ایسنا- پارلمان اوکراین ویکتور یانوکوویچ را به عنوان نخست وزیر این کشور تایید کرد تا بدین ترتیب سیاست‌مداری که پیروزی آلوده به تقلب و جنجال برانگیزش در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۴ با وقوع انقلاب نارنجی‌رنگ باخت، بار دیگر به عرصه قدرت بازگردد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ویکتور یوشچنکو، رییس‌جمهور اوکراین که در پی اعتراضات گسترده مردمی به رهبری اصلاح‌طلبان حامی اروپا با حکم دادگاه مبنی بر برگزاری انتخابات مجدد ریاست جمهوری به پیروزی رسیده بود، باید اکنون قدرت را با رقیب سابقش تقسیم کند.

بسیاری از حامیان رییس‌جمهور وی را متهم ساخته‌اند که با قبول کاندیداتوری یانوکوویچ، به انقلاب نارنجی خیانت کرده است.

یوشچنکو در جمع قانون‌گذاران کشورش گفت: تنها در این مکان (پارلمان اوکراین) است که می‌توانیم به یک مصالحه در سطح ملی دست پیدا کنیم، در هیچ کجای دیگر نمی‌توان به چنین دستاوردی رسید.

رییس‌جمهور اوکراین تنها زمانی با نامزدی رقیبش برای احراز پست نخست وزیری موافقت نمود که قراردادی مبنی بر پایبندی به تداوم سیاست‌های حمایت جویانه از غرب را با وی به امضا رساند.

یانوکوویچ در این قرارداد همچنین متعهد شد که به آزادی‌های دموکراتیک پایبند باشد و اطمینان دهد که اپوزیسیون از حقوق مساوی درجریان برگزاری انتخابات برخوردار است.

یانوکوویچ به دنبال صدور حکم دیوان عالی اوکراین مبنی بر ابطال پیروزی‌اش در انتخابات ۲۰۰۴ صحنه سیاست را با سرافکندی ترک کرد. یوشچنکو که همچنان آثار روی صورتش بر اثر سم دی‌اکسین مشهود است، پس از اعتراضات اپوزیسیون نبض قدرت را در این کشور در دست گرفت.

این در حالی است که پایگاه مردمی نخست‌وزیر تازه منصوب شده اوکراین در نواحی شرقی و جنوبی اتحاد جماهیر شوروی سابق قرار دارد و رییس جمهور بیشتر از حمایت ناسیونالیست‌های غرب و جنوب روسیه برخوردار است.

در واقع همین ناسیونالیست‌ها بودند که از یوشچنکو می‌خواستند پارلمان را منحل کرده و با برگزاری انتخابات جدید بستر بیرون راندن یانوکوویچ از قدرت را فراهم کند. در همین حال ویاچسلاو کایریلنکو، از قانونگذاران حزب «اوکراین‌ ما» اظهار داشت: بازگشت نخست‌وزیر یک انتقام همراه با تحقیر برای ما محسوب می‌شود. ما خواهیم دید که این انتقام چه‌قدر جدی است.

یانوکوویچ پیش از رای‌گیری برای انتصاب نخست وزیر خواستار اتحاد و وحدت نمایندگان پارلمان شد. وی با اشاره به رودخانه دنیپر که اوکراین را دو نیم کرده، گفت: در این محل ما دو گروه را که طی دو سال گذشته به عنوان اپوزیسیون در آن سوی دنیپر قرار داشتند، متحد می‌سازیم.

در پایان رای‌گیری‌ها یانوکوویچ با کسب ۲۷۱ رای موافق در برابر ۹ رای مخالف و تعداد زیادی رای ممتنع به عنوان نخست‌وزیر جدید کشورش منصوب شد.