آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۱۸۱

 • آسیای هسته‌ای

  دنیای اقتصاد، محمدحسین باقی: مسابقه تسلیحاتی کره‌شمالی و تهدید به هدف قرار دادن خاک آمریکا باعث شده همسایگانش نیز در مورد ضرورت دستیابی به زرادخانه هسته‌ای به گمانه‌زنی بپردازند و در مباحث خود با یکدیگر یا با آمریکا این گزینه را مطرح کنند.
 • گام اول برای اعاده حاکمیت ملی

  دنیای اقتصاد: دولت اسپانیا اولین قدم را در جهت به‌دست گرفتن کنترل مستقیم کاتالونیا برداشت. به گزارش سی‌ان‌ان اخراج رئیس پلیس کاتالونیا نخستین قدم مادرید در جهت اداره مستقیم این ایالت به حساب می‌آید. دولت راخوی همچنین در اقدامی دیگر معاون نخست‌وزیر را به‌عنوان اداره‌کننده این منطقه نامزد کرده است.
 • کردستان عراق پس از بارزانی

  دنیای اقتصاد: پارلمان اقلیم کردستان جلسه فوق‌العاده‌ای را برای واگذاری اختیارات رئیس این اقلیم برگزار کرد. قرار است پارلمان پیش‌نویس قانونی را ارائه کند که از طریق آن پست ریاست اقلیم کردستان لغو و به نظام پارلمانی تبدیل می‌شود و اختیارات رئیس اقلیم بین قوه‌های مقننه، مجریه و قضائیه تقسیم می‌شود. یک منبع آگاه پیش‌تر گفته بود:‌ روسای تمامی فراکسیون‌های پارلمان اقلیم نشست گسترده‌ای را برای بررسی انتقال اختیارات مسعود بارزانی برگزار خواهند کرد. این نشست با محوریت نحوه واگذاری اختیارات یا تعلیق این اختیارات است.
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور ترجمه: محمدحسین باقی
  بحران هسته‌ای میان چین و آمریکا به خاطر «وخامت عمدی» یا «تصادفی» می‌تواند رخ دهد. در مورد وخامت عمدی، چین وضعیت جداسازی تسلیحات هسته‌ای از درگیری‌های متعارف را حفظ کرده است. این کشور به سیاست آغازگر نبودن پایبند بوده و به جد معتقد است که در جنگ‌ها باید از تسلیحات متعارف استفاده کرد. در چارچوب قدرت نظامی متعارف به سرعت فزاینده‌ چین، این کشور باید نگران آمریکا باشد؛ چراکه ایالات‌متحده تلاش می‌کند که با برتری هسته‌ای‌اش به مزیت و برتری در میدان جنگ دست یابد.
 • نفوذ حزب‌الله به داخل اسرائیل

  ایسنا: حزب‌الله لبنان تصاویری را منتشر کرد که از داخل یکی از شهرک‌های اسرائیلی در مجاورت با نوار مرزی بین اسرائیل و لبنان گرفته شده است. این تصاویر با عبارت «برای کسی که گمان می‌کند در تعقیب ماست... فراموش نکن پشت سرت را هم نگاه کنی» به دو زبان عبری و عربی زیرنویس شده بود.
 • گانگسترهای شیکاگو به‌دنبال قتل کاسترو!

  دیلی‌میل: فایل‌هایی که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) یک سری طرح‌های عجیب و غریب هم برای کشتن رهبر فقید کوبا داشته است؛ از پر کردن صدف با مواد منفجره تا پرداخت پول به گانگسترهای شیکاگو.
 • کناره‌گیری شهردار آنکارا به دستور اردوغان

  حریت: شهردار آنکارا به دستور رئیس‌جمهوری ترکیه از سمتش کناره‌گیری کرد. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه که به‌دنبال احیای «حزب عدالت و توسعه» پیش از انتخابات ۲۰۱۹ است به «ملیح گوکچک»، شهردار آنکارا دستور داد تا از سمتش استعفا دهد.
 • هشدار قطر به کشورهای عربی

  الحیات: دیروز یکشنبه نشست وزرای خارجه و روسای ستاد مشترک ارتش کشورهای عضو ائتلاف متجاوز عربی در ریاض آغاز شد. در این نشست درمورد مرحله آینده عملیات نیروهای ائتلاف در یمن، اقدامات طرفین، تهدیدات و مجموعه‌ای از مسائل مورد بررسی قرار گرفت.
 • داعشی‌ها در شهرهای مرزی سوریه

  سومریه‌نیوز: منابع امنیتی در استان الانبار عراق اعلام کردند که تروریست‌های داعش از شهرستان القائم در غرب عراق به‌شهر مرزی البوکمال سوریه فرار کرده‌اند.

بیشتر