد بود. اینکه آیا سیاست‌های داخلی به آمریکا اجازه یک جنگ طولانی، پرهزینه و احتمالا بی‌نتیجه با چین را بدهد یا نه تا حدی به منشأ جنگ و سهم آمریکا در آن بستگی دارد.
 • عملیات انتحاری داعش در افغانستان

  یورونیوز: انفجار سه بمب در ساختمان دفتر خبرگزاری صدای افغان در غرب کابل، پایتخت افغانستان دست‌کم ۴۷ کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت. برخی اخبار تایید نشده از کشته شدن افراد بیشتری در این انفجار حکایت دارند.
 • توقیف کشتی نفتی در شبه‌جزیره کره

  خبرگزاری یونهاپ: مقامات دولتی کره‌جنوبی روز جمعه اعلام کردند یک کشتی نفتی بزرگ با پرچم هنگ‌کنگ که قصد داشت نفت را در آب‌های بین‌المللی به‌صورت مخفیانه به یک کشتی کره‌شمالی تحویل دهد، توقیف کرده‌اند.
 • شب تراژیک نیویورک

  نیویورک‌تایمز- بی‌بی‌سی: بدترین آتش‌سوزی در دهه‌های اخیر در نیویورک یک شب تراژیک را رقم زد. بنابرگزارش‌ها یک آپارتمان در نزدیکی باغ‌وحش برانکس در آتش سوخت. در این راستا گفته می‌شود که دست‌‌کم ۱۲ تن از جمله یک کودک یک ساله در حادثه آتش‌‌سوزی در یک آپارتمان قدیمی در محله برانکس شهر نیویورک جان خود را از دست دادند. چندین نفر دیگر نیز به دلیل این حادثه آسیب دیده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر