طولانی‌‌ترین بن‌‌بست عراق پس از انتخابات، با نزدیک به ۱۰ماه بدون دولتی پس از رای‌‌گیری در اکتبر، منجر به ناآرامی‌‌هایی از جمله اعتراضات حامیان مقتدی صدر، روحانی عراقی، که پارلمان را در یک تحصن بدون پایان اشغال کرده‌‌اند، انجامید. مخالفان صدر شامل گروهی از احزاب شیعه، معروف به چارچوب هماهنگی شیعه هستند که خواستار اعتراضات متقابل در نزدیکی پارلمان شده بودند و گفتند که هدف آنها محافظت از نهادهای دولتی در برابر ناآرامی‌‌های صدری‌‌هاست. پارلمان عراق در منطقه سبز و امنیتی بغداد که ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌ها نیز در آن قرار دارد، تشکیل می‌‌شود. حامیان صدر هفته گذشته دو بار به راحتی به آن حمله و نیروهای امنیتی عقب‌‌نشینی کردند. تظاهرات چارچوب هماهنگی در نزدیکی ورودی منطقه سبز برگزار شد. درسا جباری، خبرنگار الجزیره که از داخل منطقه سبز گزارش می‌دهد، گفت که تظاهرات‌کنندگان طرفدار صدر به حرکت خود ادامه می‌‌دهند.

جباری گفت: «آنها می گویند که اینجا هستند و تا زمانی که نیاز باشد، می‌‌مانند. آنها می‌‌گویند که خواهان بازنگری کامل سیستم و قانون اساسی جدید هستند.» معترضان با اشاره به مقتدی صدر شعار می‌‌دادند: «هیچ‌‌کس نمی‌‌تواند سید را شکست دهد.» صدر روز یکشنبه در توییتر گفت که همه مردم عراق باید از این تظاهرات کنندگان حمایت کنند و در بغداد بیرون بیایند. جباری گزارش داد: «اما آخرین چیزی که از دفتر رسانه‌‌ای او شنیده‌‌ایم این است که مردم باید تا اطلاع ثانوی در استان‌های خود بمانند.» آنها در رسانه‌‌‌ای اجتماعی گفتند که حامیان اعتراضات متقابل علیه هیچ گروه خاصی نیست. یکی از فرماندهان یک گروه شبه‌‌نظامی گفت که از درگیری می‌‌ترسد و امیدوار است که تعقل و آرامش حاکم شود. او افزود: ««وضعیت در عراق بسیار سخت است. امیدواریم خداوند ما را از جنگ میان برادران نجات دهد. اگر اوضاع نامساعد شود، کل منطقه را خراب خواهد کرد.»

چارچوب هماهنگی و المالکی، نخست‌‌وزیر سابق عراق سال‌هاست با گروه صدر تنش دارند. همچنین نماینده ائتلاف شبه نظامی قدرتمند عراق، حشدالشعبی یا نیروهای بسیج مردمی است و در گروه چارچوب هماهنگی حضور دارد. هادی العامری که ریاست فراکسیون نیروهای بسیج مردمی را برعهده دارد، روز دوشنبه بار دیگر خواستار گفت‌وگوی سازنده برای یافتن راه‌‌حل‌‌هایی برای نقاط اختلاف شد. او نسبت به فضای تشدید تنش رسانه‌‌ای، ناشی از بیانیه‌ها و پاسخ‌‌ها که «خواستار بسیج توده‌‌ای است که می‌‌تواند از کنترل خارج و به خشونت منجر شود» هشدار داد.

محمود عبدالواحد، خبرنگار الجزیره که از تظاهرات متقابل گزارش می‌‌دهد، گفت که هزاران نفر از حامیان بلوک پارلمانی طرفدار گروه چارچوب هماهنگی تجمع کرده‌‌اند. او افزود: «آنها می‌‌گویند از چندین استان آمده‌اند؛ اما می‌‌گویند که به‌طور قطع نمی‌‌دانند که آیا در اینجا در یک تحصن علنی خواهند ماند یا نه، کاری که گروه رقیب در پارلمان انجام می‌‌دهد.» عبدالواحد گفت که پیش‌تر درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی رخ داد که بعدا از منطقه عقب‌‌نشینی کردند و به منطقه سبز نزدیک‌تر شدند. تظاهرات‌کنندگان شعارهایی «علیه دشمنان خود» سر دادند و مصطفی الکاظمی، نخست‌‌وزیر عراق را «همدست» با حامیان صدر خواندند. برخی از معترضان بنرهایی را به اهتزاز درآوردند که خواستار سقوط الکاظمی شدند.

معترضان بعدا پس از اینکه قیس الخزعلی، یکی از رهبران نزدیک به گروه چارچوب هماهنگی، از آنها برای شرکت در این راهپیمایی تشکر کرد و از آنها خواست به خانه بروند، متفرق شدند. اما حامیان صدر در پارلمان باقی ماندند. کاظم هیثم در راه پیوستن به تحصن پارلمان گفت: «ما برای هر دستور صدر آماده هستیم. ما مخالف چارچوب هستیم. آنها فقط در حال صدور بیانیه هستند.» الصدر در انتخابات اکتبر اول شد؛ اما پس از شکست در تشکیل دولتی که رقبای شیعه خود را حذف کرد، همه قانون‌گذاران خود را از پارلمان خارج کرد. از آن زمان، او از طریق پیروان وفادار خود، عمدتا از طبقه کارگر از محله‌های فقیرنشین بغداد و در سراسر جنوب عراق و مرکز کشور، فشارهای سیاسی خود را آغاز کرد.

4 نفر این پست را پسندیده اند