«ماموریت صلح» اوربان

اوربان در شبکه اجتماعی X نوشت: «چین یک قدرت کلیدی در ایجاد شرایط برای صلح در جنگ روسیه و اوکراین است. به همین دلیل است که من برای دیدار با رئیس‌جمهور شی در پکن، تنها دو ماه پس از سفر رسمی او به بوداپست، عازم این کشور شدم.» این باور شایع وجود دارد که اوربان به‌عنوان فردی دارای گرم‌ترین روابط با شی و پوتین در میان رهبران اروپایی شناخته می‌شود. سفر او به مسکو هفته گذشته با محکومیت مقامات اوکراین و اتحادیه اروپا مواجه شد که تاکید کردند اوربان به نمایندگی از کل بلوک اروپایی عمل نمی‌کند. سرزنش آنها نتوانست اوربان را از تمدید سفر مشابه به پکن منصرف کند که او در تصویری که در X منتشر شد آن را «ماموریت صلح ۳.۰» نامید.

شی در حین میزبانی از اوربان، از روسیه و اوکراین خواست تا به آتش‌بس روی آورند و از دیگر قدرت‌های بزرگ نیز خواست تا محیطی مساعد برای گفت‌وگو ایجاد کنند. به گفته شبکه تلویزیونی دولتی CCTV شی گفت: تنها زمانی که همه قدرت‌های بزرگ «انرژی مثبت را به جای انرژی منفی» طراحی کنند، می‌توانند آتش‌بس ایجاد کنند. وی افزود: «به نفع همه طرف‌ها است که از طریق آتش‌بس زودهنگام به دنبال راه‌حل سیاسی باشند.» اوربان هم به نوبه خود، چین را به‌عنوان یک نیروی تثبیت‌کننده در میان آشفتگی‌های جهانی توصیف کرد و از ابتکارات صلح «سازنده و مهم» آن تمجید کرد. اینها شامل یک طرح صلح ۶ماده‌ای چین  است که در ماه مه با برزیل صادر کرد. چین می‌گوید در درگیری بی طرف است، اگرچه در عمل از طریق بازدیدهای مکرر دولتی، تجارت رو به رشد و مانورهای نظامی مشترک از مسکو حمایت می‌کند.

روسیه نیز اعلام کرد که از تلاش‌های اوربان برای شفاف‌سازی مواضع در حل مناقشه قدردانی می‌کند؛ درحالی‌که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت که رهبر مجارستان نمی‌تواند به‌عنوان یک میانجی عمل کند؛ وظیفه‌ای که به گفته او تنها می‌تواند توسط قدرت‌های بزرگ جهانی انجام شود. زلنسکی گفت: «آیا چنین کشورهایی در سراسر جهان زیاد هستند؟ نه خیلی. من معتقدم آمریکا و چین چنین کشورهایی هستند و اتحادیه اروپا، نه یک کشور از مجموعه کشورهای آن، بلکه کل اتحادیه اروپا.» زلنسکی افزود: «اوکراین پذیرای پیشنهادهای سایر کشورها درباره چگونگی شکل دادن به مسیر صلح است؛ اما آنها باید با چشم‌انداز اوکراین، به‌ویژه طرح صلح ۱۰ماده‌ای هماهنگ شوند.» در همین حال، ایالات متحده اعلام کرد که از دیدار اوربان با شی نگران است. جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت که این سفر «مطمئنا از نظر تلاش برای انجام کارها در اوکراین سازنده به نظر نمی‌رسد.» وی افزود: «این نگران‌کننده است.»

مجارستان به رهبری اوربان روابط سیاسی و اقتصادی قابل توجهی با چین ایجاد کرده است. اوربان تنها دو ماه پیش میزبان شی جین‌پینگ در مجارستان به‌عنوان بخشی از یک تور اروپایی سه کشوری بود که شامل توقف‌هایی در فرانسه و صربستان بود که بر خلاف دو کشور دیگر، عضو اتحادیه اروپا یا ناتو نیست.