حمله پهپادی به کرملین

کرملین تاکید کرد که روسیه این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که هرطور صلاح می‌داند، اقدامات تلافی‌جویانه انجام دهد. درمقابل لولیا مندل، سخنگوی رئیس‌جمهوری اوکراین ادعای روسیه را رد و آنها متهم به دروغگویی کرد. روسیه هم برای ادعای خود هیچ مدرکی ارائه نداده است. ویدئویی تاییدنشده که در رسانه‌های اجتماعی روسیه از جمله کانال خبرگزاری نظامی «زیوزدا» در حال پخش است، دود کمرنگی را نشان می‌دهد که پس از حادثه از پشت کاخ اصلی کرملین در قلعه محصورشده‌ای بلند می‌شود. این ویدئو در ساعات اولیه روز چهارشنبه ابتدا توسط ساکنان نزدیک به کرملین گرفته شد و سپس برای سایت خبرگزاری نظامی زیوزدا فرستاده شد. اگر این حادثه تایید شود، این برجسته‌ترین تلاش برای حمله به خاک روسیه از زمان آغاز تهاجم کامل مسکو به اوکراین از فوریه سال گذشته خواهد بود. با این حال کرملین به‌طور جداگانه اعلام کرد که رژه روز پیروزی ۹ مه در مسکو با وجود این حادثه برگزار خواهد شد.

بحران موشک در روسیه

یک مرکز ذخیره سوخت در نزدیکی پل مهمی که سرزمین اصلی روسیه را به کریمه متصل می‌کند در آتش سوخت، اگرچه علت آتش‌سوزی مشخص نیست. به گزارش الجزیره، این رویداد چند روز پس از آن رخ می دهد که مسکو اوکراین را به حمله هواپیمای بدون سرنشین متهم کرد که یک انبار نفت در شهر سواستوپل کریمه را به آتش کشید. در ویدئوهای منتشر ده شعله‌های آتش و دود سیاه روی مخازن بزرگی به هوا برمی‌خیزد. طبق تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، حجم آتش‌سوزی بزرگ به‌نظر می‌رسید. ونیامین کوندراتیف، فرماندار منطقه کراسنودار در سراسر دریای آزوف از اوکراین در برنامه پیام‌رسان تلگرام گفت: «آتش‌سوزی با عنوان بالاترین حدِ درجه، طبقه‌بندی شده است.» با این حال تلفات جانی گزارش نشده است. کوندراتیف گفت که آتش‌سوزی در روستای وولنا رخ داد. این دهکده نزدیک پل کریمه روی تنگه کرچ، شریان اصلی نیروهای روسیه بوده و سرزمین اصلی را به شبه جزیره کریمه که در سال ۲۰۱۴ از اوکراین گرفته شد، متصل می‌کند.

نیاز دو برابری به موشک

وزیر دفاع روسیه از یک شرکت دولتی خواست تا تولید موشک‌های خود را دو برابر کند؛ زیرا احتمال حمله متقابل اوکراینی‌ها وجود دارد و طبق گزارش‌ها، نیروهای مسکو و کی‌یف هر دو با محدودیت مهمات مواجه هستند. تحلیلگران نظامی در تلاشند تا مشخص کنند که آیا روسیه در حال حاضر با کمبود مهمات با دقت بالا روبه‌رو است؛ زیرا آتش‌بار موشکی آنها علیه اوکراین کمتر و در مقیاس کوچک‌تر شده است. سرگئی شویگو، وزیر دفاع گفت که شرکت دولتی، تحویل موشک‌های تاکتیکی خود را طبق قرارداد و به موقع انجام داده است؛ اما افزود: «در حال حاضر لازم است تولید تسلیحات با دقت بالا در کوتاه‌ترین زمان ممکن دو برابر شود.»

تحویل کمک ۳۰۰ میلیون دلاری

مقامات آمریکایی سه‌شنبه شب گفتند که ایالات متحده با ارسال حدود ۳۰۰میلیون دلار کمک نظامی اضافی از جمله مهمات به اوکراین موافقت کرده است. این مقامات که نخواستند نام‌شان فاش شود، گفتند که بسته جدید ایالات متحده شامل موشک‌های هایدرا-۷۰ است که موشک‌های هدایت‌نشده‌ای هستند که از هواپیما شلیک می‌شود‌. همچنین قرار است تعداد نامشخصی موشک هیمارس راهی کی‌یف شود. به‌نظر می‌رسد هر دو طرف جنگ در حال پر کردن انبارهای مهمات هستند. این محموله در حالی ارسال می‌شود که مقامات اوکراینی می‌گویند در حال آماده‌سازی یک ضد حمله هستند. الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین گفت باید همگی سریع آماده شود. پس از اعلام رسمی ایالات متحده، این سی و هفتمین بسته از سهام پنتاگون خواهد بود که از زمان آغاز جنگ در فوریه۲۰۲۲ به اوکراین می‌رود و کل کمک‌های نظامی آمریکا را به حدود ۳۶میلیارد دلار می‌رساند.

یک انفجار دیگر

مقامات محلی روز سه‌شنبه انفجار یک قطار باری را در منطقه بریانسک روسیه در مرز با اوکراین گزارش کردند که از ریل خارج شد. این دومین حادثه مشابه در دو روز گذشته است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، فرماندار منطقه، الکساندر وی.بوگوماز، در پستی در اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام گفت که یک وسیله انفجاری در نزدیکی ایستگاه راه آهن در اسنژتیکیا، شهری در حدود ۶۰ مایلی مرز اوکراین منفجر شده؛ اما هیچ کشته یا جراحتی در پی نداشته است. بر اساس بیانیه راه آهن روسیه، اپراتور قطار که اعلام کرد یک قطار آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام شد. طبق گزارش‌ها حدود ۲۰واگن قطار از ریل خارج شدند. با این حال، اولین ویدئوهای منتشرشده از قطار از ریل که در فضای مجازی منتشر شد، هیچ شعله‌ای را نشان نمی‌داد. هنوز مشخص نیست قطار حامل چه چیزی بوده است. همچنین به گفته بوگوماز، علاوه بر این، روستایی در بریانسک که کمتر از پنج مایلی از مرز با اوکراین فاصله دارد، صبح روز سه‌شنبه گلوله باران شد که باعث شعله‌ور شدن آتش شد اما تلفات جانی در پی نداشت. او ارتش اوکراین را مسوول آن حمله دانست؛ اما هیچ مدرکی ارائه نکرد.