«آدام راسکون»، «پاتریک کینگزلی»، «افرات لیونی» و «مت استیونز» در گزارش ۸آوریل برای نیویورک‌تایمز نوشتند، مقامات اسرائیلی تصریح کردند که ارتش برای حفظ «آزادی عمل و توانایی‌اش برای انجام عملیات‌های اطلاعاتی دقیق» در سایر بخش‌های غزه خواهد ماند. عقب‌نشینی از خان یونس، حدود چهار ماه پس از تهاجم نیروهای اسرائیلی به جنوب غزه، پرسش‌هایی را درباره برنامه‌های اسرائیل در مواجهه با درخواست‌های گسترده برای کاهش تنش ایجاد کرد. همچنین مشخص نیست که چه اتفاقی ممکن است درباره برنامه اعلامی اسرائیل برای حمله به رفح (جایی که بیش از یک میلیون نفر برای فرار از جنگ در آنجا پناه گرفته‌اند) رخ دهد.

سخنان مربوط به عقب‌نشینی اسرائیل نتوانسته «اسامه عصفور»، ۴۱ساله و ساکن خان یونس را که در چادری در رفح پناه گرفته است، آرام کند. از زمان شروع جنگ، ارتش به مناطقی از غزه که قبلا نیروهایش از آن خارج شده بودند، به‌ویژه در شمال بازگشته است. با توجه به این واقعیت، عصفور گفت که هیچ برنامه فوری برای بازگشت به شهر خود ندارد. عصفور که در بیمارستان ناصر در خان‌یونس کار می‌کرد، در مصاحبه‌ای گفت: «ارتش ممکن است بگوید که امروز ترک کرده است؛ اما می‌تواند فردا برگردد. من قصد ندارم با زندگی خود و خانواده‌ام ماجراجویی کنم.» حتی دولت بایدن هم نامطمئن به نظر می‌رسید.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید در برنامه «این هفته» شبکه ABC گفت: «سخت است که بدانیم دقیقا در حال حاضر این خروج چه پیامی دربر دارد. برداشت ما این است که این خروج فقط مربوط به استراحت و تجهیز این نیروها است که چهار ماه در میدان حضور داشته‌اند. لزوما می‌توان گفت که این امر نشان‌دهنده عملیات جدید در آینده برای این نیروها باشد.» در واقع، حتی زمانی که ارتش از خان یونس خارج شد، اسرائیل و ارتشش روز یکشنبه در حالت آماده‌باش کامل باقی ماندند؛ زیرا ایران به تلافی حمله اخیر بنای تلافی داشت. به نوشته گزارشگران نیویورک‌تایمز، با وجود اعلام خروج نیروها، یوآو گالانت، وزیر جنگ اسرائیل گفت که ارتش در حال آماده شدن برای «ماموریت‌های بعدی» از جمله رفح است. وی گفت: «ما به جایی خواهیم رسید که حماس دیگر نوار غزه را کنترل نکند و به‌عنوان یک چارچوب نظامی که تهدیدی برای شهروندان اسرائیل باشد، عمل نکند.»

با وجود این تنش‌ها در پس زمینه، مقامات ایالات متحده، مصر و قطر و هیئت‌هایی از اسرائیل و حماس از روز یکشنبه در قاهره مشغول مذاکره هستند. بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد که درگیری‌ها کند شده باشد؛ اما تحلیلگران و دیپلمات‌ها می‌گویند که به نظر می‌رسد جنگ به بن‌بست رسیده، زیرا مقام‌های فعال در نهادهای بشردوستانه نسبت به قحطی قریب‌الوقوع هشدار می‌دهند. در شرایطی که اسرائیل تمایلی به موافقت با آتش‌بسی ندارد که به حماس اجازه می‌دهد در بخش‌هایی از غزه دوباره سازمان‌دهی شود و حماس هم درباره پیشنهادهایی که بقای بلندمدت آن را تضمین نمی‌کند محتاط است، میانجی‌ها پیشبرد مذاکرات برای آتش‌بس را دشوار یافته‌اند.

«شبلی تلهامی» کارشناس مسائل اسرائیل در دانشگاه مریلند گفت: «جنگ تمام نشده است و نمی توان راهی را برای پایان دادن به آن متصور شد؛ به‌گونه‌ای‌که ثبات و کمک‌های بشردوستانه را در مقیاسی که در آینده قابل پیش‌بینی لازم است به ارمغان آورد.»