آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۵۰۹۴

 • شرکای خودرویی در راه ایران

  دنیای‌اقتصاد: مذاکرات خارجی خودروسازان با سیگنال‌های امیدوار‌کننده در عصر «پساترامپ» آغاز شده است. از سال ۹۷ همراه با تحریم‌های بین‌المللی، بسیاری از شرکای خودروسازی کشور با تهدیدات دولت آمریکا، اقدام به فسخ یک‌طرفه قراردادهای همکاری کردند و از ایران خارج شدند. اکنون اما برخی شرکای قدیمی فضای بازگشت را مساعد دیده و به‌طور پیدا و پنهان مذاکرات خود را با خودروسازان داخلی آغاز کرده‌اند. در بین این شرکت‌ها، خودروسازان چینی باز هم پیش‌قدم شده و در صف اول مذاکره هستند؛ اگرچه تولید‌کنندگان اروپایی نیز به چشم می‌آیند. با این حال مدل پیشنهادی این شرکت‌ها برای بازگشت با تغییراتی همراه شده؛ به‌طوری‌که شرکت‌های خارجی با حالت احتیاط برای ورود تمایل دارند در فاز اول به مونتاژ خودرو در ایران - به جای ورود سرمایه - دست بزنند. کارشناسان می‌گویند در این مقطع که نااطمینانی اقتصادی فروکش کرده است، طرف‌های خارجی در صورت حس اطمینان بیشتر فاز سرمایه‌گذاری را انتخاب می‌کنند.
 • بازگشت استانداردهای خودرویی در آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: تاثیر سیاست‌ دولت‌‌های مستقر در کاخ سفید بر صنعت خودروی جهان بر هیچکس پوشیده نیست. ۲۴ساعت از ادای سوگند جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهور ایالات‌متحده نگذشته بود که پیت بوتیجج، گزینه پیشنهادی وی برای کرسی وزارت حمل‌و‌نقل برای کسب رای اعتماد به سنا معرفی شد. در جلسه سنا، بوتیجج در پاسخ به پرسش سناتورها از گزینه‌های روی میز وزارت حمل‌و‌نقل سخن گفت که در این میان حمایت وی از افزایش مالیات‌ها بر بنزین به منظور تامین بودجه پروژه‌های حمل‌و‌نقل به شکلی برجسته به چشم می‌خورد. گرچه به‌نظر می‌رسید دموکرات‌ها مایل به انتشار خبر چنین اظهاراتی در باب افزایش مالیات، آن هم در روزهای ابتدای کار کابینه جدید نبودند.
 • با ارزش‌ترین خودروسازان جهان کدامند؟

  ایسنا: تسلا کماکان با ارزش‌ترین خودروساز جهان محسوب می‌شود.به گزارش ویژوال کپیتالیست تا چند سال پیش برندهایی که چند صدمیلیارد دلار می‌ارزیدند در حوزه نفت یا تکنولوژی فعال بودند اما این روند در حال تغییر است و برندهای خودرویی نیز در حال باز کردن جای پای خود در بین باارزش‌ترین برندها هستند. با توجه به اینکه صنعت خودروسازی به سرعت در حال حرکت به سمت خودروهای هیبریدی و برقی است، به نظر می‌رسد در سال‌های آینده برندی که در این زمینه بتواند سهم بازار بیشتری را تصاحب کند، خواهد توانست ارزش بیشتری را داشته باشد و در همین راستا خودروسازان نیز در حال هزینه کرد زیادی در این بخش هستند. بر این اساس با ارزش‌ترین برندهای خودرویی جهان با میزان ارزش بازار آنها تا پایان سال ۲۰۲۰ از این قرار است: تسلا با ارزش بازار ۸/ ۷۹۵ میلیارد دلار، تویوتا ۵/ ۲۰۷ میلیارد دلار، فولکس‌واگن ۷/ ۹۶ میلیارد دلار، بی وای دی ۷/ ۹۲ میلیارد دلار، ان‌آی او ۵/ ۸۹ میلیارد دلار، دایملر بنز ۸/ ۷۲ میلیارد دلار، جنرال موتورز ۳/ ۷۱ میلیارد دلار، بی‌ام‌و ۲/ ۵۴ میلیارد دلار استلانتیس ۲/ ۵۴ میلیارد دلار، فراری ۵/ ۵۲ میلیارد دلار، هوندا ۹/ ۴۶ میلیارد دلار و در نهایت هیوندایی به ارزش بازار ۸/ ۴۶ میلیارد دلار.
 • روند فروش سوزوکی ماروتی سوئیفت در ۱۵ سال گذشته

  ماروتی سوزوکی هند اعلام کرده است بیش از ۱۶۰ هزار و ۷۰۰ دستگاه از هاچ بک پرفروش سوئیفت خود را در سال اقتصادی ۲۰۲۰ به فروش رسانده است. سوئیفت اولین بار در سال ۲۰۰۵ در این کشور ساخته شد و از آن زمان تاکنون ۳/ ۲ میلیون مشتری پیدا کرده است. سوئیفت در طول ۱۵ سال عمر خود، در سه نسل به‌روز شده است و هر یک موفق به دریافت جایزه معتبر خودرو در هند (ICOTY) شده‌اند. مدیرعامل این شرکت در یکی از مصاحبه‌های خود توضیح داد: «به‌‌رغم تاثیر بدی که انتشار ویروس کرونا بر بازار فروش خودرو در سراسر جهان داشت، خودروی سوئیفت در سال اقتصادی ۲۰۲۰ بیش از ۱۶۰ هزار و ۷۰۰ دستگاه فروخت که به‌عنوان برترین برند در رده‌های بالای فروش خودرو قرار می‌گیرد. من اطمینان دارم که سوئیفت به موفقیت‌های بسیاری دست خواهد یافت.»
 • برای اقتصاد خودرو برنامه داریم

  ایکوپرس: مدیر عامل گروه صنعتی ایران‌خودرو گفت: با ارتقای موتورهای فعلی و طراحی و تولید موتورهای کم‌مصرف، علاوه بر کاهش آلایندگی، به دنبال کاهش مصرف سوخت و اقتصادی کردن فعالیت خانوارهای دارای خودروهای کار از جمله تاکسی هستیم.
 • نمره کیفی خودروهای سنگین

  ایسنا: آخرین ارزیابی صورت گرفته از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران(ISQI) در رابطه با خودروهای سنگین تولیدی داخل در آذرماه نشان می‌دهد کیفیت خودروهای سنگین نسبت به سایر انواع خودروها در سطح بهتری قرار دارد به‌طوری‌که خودرویی با سطح کیفی پایین‌تر از سه ستاره دیده نمی‌شود و مدلی از کامیونت‌ها نیز پنج ستاره تولید می‌شود.
 • برنامه‌ریزی برای انسداد رانت ناشی از قرعه‌کشی خودرو

  ایسنا: معاون‌اول رئیس‌جمهور در جلسه کارگروه رفع موانع جهش تولید که دیروز برگزار شد، گفت که روش‌های فروش خودرو در چارچوب منطقی انجام شود نه به‌صورت قرعه‌کشی.
 • تعهدات معوق به صفر می‌رسد

  خانه ملت: مدیر عامل ایران‌خودرو گفت: تعهدات معوق ایران خودرو به میزان چشمگیری کاهش داشته و از این جهت نگرانی وجود ندارد و تلاش می‌کنیم تا پایان سال میزان تعهدات معوق خودروهای داخلی به صفر برسد. فرشاد مقیمی با تاکید بر اینکه در حال حاضر میزان تعهدات معوق ایران خودرو به ۱۶ هزار دستگاه رسیده است، عنوان کرد: ۲ هزار دستگاه خودرو از تعهدات معوق، تولید شده که با تحویل آنها میزان تعهدات معوق ایران خودرو به ۱۴ هزار دستگاه می‌رسد. مقیمی درخصوص اینکه آیا تعهد معوقی در زمینه خودروهای تحویل فوری وجود دارد، گفت: خوشبختانه هیچ تعهد معوقی درخصوص خودروهای تحویل فوری در قالب قرعه‌کشی وجود ندارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر