آتش بس غزه copy

سه مقام اسرائیلی روز دوشنبه گفتند که مذاکره‌کنندگان این رژیم، با ابراز امیدواری برای مذاکرات بر سر آتش‌بس در نوار غزه، تعداد گروگان‌هایی را که می‌خواهند حماس در مرحله اول آتش‌بس آزاد کند، کاهش داده‌اند. هفته‌هاست که مذاکرات آتش‌بس در بن‌بست است. اکنون، با در دسترس بودن یک پیشنهاد جدید، یک هیات سطح متوسط از اسرائیل قصد داشت روز سه‌شنبه به قاهره پرواز کند تا این پیشنهاد را به بحث بگذارد؛ اما به گفته دو تن از این مقامات، تنها در صورتی این پیشنهاد مطرح و درباره آن مذاکره خواهد شد که حماس موافقت کند. این مقام‌ها به شرط ناشناس ماندن صحبت کردند. «پاتریک کینگزلی»، «ادوارد وانگ»، «آدام راسگون» و «اریک ناگورنی» در گزارش 29آوریل در نیویورک‌تایمز نوشتند، حماس به درخواست برای اظهارنظر درباره اعزام نمایندگان خود به قاهره پاسخی نداد. یک مقام ارشد حماس روز دوشنبه در شبکه‌های اجتماعی گفت که این گروه در حال بررسی پیشنهاد جدید اسرائیل است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که روز دوشنبه با دیپلمات‌های عرب در عربستان سعودی دیدار کرده بود، گفت که اکنون توپ در زمین حماس است. بلینکن در مجمع اقتصادی در ریاض گفت: «حماس در برابر خود پیشنهادی دارد که سخاوتمندانه است» و در حال حاضر «تنها چیزی که بین مردم غزه و آتش بس وجود دارد حماس است.» دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا در سخنانی در همین مجمع گفت که این پیشنهاد شامل آتش‌بس 40روزه و آزادی احتمالی هزاران فلسطینی زندانی در اسرائیل در ازای گروگان‌هایی است که توسط حماس نگهداری می‌شوند. سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر گفت که نسبت به آخرین پیشنهاد آتش بس «امیدوار»تر است؛ هرچند نگفت که این پیشنهاد شامل چه چیزی است و چه کسی آن را ارائه کرده است.

بایدن به دنبال افزایش فشار بر رهبران حماس برای پذیرش توافق آتش‌بس، تصمیم گرفت روز دوشنبه با رهبران مصر و قطر صحبت کند. اما موانع جدی دیگری هم هست، مانند درخواست حماس برای آتش‌بس دائمی و اصرار اسرائیل بر پیگیری هدف خود مبنی بر ریشه کن کردن حماس از جمله در آخرین سنگر آنها در شهر رفح. همچنین نگرانی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه مذاکرات آتش‌بس ممکن است مختل شود درصورتی‌که دیوان کیفری بین‌المللی حکم بازداشت مقامات ارشد اسرائیل را صادر کند. این حکم ممکن است از مقامات حماس نیز نام ببرد.  حماس و متحدانش تقریبا 240اسرائیلی و خارجی را در حمله 7اکتبر که جنگ را آغاز کرد، اسیر کردند. در جریان آتش‌بس یک‌هفته‌ای در ماه نوامبر، حماس 105اسیر را در ازای نگهداری 240فلسطینی در زندان‌های اسرائیل آزاد کرد. در ماه‌های اخیر، اسرائیل از حماس خواسته است که حداقل 40گروگان دیگر - زنان، افراد مسن و کسانی که به‌شدت بیمار هستند- را آزاد کند تا آتش‌بس جدیدی را تضمین کند. مقامات اسرائیلی گفتند که اکنون آماده است تنها به 33تن بسنده کند.

به گفته یکی از مقامات، این تغییر تا حدی به دلیل این واقعیت بود که اسرائیل اکنون معتقد است که برخی از این 40نفر در اسارت مرده‌اند. حتی با افزایش انتظارات مبنی بر اینکه حماس و مذاکره‌کنندگان اسرائیلی ممکن است به اولین آتش‌بس خود از زمان آتش‌بس نوامبر نزدیک‌تر شوند، نزاع نظامی آنها همچنان ادامه ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری‌ها که روز دوشنبه ویدئویی از ردیف کیسه‌های اجساد منتشر کردند، در غزه، حملات هوایی اسرائیل یک‌شبه ساختمان‌های بتنی را مسطح کرد. خبرگزاری رویترز گفته است که این حملات 20کشته برجای گذاشته است. ارتش رژیم صهیونیستی روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که «جت‌های جنگنده این رژیم اهدافی را که در آن مبارزان در یک منطقه در جنوب غزه در حال عملیات بودند، هدف قرار دادند.» بیش از یک میلیون غزه در پناهگاه‌ها و چادرها در رفح جمع شده‌اند تا از تهاجم نظامی اسرائیل در امان باشند. یکی از نجات‌یافته‌ها که نوزادی را حمل می‌کرد که به گفته او از زیر آوار بیرون کشیده شده بود، به خبرنگار ویدئویی رویترز گفت که به نظر می‌رسد کودک آسیبی ندیده است، اما والدینش کشته شده‌اند.