موج عظیم فشار جهانی، کابینه اسرائیل و نخست‌وزیر آن، بنیامین نتانیاهو را عمیقا در انزوا قرار داده، اگر هنوز سر فرود نیاورده، عمدتا به این دلیل است که هنوز از حمایت سرسخت‌ترین متحد خود، ایالات متحده برخوردار است.

 با این حال، این‌بار اسرائیل با یک گسست نادر از واشنگتن مواجه است. دولت بایدن پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در شورای امنیت سازمان ملل منتشر می‌کند که به ارتش اسرائیل هشدار می‌دهد در رفح، نزدیک مصر، جایی که بیش از یک میلیون پناهنده فلسطینی در آن پناه گرفته‌اند، حمله زمینی انجام ندهد. همچنین در این قطعنامه آمریکا خواستار آتش‌بس موقت در اسرع وقت می‌شود. مارتین اس.ایندیک، سفیر سابق آمریکا در اسرائیل می‌گوید: «این یک مشکل بزرگ برای کابینه اسرائیل است؛ زیرا قبلا می‌توانست پشت حمایت‌های ایالات متحده پنهان شود، اما اکنون بایدن نشان می‌دهد که نتانیاهو دیگر نمی‌تواند این حمایت را بدیهی بداند.»  ایندیک گفت: «زمینه محکومیت گسترده‌تری از سوی افکار عمومی بین‌المللی وجود دارد که از نظر وسعت و عمق بی‌سابقه است و به ایالات متحده نیز سرایت کرده است.

حوزه‌های مترقی حزب دموکرات، جوانان و حوزه‌های عرب آمریکایی همگی عصبانی شده‌اند و به‌شدت از بایدن به‌دلیل حمایت او از اسرائیل انتقاد کرده‌اند.» جو بایدن تا کنون اجازه نداده است که فشارهای بین‌المللی یا داخلی او را تحت تاثیر قرار دهد. روز سه‌شنبه، ایالات متحده از ایفای نقش آشنا خودداری نکرد و از وتوی خود در شورای امنیت برای جلوگیری از قطعنامه‌ای تحت حمایت الجزایر که خواستار آتش‌بس فوری در غزه بود، استفاده کرد. این سومین‌بار در طول جنگ غزه بود که ایالات متحده قطعنامه فشار بر اسرائیل را وتو کرد. از زمان تاسیس سازمان ملل متحد در سال۱۹۴۵، ایالات متحده بیش از ۴۰بار از وتوی خود برای محافظت از اسرائیل در برابر شورای امنیت استفاده کرده است. تنها جایی که قطعنامه‌ها علیه اسرائیل عادی است، مجمع عمومی سازمان ملل است. در دسامبر گذشته، مجمع با ۱۵۳رأی موافق، ۱۰رأی مخالف و ۲۳رأی ممتنع برای آتش‌بس فوری رای داد.

چین خواستار عدالت برای فلسطینی‌ها شد

چین در جلسه مربوط به اشغال فلسطین از سوی اسرائیل به دیوان بین‌المللی دادگستری گفته است که فلسطینی‌ها «نباید از اجرای عدالت محروم شوند.» به گزارش الجزیره، ما شی نمین، مشاور حقوقی وزارت خارجه چین روز پنج‌شنبه در دادگاه لاهه هلند گفت: «عدالت مدت زیادی به تعویق افتاده است، اما نباید آن را نادیده گرفت.» او افزود: «پنجاه و هفت سال از آغاز اشغال سرزمین‌های اشغالی فلسطین توسط اسرائیل می‌گذرد. ماهیت غیرقانونی اشغال و حاکمیت بر سرزمین‌های اشغالی تغییری نکرده است.» استپ وایسن، خبرنگار الجزیره که از لاهه گزارش می‌دهد، گفت چین از زمان خود در دیوان بین‌المللی دادگستری برای مقابله با استدلال روز چهارشنبه ایالات متحده استفاده می‌کند که گفته است اسرائیل نباید بدون قید و شرط از سرزمین‌های اشغالی بدون ضمانت‌های امنیتی خارج شود. نماینده چین در این جلسه به‌شدت از این موضع آمریکا انتقاد کرد و گفت وقت آن است که سازمان ملل درباره تعیین سرنوشت مردم فلسطین صحبت کند.