لایحه اخیر ۲۷۰۰صفحه‌ای «قانون سرمایه‌گذاری زیربنایی و مشاغل» نامیده می‌شود و به گفته چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان، این لایحه می‌تواند ظرف چند روز آینده رای لازم را به‌دست آورد. بنابراین گزارش، انتظار می‌رود با تصویب این لایحه در کنگره آمریکا، بودجه آن طی پنج سال آینده در موارد زیرساختی دراین کشور هزینه شود.

از محل تصویب این طرح یک تریلیون دلاری قرار است تا سرمایه‌گذاری‌هایی به مبلغ ۱۱۰میلیارد دلار در زمینه جاده‌ها و پل‌ها، ۳۹میلیارد دلار در امور حمل‌ونقل عمومی، ۶۶میلیارد دلار در زمینه خط آهن، ۵۵میلیارد دلار در امور آب و فاضلاب هزینه شوند، همچنین میلیاردها دلار نیز برای بنادر، فرودگاه‌ها و نیروگاه‌ها و بهبود پهنای باند اینترنت در نظر گرفته شده است.

این گزارش می‌افزاید: هفته گذشته ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه با این طرف همراهی و موافقت کرده‌اند و برای تصویب این لایحه در سنا نیازمند حداقل ۶۰ رای موافق بوده تا مانع از اخلال «اطاله در بررسی» در صحن مجلس سنا شوند. این نخستین طرح و سپس قانون زیرساخت‌ها در دولت جو بایدن به شمار خواهد رفت. پیش از این و در اواخر ژانویه ۲۰۲۱ دولت بایدن طرح بلندپروازنه بیش از ۲تریلیون دلاری در زمینه امور زیرساختی در آمریکا را ارائه داده بود؛ این مساله با مخالفت حزب جمهوری‌خواه روبه‌رو شد و تا ماه آوریل با وجود تعیین ضرب‌الاجل از سوی بایدن به درازا کشید؛ حزب جمهوری‌خواه خواهان کاهش این هزینه و همچنین برخی تغییرات در مسائل زیربنایی موجود دراین طرح شده بود.

دموکرات‌ها امیدوارند این همکاری دو حزبی درباره طرح موسوم به زیرساخت‌های انسانی نیز ادامه پیدا کند. این لایحه قرار است به طرح‌های موسوم به مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی و کمک به میلیون‌ها مهاجران هزینه شود. همچنین قرار است بخشی از هزینه‌های این طرح به سالمندان و مسائل بهداشتی تعلق گیرد. با این حال اولویت فعلا با طرح یک تریلیون دلاری است. مجلس سنا ابتدا باید لایحه زیرساخت‌ها را برای ارتقای جاده‌های قدیمی، پل‌ها و خطوط ریلی کشور و گسترش دسترسی سریع به اینترنت به مناطق روستایی که اقتصاد آنها با تکنولوژی قدیمی دچار مشکل شده است، قرار دهد. این قانون همچنین به ایجاد شبکه ملی ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی و جایگزینی لوله‌های آب سربی کمک می‌کند، هرچند؛ این بخش از قانون در حد انتظارات بایدن نبوده است. با این حال هنوز برخی جمهوری‌خواهان منتقد این لایحه هستند. جان کورنین، ریک اسکات و مارتا بلک‌برن با انتقاد از لایحه زیرساخت‌ها می‌گویند که وقت کافی برای بررسی آن ندارند. بلک‌برن تصریح می‌کند: دموکرات‌ها چنان روی این لایحه عجله به خرج می‌دهند که کسی وقت نمی‌کند آن را کامل مطالعه کند. درحالی‌که هیچ‌کدام از این سه سناتور راه را برای این لایحه مسدود نکردند، میچ مک کانل، رهبر اقلیت سنای آمریکا روز دوشنبه به دموکرات‌ها هشدار داد که از اعمال هرگونه برنامه زمانی اورژانسی برای این لایحه خودداری کنند و گفت که بررسی این اقدام مستلزم یک فرآیند اصلاح قوی است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند