آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۱۸۳

 • طرح پوتین برای نجات مادورو

  دنیای اقتصاد: پوتین به‌طور فزاینده‌ای نفت را به‌عنوان یک ابزار ژئوپلیتیک، ماهرانه به‌کار می‌گیرد تا دامنه نفوذش را در سراسر جهان گسترده‌تر سازد و منافع ایالات‌متحده را به چالش بکشد. به همین دلیل روسیه از طریق روسنفت-غول نفتی‌اش- می‌کوشد در کشورهایی نفوذ کند که آمریکا در آنجا بازی را واگذار کرده است. در همین راستا مسکو به تازگی انبوهی از وام‌ها و قراردادها را با محوریت احیای صنایع نفتی ونزوئلا منعقد کرده است. پولی که روسیه در ونزوئلا هزینه می‌کند، می‌تواند راه نجات حکومت ونزوئلا از سقوط حتمی باشد.
 • مشاوران ترامپ در حبس خانگی

  دنیای اقتصاد: این روزها هوای واشنگتن و کاخ سفید ابری است. برخی می‌گویند بارانی که قرار است ببارد احتمالا تبدیل به یک سونامی برای ترامپ و کاخ سفید خواهد شد. پل مانافورت، رئیس پیشین ستاد انتخاباتی ترامپ و دستیارش به حبس خانگی محکوم شدند. این دو متهم به توطئه علیه آمریکا و پولشویی شده‌اند.
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور ترجمه: محمدحسین باقی
  وابستگی متقابل ساختاری میان چین و آمریکا تضمینی است بر اینکه هر دو کشور از انگیزه کافی برای احتراز از درگیری‌های کم‌شدت یا درگیری‌های نظامی برخوردارند.
 • اتهام شورش به رهبران کاتالونیا

  دنیای اقتصاد: دادستانی اسپانیا اتهاماتی از جمله شورش را علیه آن دسته از رهبران کاتالونیا وارد کرده که در اعلام استقلال این منطقه نقش داشتند. این تصمیم دادستانی همزمان با اقدامات دولت مرکزی اسپانیا برای اعمال حاکمیت مستقیم بر منطقه خودمختار کاتالونیا اعلام شده است.
 • بازگشت رونق به منطقه یورو

  بلومبرگ: اعتماد اقتصادی در منطقه یورو که در طول ۱۷ سال گذشته به بالاترین حد خود رسید، بازتاب چشم‌انداز بهبود یافته‌ منطقه‌ای بود که تا همین چندی پیش رکورد بیکاری و رکود دو رقمی را زده بود.

بیشتر