دموکراسی در خارطوم مرد

به گزارش الجزیره، فولکر پرتس روز دوشنبه درباره خشونت بین ارتش و نیروهای شبه‌نظامی به رهبری ژنرال‌های رقیب گفت: «این یک وضعیت بسیار مبهم‌گونه است، بنابراین بسیار دشوار است که بگوییم کی به تعادل می‌رسد.» دو طرف در مناطق پرجمعیت از تانک، توپخانه و سایر سلاح‌های سنگین استفاده می‌کنند. جت‌های جنگنده بر فراز سرشان غرش می‌کنند و با تاریکی هوا، آتش ضد هوایی آسمان را روشن می‌کند. پرتس در گفت‌وگو با خبرنگاران در نیویورک از طریق ویدئو، همچنین گفت که طرف‌های متخاصم «این تصور را ایجاد نمی‌کنند که می‌خواهند فورا میانجی‌گری برای صلح میان خود پیدا کنند.» گسترش ناگهانی خشونت در آخر هفته بین دو ژنرال ارشد کشور که هرکدام از آنها توسط ده‌ها هزار جنگجوی مسلح به‌شدت حمایت می‌شد، میلیون‌ها نفر را در خانه‌هایشان یا هر جایی که می‌توانستند سرپناهی پیدا کنند، به دام انداخت و منابع در بسیاری از مناطق رو به اتمام است.

جنگ قدرت ژنرال عبدالفتاح البرهان، فرمانده نیروهای مسلح را در مقابل ژنرال محمد حمدان داگالو، رئیس نیروهای پشتیبانی سریع (RSF)، یک گروه شبه‌نظامی قرار می‌دهد. متحدان سابق به‌طور مشترک کودتای نظامی اکتبر۲۰۲۱ را سازمان‌دهی کردند. عوادیا محمود کوکو، رئیس اتحادیه هزاران چای فروش و سایر کارگران مواد غذایی، از خانه خود در منطقه‌ای در جنوب خارطوم گفت: «تیراندازی و گلوله‌باران همه جا را فرا گرفته است.» او تصریح کرد: «یک گلوله توپ روز یکشنبه به خانه یکی از همسایه‌ها اصابت کرد و حداقل سه نفر را کشت. ما نمی‌توانستیم آنها را به بیمارستان ببریم یا دفن کنیم.» این خشونت‌ها شبح جنگ داخلی را به وجود آورده است، درست زمانی که سودانی‌ها تلاش می‌کردند پس از دهه‌ها حکومت نظامی، تلاش برای یک دولت دموکراتیک و غیرنظامی را احیا کنند.

به‌دنبال آتش‌بس

سازمان ملل، ایالات متحده و دیگران خواستار آتش‌بس شده‌اند. مصر که از ارتش سودان حمایت می‌کند و عربستان سعودی و امارات متحده عربی - که با اعزام هزاران جنگجو برای حمایت از جنگ در یمن- روابط نزدیکی با ژنرال محمد حمدان داگالو، رئیس نیروهای پشتیبانی سریع داشتند - همچنین از هر دو طرف خواسته‌اند که از قدرت کناره‌گیری کنند. روز دوشنبه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، مجددا از طرف‌های درگیر خواست «فورا خصومت‌ها را متوقف کنند» و هشدار داد که تشدید بیشتر جنگ «می‌تواند برای کشور و منطقه ویرانگر باشد.» به گفته ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که در نشست گروه هفت در ژاپن شرکت کرده است، به‌طور جداگانه با برهان و داگالو تلفنی صحبت کرد و بر ضرورت دستیابی به آتش‌بس تاکید کرد. وزرای خارجه گروه ۷ نیز در بیانیه مشترک روز سه‌شنبه این جنگ را محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است: «ما از طرف‌ها می‌خواهیم که فورا بدون پیش‌شرط به خصومت‌ها پایان دهند.» جیمز بیز، خبرنگار الجزیره که از سازمان ملل گزارش می‌دهد، گفت که از بازیگران بین‌المللی مختلف خواسته شده است تا آتش‌بس را میانجی‌گری کنند. شورای امنیت سازمان ملل نیز قرار است درباره این بحران گفت‌وگو کند. نماینده سازمان ملل در سودان معتقد است فشار دیگران مهم است. اتحادیه آفریقا، گروه منطقه‌ای «صلح، رفاه و یکپارچگی منطقه‌ای» (IGAD)، اتحادیه عرب، همه این نهادها با بازیگران مختلف و به‌ویژه با این دو ژنرال صحبت می‌کنند و در تلاش برای برقراری آتش‌بس هستند. این خبرنگار افزود: «صحبت از ماموریت‌های میانجی‌گرانه وجود دارد...به عنوان هیات‌هایی که سعی می‌کنند با ژنرال‌ها صحبت کنند تا آتش‌بس به‌دست آید.» او ادامه می‌دهد: «مشکل این است که حریم هوایی بسته است، مرزها بسته است و سفر در این مرحله برای آنها بسیار خطرناک است. تلاش‌های دیپلماتیک ادامه دارد، اما این‌بار نتیجه چندانی به بار نمی‌آورد و واضح است که این برای مردم سودان عمیقا نگران‌کننده است.»