آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۵۱۱۲

 • دنده معکوس قیمت خودرو

  دنیای‌اقتصاد: همزمان با شکل‌گیری دوباره انتظارات تورمی در پی بدبینی به متغیرهای غیراقتصادی، قیمت خودرو نیز در بهمن نسبت به دی ۱۰درصد رشد کرد. دنده معکوس قیمت خودرو در حالی است که متوسط قیمت خودرو طی سه ماه آبان تا دی، بالغ‌بر ۳۰درصد افت کرده بود. این افت ناشی از کاهش انتظارات تورمی و نرخ ارز بود که خود ریشه در خوش‌بینی به متغیرهای غیراقتصادی به‌خصوص احیای برجام و لغو تحریم‌ها داشت. حالا با تیره شدن آینده این متغیرها، تبعات خیز جدید قیمتی بیخ گوش بازار خودرو قرار دارد.
 • مجلس رای به حذف شورای رقابت داد

  دنیای‌اقتصاد: طبق مصوبه جدید کمیسیون صنایع و معادن مجلس، شورای رقابت از پروسه قیمت‌گذاری خودرو حذف می‌شود . کمیسیون صنایع و معادن مجلس در نشست روز سه‌شنبه خود، ماده ۴ طرح تحول صنعت و بازار خودرو اعاده شده از شورای نگهبان را با حضور نماینده این شورا اصلاح کرد که بر اساس آن مقرر شد خودروهای تولید شده داخلی در بورس عرضه شوند.
 • خطر خاص خودروهای برقی

  دنیای اقتصاد: مدیر عامل تویوتا درخصوص فروپاشی مدل کسب و کار کنونی صنعت خودرو هشدار داد. به گزارش سایپانیوز، ارزش‌گذاری مردم برای سهام خودروسازان جدید مثل تسلا و پیشرفت‌های سه رقمی برای سهام این شرکت‌ها، نشان از رونق خودروهای برقی در آینده دارد. در حال حاضر، دولت بایدن در آمریکا هم حمایت همه جانبه خود را با تغییر خودروهای ناوگان دولتی آغاز کرده که ۶۴۳ هزار دستگاه خودرو را شامل می‌شود و از جیب دولت تامین خواهد شد. اما ظاهرا تویوتا برای خودروهای برقی آمادگی ندارد، از همین رو بر طبل مخالفت می‌کوبد.
 • آلمان آماده استقبال از خودران‌ها می‌شود

  دولت جمهوری فدرال آلمان در حال آماده‌سازی قانون صدور پروانه برای استفاده از فناوری هدایت خودران سطح چهار در جاده‌های عمومی است. سطح چهار فناوری هدایت خودران به وسایل نقلیه امکان راهبری ایمن بدون نیاز به هیچ‌گونه دخالت از سوی رانندگان را می‌دهد. شویر وزیر راه و ترابری آلمان گفت: «آلمان نخستین کشوری خواهد بود که فناوری خودران را از آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی به جاده‌ها می‌آورد.» وی افزود: «بسیار خرسندم که هیات دولت راه را برای استفاده از رانندگی خودران هموار کرده است.دولت آلمان تصمیم دارد از همین امروز تا سال ۲۰۲۲ شرایط را برای استفاده از خودرو‌های بدون راننده هموار کند.» کارشناسان عقیده دارند این تصمیم دولت آلمان خالی از خطر نیست. عموم متخصصان هوش مصنوعی بر این باورند که آلمان به‌دلیل رعایت دقیق استاندارد‌ها در سطوح مختلف بهترین گزینه برای عملیاتی کردن استفاده از فناوری‌های هدایت خودران است.
 • بی‌میلی پورشه به ساخت کارخانه در چین

  به گفته الیور بلومه مدیرعامل شرکت پورشه، به این زودی‌ها کارخانه‌ای در چین احداث نمی‌شود، زیرا این شرکت قصد دارد تصویر «ساخت آلمان» خود را حفظ کند. این تصمیم در حالی اتخاذ شده است که چین اکنون بزرگ‌ترین بازار خودروسازان در جهان است. پورشه ۲۷۲ هزار و ۱۶۲ دستگاه خودرو در سال ۲۰۲۰ تحویل داده است. از این تعداد ۸۸ هزار و ۹۶۸ دستگاه به چین ارسال شده است.
 • مطالبات ۱۰ هزار میلیاردی قطعه‌سازان از شرکت‌های خودروساز

  فارس: عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: رانتی بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان ناشی از مابه‌التفاوت قیمت کارخانه و بازار خودرو در کشور وجود دارد. محمدرضا نجفی‌منش در بیستمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به مطالبات معوق قطعه‌سازان از خودروسازان گفت: مطالبات معوق قطعه‌سازان از خودروسان ۱۰ هزار میلیارد تومان است که در صورت عدم پرداخت، کارگران واحدهای تولیدی قطعه‌سازی، عید امسال با دست خالی به خانه می‌روند. رئیس بهبود محیط کسب و کار و رفع موانع تولید افزود: دلیل کمبود نقدینگی در صنایع خودروسازی کشور، ضرر و زیان این صنعت است که بیش از ۴۳ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. وی با انتقاد از قیمت‌های دستوری گفت: در حال حاضر، رانتی بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان ناشی از مابه‌التفاوت قیمت کارخانه و بازار خودرو در کشور وجود دارد، به‌طوری که اختلاف قیمت کارخانه و بازار هر دستگاه خودرو رقمی حدود ۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان است.
 • وضع کیفی وانت‌های داخلی

  ایسنا: آخرین ارزیابی صورت گرفته از وضع کیفی گروه وانت‌های تولیدی داخل در دی ماه امسال نشان می‌دهد که همچون روال چند سال اخیر، کیفیت وانت‌ها سه ستاره باقی‌ مانده و حتی دو مدل وانت در پایین‌ترین سطح کیفیت تولید می‌شوند. این در حالی است که وانت‌ها به‌عنوان خودروهای باری در کشور مورد استفاده قرار گرفته و وسیله درآمد قشر وسیعی از شهروندان هستند.
 • آغاز فروش فوق‌العاده جدید خودرو

  ایکوپرس: گروه صنعتی ایران‌خودرو به منظور تامین نیاز مشتریان به خودروهای پرمتقاضی، سیزدهمین مرحله فروش فوق‌العاده خود را از دیروز به مدت سه روز آغاز کرد. در این طرح ۶ محصول پژو ۲۰۶ صندوق‌دار، پژو پارس بنزینی، سمند ال.‌ایکس، سورن‌پلاس، رانا پلاس و دنا پلاس با موعد تحویل حداکثر ۹۰ روزه عرضه شده است. به منظور واگذاری خودرو به مشتریان واقعی، محدودیت‌های اعمال‌شده در طرح‌های فروش هم‌چنان اجرا می‌شود. مشتریان نهایی پس از گذشت حداکثر سه روز از پایان زمان ثبت‌نام، از طریق قرعه‌کشی انتخاب خواهند شد. شماره تماس ۰۲۱-۸۲۲۷۲۷۲۷ برای پاسخ‌گویی به سوالات هنگام ثبت‌نام در نظر گرفته شده است. مانند طرح‌های قبلی این بار نیز منتخبان فروش فوق‌العاده ایران خودرو از طریق برگزاری قرعه‌کشی در حضور نهادهای نظارتی انتخاب خواهند شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر