یک سویه جدید به نام اُمیکرون سال گذشته به‌سرعت انتشار یافت و دنیا را در مهار خود عاجز کرده بود. در‌حالی‌که خانواده‌‌ها برای جشن شکرگزاری گرد هم می‌آیند، به نظر می‌‌رسد ویروس کرونا برای اکثر آمریکایی‌ها کمتر خطرناک شده باشد، در‌حالی‌که یک سال پیش در چنین روزهایی هشدار خطر به صدا در‌آمده بود. در آن زمان، بایدن سفر هشت کشور آفریقایی را ممنوع کرد و به آمریکایی‌ها هشدار داد وحشت نکنند، و بعدا کارکنان پزشکی نظامی را به بیمارستان‌هایی فرستاد که مقامات نگران بودند که آن مکان‌ها پر از بیماران شود. اکنون، دکتر آنیش کی جی ‌ها، هماهنگ‌کننده پاسخ به کووید-۱۹ در کاخ سفید، گفت: «تا زمانی‌که آمریکایی‌‌ها به واکسینه شدن و تقویت خود ادامه دهند، نسبت به فصل تعطیلات می‌‌توان امید داشت.» او در یک جلسه توجیهی در کاخ سفید گفت: «هیچ چیزی زیر سویه‌‌ها ندیدم که بتواند مرا نگران کند. تا زمانی‌که مردم به زدن دز تقویتی اقدام کنند، جای نگرانی وجود ندارد.»

با‌این‌حال داستان می‌‌تواند کمی نگران‌‌کننده باشد. این می‌‌تواند یک هشدار مهم باشد. آمریکایی‌ها که از دو سال کمپین‌های مکرر واکسیناسیون خسته شده‌اند، تمایلی به پذیرش برنامه‌های تقویت‌کننده به‌روزی که دولت در ماه سپتامبر ارائه کرد، ندارند. تاکنون، تنها ۳۵میلیون نفر یکی از واکسن‌‌های اصلاح‌شده از مدرنا و فایزر را دریافت کرده‌اند. دولت دزهای کافی برای تقریبا پنج برابر تعداد افراد خریداری کرده است. به طور متوسط تقریبا ۳۰۰ آمریکایی در روز هنوز بر اثر کووید-۱۹ جان خود را از دست می‌دهند، اگرچه مقامات بهداشت فدرال می‌‌گویند اکنون تقریبا هر مرگ ناشی از کووید از طریق واکسیناسیون و درمان قابل‌پیشگیری است. سایر بیماری‌های تنفسی، از جمله آنفلوآنزا و ویروس سنسیشیال تنفسی یا .R.S.V نیز پس از دو سال سطح پایین عفونت دوباره در حال افزایش هستند.

اینکه ویروس کرونا کارش به کجا می‌‌کشد، هنوز به شکل یک راز باقی مانده است. مقامات فدرال با کمی ترس و وحشت در حال تماشای یک زیرمجموعه جدید از اُمیکرون به نام «XBB» هستند. این زیرسویه جدید تاکنون تنها درصد کمی از موارد را در ایالات متحده به خود اختصاص داده است، اما همین زیرسویه در آزمایش مسافران در فرودگاه‌های بزرگ بین‌المللی این کشور دیده شده، چنانچه در هند و سنگاپور نیز همین زیرسویه مورد مشاهده قرار گرفته است.دکتر فائوچی گفت «XBB» در فرار از آنتی‌بادی‌هایی که در اثر عفونت یا واکسیناسیون قبلی ایجاد می‌شوند و اولین خط دفاعی بدن در برابر ویروس را تشکیل می‌دهند، بسیار چابک به نظر می‌رسد.

اما متخصصان واکسن مدت‌هاست می‌‌گویند اگر آنتی‌بادی‌ها نتوانند ویروس را مسدود کنند، سایر بخش‌های سیستم ایمنی می‌توانند برای جلوگیری از بیماری‌های شدید وارد عمل شوند. دکتر فائوچی گفت داده‌‌ها نشان می‌‌دهد کشورهایی مانند سنگاپور که درگیر  «XBB»  هستند، شاهد افزایش بستری نبودند. دکتر فائوچی، که در طول همه‌گیری بیماری کرونا نام‌آشنا شد، در پایان سال از خدمات دولتی بازنشسته می‌شود. جلسه اخیر وی به احتمال زیاد آخرین حضور او در اتاق توجیهی کاخ سفید بود و از این فرصت برای ترغیب آمریکایی‌ها برای دریافت به‌روزرسانی استفاده کرد. او بر این باور است که تقویتی‌‌ها می‌‌تواند در مهار بیشتر این بیماری به آمریکایی‌‌ها کمک کند.