آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۵۰۹۵

 • خودروسازان سرد شدند

  دنیای‌اقتصاد: با اعلام صورت‌های مالی سه خودروساز بزرگ کشور به بورس، مشخص شد آنها در مجموع توانسته‌اند در ۱۰ ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته تولید خود را افزایش دهند.
 • وعده‌های خودرویی در اجلاس داووس

  دنیای‌اقتصاد: پنجاهمین نشست سالانه مجمع‌جهانی اقتصاد، معروف به نشست داووس از روز دوشنبه آغاز به‌کار کرد و بسیاری از رهبران، نخبگان سیاسی و اقتصادی دنیا در این نشست گرد‌هم آمدند تا درباره مهم‌ترین تحولات و موضوعات روز جهان با یکدیگر گفت‌وگو کنند.هر‌چند در نشست امسال نمایندگان کشورمان حضور ندارند، اما پیش‌تر ایران سابقه حضور در این نشست را داشته است. اما آنچه دست‌اندرکاران صنعت خودرو از اجلاس داووس به‌خاطر دارند به سال ۲۰۱۴ برمی‌گردد؛ سالی که حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران همزمان با لغو تحریم‌های اولیه با حضور در این نشست برای فروش سهام خودروسازان داخلی به خارجی‌ها اعلام آمادگی کرد. در اجلاس ۲۰۱۴ داووس، روحانی در شرایطی وعده فروش سهام دو خودروساز بزرگ کشور را حتی در حد ۱۰۰‌درصد، به خارجی‌ها داد که مقدمه خصوصی‌سازی این شرکت‌ها کلید خورده بود.
 • خودروها چگونه زره پوش می‌شوند؟

  دنیای‌اقتصاد: خودروهایی که ضدگلوله می‌شوند بین ۲۰ تا ۴۰ درصد به وزن شان افزوده می‌شود و رانندگی با آنها متفاوت است.
 • قیمت کوییک s و ساینا s اعلام شد

  روابط عمومی شورای رقابت: بر اساس ابلاغ شورای رقابت به شرکت سایپا، قیمت خودروهای کوییک S و ساینا S در ۳ ماه سوم سال ۹۹ اعلام شد. بر اساس تصمیم شورای رقابت که با موضوع تعیین قیمت خودروهای کوییک S و ساینا S برگزار شده بود، از طریق کلینیک تجاری، قیمت این خودروها تعیین شد. مطابق تصمیم شورای رقابت که از طریق کلینیک تجاری صورت گرفته است، قیمت خودروی کوییک اس ۱۲۵ میلیون و ۳۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و ساینا اس ۱۱۴ میلیون و ۶۲ هزار و ۵۰۰ تومان برای سه ماه سوم سال ۹۹ تعیین شده است.
 • قیمت کارخانه‌ای خودرو کاهش می‌یابد؟

  باشگاه خبرنگاران: یک کارشناس صنعت خودرو درخصوص راهکار‌های کاهش قیمت کارخانه‌ای خودرو توضیحاتی داد. حسن کریمی‌سنجری، کارشناس صنعت خودرو درخصوص کاهش قیمت خودرو در کارخانه گفت: کاهش قیمت خودرو بستگی به سیگنال‌های سیاسی دارد، هر چقدر این سیگنال پررنگ باشد، انتظارات متفاوت‌تر خواهد شد. او بیان کرد: خوش‌بینانه‌ترین حالت این است که تحریم‌ها لغو شود و به سمت افزایش درآمدهای ارزی برویم و همین عامل باعث ایجاد تحولاتی بزرگ در صنعت خودرو خواهد شد. قیمت کارخانه‌ای خودرو تابع نهاده‌های تولید است، اگر قیمت تمام شده نهاده‌های تولید کاهش یابد، در نهایت روی قیمت نهایی خودرو تاثیر خواهد گذاشت. این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: طبیعتا با کاهش قیمت نهاده‌های تولید، قیمت نهایی خودرو نیز کاهش می‌یابد و کاهش قیمت نهاده‌های تولید بستگی به نرخ ارز دارد. کریمی با بیان اینکه زمانی که حباب قیمت خودرو بترکد، قیمت آن به کف می‌رسد، گفت: قیمت خودرو با شاخص اقتصادی سنجیده می‌شود، وقتی قیمت خودرو در حاشیه بازار به قیمت کارخانه برسد، تقاضا در بازار آزاد کم می‌شود و در نهایت زمانی که قیمت کارخانه کم شود، به دوران قبل یعنی زمانی که خودروسازان اقدام به فروش لیزینگی می‌کردند، برمی‌گردیم. این کارشناس صنعت خودرو پیش‌بینی قیمت خودرو را وابسته به سیگنال‌های سیاسی دانست و گفت: اگر بخواهیم خوش‌بینانه بگوییم، قیمت خودرو به قیمت کارخانه نزدیک خواهد شد اما این کار نیاز دارد که حباب قیمتی که به وجود آمده بترکد، اکنون در مرحله حباب قیمتی هستیم و نمی‌توان به صراحت بگوییم که قیمت‌ها در چند روز آینده کاهش می‌یابد.
 • وابستگی ۳۵ درصدی قیمت خودرو به ارز

  خانه ملت: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید از آنجا که ۳۵ درصد قیمت خودرو به واسطه تامین مواد اولیه موردنیاز تولید به نرخ ارز وابسته است، باید با کاهش بهای دلار قیمت خودرو نیز ارزان شود. مصطفی طاهری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره ضرورت کاهش قیمت خودرو در کارخانه متناسب با اُفت نرخ دلار گفت: از آنجا که ۳۵ درصد قیمت خودرو به واسطه تامین مواد اولیه موردنیاز تولید به نرخ ارز وابسته است، باید با کاهش بهای دلار قیمت خودرو نیز ارزان شود. نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی افزود: آنچه موجب افزایش قیمت خودرو می‌شود راندمان تولید شرکت‌های خودروسازی است؛ به این معنا که بخشی از گرانی خودرو داخلی ناشی از هزینه‌های سربار مانند نیروی انسانی مازاد و... است این در حالی است که امکان کاهش قیمت تمام شده تولید خودرو فراهم است. وی اضافه کرد: خودروسازان ادعا می‌کنند، قیمت دستوری که برای خودرو توسط شورای رقابت تعیین می‌شود متناسب با واقعیت نیست، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که با کاهش نرخ ارز، خودرو نیز ارزان شود که باید این ادعا مورد بررسی قرار گیرد.
 • راه‌حلی برای خودرودار شدن کم‌درآمدها

  ایسنا: عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید که دولت باید تصمیم بگیرد تا چه زمانی می‌خواهد این حجم از رانت گسترده را در حوزه خودرو به حال خود رها کند. محمدرضا نجفی‌منش اظهار کرد: بر اساس برآوردهای ما، در حال حاضر حجم کل رانتی که در صنعت خودروی کشور وجود دارد، بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود و سوال فعالان بازار خودرو این است که چرا دولت هیچ برنامه‌‌ای برای کاهش این رانت ندارد و همچنان برخی افراد با استفاده از فضای به وجود آمده، در سطوح مختلف از این رانت به نفع شخصی خود سوءاستفاده می‌کنند.
 • رکورد ایران‌خودرو در تولید

  ایکوپرس: گروه صنعتی ایران‌خودرو پس از عبور از رکورد تولید سال گذشته در پایان آذر، در آستانه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، رکورد تولید سال ۹۷ را نیز پشت سر گذاشت. بزرگ‌ترین خودروساز کشور، روز گذشته ششم بهمن‌ماه در آستانه میلاد خجسته دخت نبی اکرم (ص) و دهه مبارک فجر، توانست با مشارکت و همدلی کارکنان و همراهی زنجیره تامین و سازندگان، رکورد جدیدی را در شرایط سخت تحریمی، به جای بگذارد. گروه صنعتی ایران‌خودرو تا روز گذشته ۴۲۳ هزار و ۳۹۸ دستگاه انواع خودروی سواری و وانت را به تولید رساند و از عدد تولید کل سال ۹۷ عبور کرد. این خودروساز، پیش از این نیز در روز پایانی پاییز امسال با تولید ۳۷۰ هزار و ۳۹۹ دستگاه خودرو از رکورد تولید کل سال ۹۸ عبور کرد. این خودروساز با ایجاد رونق و جهش در تولید، زمینه بازگشت مجدد نیروهای کار در شرکت‌های قطعه‌ساز را نیز فراهم کرده است. آبی‌پوشان جاده مخصوص، درصدد هستند تا پایان سال نیز هدف تعیین شده تولید را محقق کرده و پانصدهزارمین خودرو را در سال ۹۹ به تولید برسانند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر