آرشیو روزنامه شماره ۵۱۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۵۱۵۱

 • سونامی فرسودگی در بازار خودرو

  دنیای‌اقتصاد: سونامی خودروهای فرسوده در راه است. این در حالی است که تنها مسیر خروج فرسوده‌ها یعنی واردات خودرو طی چند سال گذشته مسدود شده است. با توجه به هجوم لشکر فرسوده‌ها طی ۱۰ سال آینده، چنانچه واردات خودرو نیز از سر گرفته شود، این مسیر دیگر نمی‌تواند جوابگو باشد و لازم است تا سیاست‌گذار مسیرهای دیگری برای این منظور طراحی کند.
 • تعلیق ۹ استاندارد خودروسازی

  دنیای‌اقتصاد: در شرایطی که طبق برنامه‌ریزی اولیه سازمان ملی استاندارد، خودروسازان باید تا به امروز استانداردهای ۸۵ گانه خودرو را به‌طور کامل اجرا می‌کردند، خبر می‌رسد ۷۶ مورد از آنها اجرایی شده‌اند. با این حساب، در مجموع ۹ مورد از استانداردهای ۸۵ گانه فعلا امکان اجرا ندارند و سرنوشت آنها به تحریم و البته قیمت‌گذاری گره خورده است. در دی‌ ۹۸ نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد خبر از تعلیق برخی استانداردهای خودرویی به‌دلیل مشکلات ناشی از تحریم داد و حالا اظهارات غلامرضا شریعتی رئیس جدید این سازمان نشان می‌دهد تعداد استانداردهای تعلیقی به بیش از سه مورد رسیده است. در دی ۹۸، استانداردهای «نشان‌دهنده تعویض دنده»، «نشانگر میزان باد لاستیک‌ها و شاخص نشان‌دهنده چراغ روشن روز » و همچنین ترمز هوشمند (با قابلیت کاهش سرعت یا توقف حرکت خودرو) برای سواری‌ها تعلیق شدند. همچنین شاخص نشانگر میزان باد تایر در خودروهای تجاری و سنگین نیز جزو استانداردهای تعلیقی بود که تحریم اجازه اجرای آنها را نمی‌داد.
 • برنامه جدید تویوتا برای تمام‌الکتریکی‌ها

  فارس: شرکت تویوتای ژاپن قصد دارد طی ۴ سال آینده ۱۵ مدل خودروی تمام الکتریکی به جهان عرضه کند. به گزارش رویترز، شرکت خودروسازی تویوتای ژاپن اعلام کرد تا سال ۲۰۲۵، تعداد ۱۵ مدل خودروی تمام الکتریکی به بازار عرضه خواهد کرد. این برنامه بخشی از طرح تویوتا برای گسترش خطوط تولید خودروهای تمام برقی خود تا پیش از سال ۲۰۵۰ و حذف خودروهای با موتورهای احتراق درونی است.
 • ادعای ماسک درباره تصادف مرگبارتسلا

  مهر: دو سازمان دولتی تیم‌های تحقیق خود را برای بررسی تصادف مرگبار خودروی تسلا ارسال کرده‌اند.
 • مسیر متفاوت دو خودروساز در چین

  دنیای‌اقتصاد: تویوتا که پیشاهنگ تولید موفق خودروهای هیبریدی در دنیا است در خودروهای تمام برقی از قافله عقب مانده به خصوص در بازار چین.
 • شرط کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو

  ایسنا: در حالی‌که عرضه خودرو در بورس از سوی کمیسیون صنایع مجلس به تصویب رسیده است، یک تحلیلگر اقتصادی معتقد است که این اقدام رانتی است و تنها راه نجات بازار خودرو، رقابتی کردن فضا برای خودروسازان است که با آزاد شدن واردات خودرو با تعرفه پایین محقق می‌شود.
 • بی‌توجهی خودروسازان به کیفیت

  خانه ملت: سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید: خودروسازان به دلیل تقاضای بالای جامعه به رشد تیراژ خودرو و افزایش کمیت توجه کرده و به بهبود کیفیت بی‌توجه هستند که این موضوع موجب شده راندمان مورد نظر محقق نشود.
 • افزایش تولید و تنوع در محصولات سایپا

  سایپانیوز: نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: گروه خودروسازی سایپا با افزایش و رشد تولید و ایجاد تنوع در محصولات خود توانست گام‌های بلندتری را نسبت به رقبای داخلی بردارد. بنابراین این امیدواری وجود دارد که در سال جاری روند توسعه‌ای و پیشرفت شتاب بیشتری بگیرد. سیداحسان خاندوزی در بازدید از خط تولید خودروی شاهین و فعالیت‌های علمی و توسعه‌ای سایپا که در مرکز تحقیقات این گروه انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: اتفاقاتی که در سال‌های ۹۸ و ۹۹ در گروه خودروسازی سایپا رخ داد بسیار قابل توجه است؛ چراکه در شرایط تحریم و شیوع ویروس کرونا این مجموعه به افزایش و رشد تولید و متنوع سازی محصولات دست یافت. وی با بیان اینکه سایپا با پرداخت مطالبات قطعه‌سازان و عمل به تعهدات توانست زنجیره تولید خودرو را فعال کند، گفت: از دیگر موضوعات مهم که سایپا آن را محقق کرد کاهش معوقات و بدهی‌ها بود، در نیمه دوم سال گذشته وضعیت گروه خودروسازی سایپا بهبود یافت و حتی گام‌های برداشته شده نسبت به رقبای داخلی کم نظیر بود؛ به این دلیل امیدواریم در سال جاری مسیر رشد و توسعه ادامه پیدا کند تا مردم شاهد پیشرفت مضاعف صنعت خودرو باشند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر