براساس تقسیم قدرتی که پس از سال ۲۰۰۳ و با اشغال عراق صورت گرفت، در این معادله نخست‌وزیر از آن گروه‌های شیعه خواهد بود. حیدرالعبادی از سال ۲۰۱۴ تاکنون بر مسند نخست‌وزیری در این کشور نشسته است و امیدوار است همچنان در این سمت باقی بماند. براساس نظرسنجی‌های قبل از انتخابات که از سوی سایت عراقی «۱۰۰۱iraqithoughts» صورت گرفته عبادی هنوز شانس نخست پیروزی در انتخابات است. در این نظرسنجی ۵ نتیجه کلیدی به‌دست آمده است. این نظرسنجی که تلفنی و به شکل تصادفی با ۳۰۳۲ نفر از اقصی نقاط این کشور صورت گرفته نشان می‌دهد که ۶۰ درصد از مردم عراق حامی حیدرالعبادی هستند.

میزان آرای او در سه استان نینوا، صلاح‌الدین و انبار که از دست داعش آزاد شده‌اند، به بالاترین حد خود رسیده است. حتی در کردستان نیز العبادی حمایت ۵۰ درصدی مردم این منطقه را دارا است. در این نظرسنجی همچنین مشخص شده است در برخی استان‌ها مردم خواهان بایکوت انتخابات بوده‌اند اما در استان‌هایی که به تازگی از دست داعش خارج شده‌اند، به‌ویژه در موصل میزان مشارکت بالا خواهد بود. در این نظرسنجی همچنین مشخص شده است که احتمال پیروزی لیست العبادی با ۲۴ درصد رای در صدر فهرست قرار دارد. اما بین دو لیست مقتدی صدر و هادی العامری، برای دومی، رقابت تنگاتنگی وجود دارد. اما حزب نوری‌مالکی احتمالا در بغداد رای کمتری به‌دست آورد و لیست وی بیشترین آرا را در مناطق جنوبی از جمله کربلا و بصره به‌دست آورد. کربلا و بصره مهم‌ترین پایگاه حامیان نوری‌مالکی به‌حساب می‌آید.  در نظرسنجی پیش از انتخابات در ماه مارس مشخص شد افرادی که هنوز تصمیم به حضور در انتخابات نگرفته بودند به ۶۳ درصد می‌رسند اما در ماه آوریل این رقم با کاهشی قابل‌توجه به ۲۶ درصد رسید. آمار و اطلاعات اصلی مربوط به چهارمین انتخابات عراق از زمان حمله آمریکا به این کشور در سال ۲۰۰۳ و اولین انتخابات بعد از شکست داعش به شرح زیر است:

تعداد جمعیت

تعداد رای‌دهندگان در عراق به حدود ۵/ ۲۴میلیون نفر می‌رسد که در ۱۸ استان پخش شده‌اند. هر استان به منزله یک حوزه انتخاباتی محسوب می‌شود. در بین این تعداد رای‌دهنده ۵/ ۳ میلیون تن رای اولی هستند. این درحالی است که قبل از رای‌گیری روز شنبه حدود یک میلیون رای‌دهنده عراقی که در ۲۱ کشور جهان زندگی می‌کنند آرای خود را به صندوق‌های رای انداختند.

بیش از ۷ هزار نامزد   

مراکز انتخابات شامل ۸۹۵۹ مرکز اخذ رای بود که در آن رای‌گیری الکترونیکی نیز صورت گرفت. ۱۱ میلیون برگه انتخابات نیز براساس آمار دولتی، توزیع شده بود.

آوارگان

 یک میلیون آواره در داخل کشور از طریق برگه‌های انتخاباتی می‌توانستند رای ‌دهند درحالی‌که ۲۸۵ هزار و ۵۶۴ نفر که در اردوگاه‌های آوارگان به سر می‌برند، در ۱۶۶ مرکز اخذ رای در ۷۰ اردوگاه آوارگان در هشت استان رای خود را به صندوق انداختند.

کرسی‌ها

 ۳۲۹ کرسی از بین آن ۹ کرسی برای اقلیت‌ها به نمایندگی از مسیحیان، الشبک، الصائبه، ایزدی‌ها، کردهای فیلی (شیعه) و ۸۳ کرسی برای زنان اختصاص می‌یابد.    

دوره قانون‌گذاری پارلمان

شیوه رای‌گیری براساس لیست باز و بسته بود. رای‌گیری در لیست بسته یعنی رای دادن به لیست به‌صورت کامل بدون هیچ حق انتخابی اما در لیست باز به این‌گونه است که رای دادن یا به کل اعضای لیست است یا به هر نامزد یا تعدادی از نامزدها بدون هیچ محدودیتی. تقسیم آرا برای نامزدها نیز طبق تسلسل آنها در داخل هر لیست صورت گرفت.

لغو اجرای قانون منع آمد و شد

انتخابات روز گذشته در شرایطی برگزار شد که حیدر العبادی،‌ نخست‌وزیر عراق و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور ممنوعیت آمد و شد خودروها در سراسر استان‌ها را لغو کرد. پیش‌تر فرماندهی عملیات امنیتی اعلام کرده بود که نیروهای امنیتی قانون منع آمد و شد را در بغداد و تعدادی از استان‌ها طی روز شنبه به اجرا گذاشتند. این منبع گفته بود، براساس این قانون، آمد و شد خودروها در بغداد و چند استان ممنوع بوده و هدف از آن تامین امنیت انتخابات عراق است که از صبح شنبه اجرا شد و در میانه‌های روز برچیده شد. داعش در بیانیه‌ای تهدید کرده بود که انتخابات را در این کشور ناامن خواهد کرد. همچنین ریاض بدران، رئیس اداره انتخابات عراق گفت: بیش از ۴ هزار خبرنگار و روزنامه‌نگار داخلی برای پوشش این اتفاق مهم حضور دارند درحالی ۳۲۹ خبرنگار خارجی نیز این انتخابات را پوشش می‌دهند. بدران افزود: ۱۳۳ هزار و ۴۱۵ تن به‌عنوان نماینده احزاب و ۷۴ هزار و ۶۴۶ ناظر داخلی و ۹۶۳ ناظر بین‌المللی نیز در مراکز اخذ رای حضور داشتند.

۸۷ ائتلاف و لیست

ائتلاف النصر: به ریاست حیدر العبادی، نخست‌وزیری عراق است که دوره‌اش به پایان رسیده و برای اولین بار از زمان سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ است که حزب الدعوه از مخالفان تاریخی رژیم سابق در انتخابات دو لیست دارد که یکی از آنها النصر است. این لیست به‌صورت اصلی شامل شخصیت‌هایی از جامعه مدنی به‌دور از گرایش‌های طایفه‌ای در انتخابات حضور دارد.     

ائتلاف الفتح: به ریاست هادی العامری، رئیس سازمان بدر و یکی از برجسته‌ترین چهره‌های حشدالشعبی که نقش اصلی در حمایت از نیروهای امنیتی عراق در نابودی داعش داشت. اکثر نامزدهای این لیست رسما از پست‌های خود در تشکیلات حشدالشعبی برای شرکت در انتخابات و روند سیاسی کناره‌گیری کرده‌اند.     

ائتلاف دوله القانون: به ریاست نخست‌وزیر اسبق عراق یعنی نوری مالکی که به‌صورت اصلی به حزب الدعوه به ریاست خودش تکیه دارد و در بین اکثر اعضای خود که در مناصب دولتی در زمان نوری مالکی بوده‌اند از حمایت گسترده برخوردار است اما به دلیل حمله داعش و تسلط آن بر یک سوم خاک عراق در آن دوران با برخی انتقادات نیز روبه‌رو است.

لیست سائرون نحو الاصلاح: ائتلافی بی‌سابقه و نو است که از سوی مقتدی صدر شخصیت دینی برجسته عراق و کمونیست‌ها تشکیل شده که شامل شش فراکسیون است که اکثرشان سکولار هستند. در میان آنها حزب کمونیستی و عدالت به اضافه حزب الاستقامه به نمایندگی جریان صدر هستند. البته فراکسیون الاحرار وابسته به جریان صدر، ۳۴نماینده در پارلمان کنونی دارد.

اهل سنت: احزاب سنی از طریق لیست‌های متعدد در راس آنها ائتلاف الوطنیه به رهبری ایاد علاوی،‌ معاون رئیس‌جمهوری عراق که به‌عنوان سکولار شرکت کرده و سلیم جبوری رئیس پارلمان عراق در انتخابات هستند. احتمال می‌رود اهل سنت به‌دلیل سیطره داعش بر مناطق‌شان طی سال‌های گذشته بزرگترین شکست را در انتخابات متحمل شوند.       

کردها: کردها از طریق چند حزب در انتخابات شرکت کرده‌اند تا ۴۶ کرسی را به‌دست آورند و دو کرسی‌ به مسیحیان می‌رسد که مختص اقلیم خودمختار کردستان است. برجسته‌ترین احزاب کرد، حزب دموکرات کردستان عراق به ریاست مسعود بارزانی،‌ اتحادیه میهنی کردستان عراق، حامیان خانواده طالبانی به اضافه احزاب مخالف کرد یعنی تغییر، جماعت اسلامی و جنبش الجیل‌الجدید هستند.