• سویه جدید خودرو با حذف محصولات قدیمی

  دنياي اقتصاد: آخرین آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد خودروسازان طی شش ماه ابتدایی امسال تولید برخی محصولات خود را متوقف کرده یا تیراژ آنها را به حداقل رسانده‌اند.
 • مخالفت وزیر با طرح‌های خودرویی مجلس

  دنياي اقتصاد: طرح کمیسیون صنایع مجلس برای ساماندهی صنعت خودرو از مسیر واردات و عرضه خودرو در بورس کالا چندان به مذاق رضا فاطمی‌امین، وزیر صمت خوش نیامده و مشخص نیست با وجود این مخالفت‌ها، این طرح‌ها چه سرانجامی پیدا خواهند کرد. نمایندگان مجلس دهم و یازدهم به دنبال این بودند تا از مسیر خصوصی‌سازی شرکت‌های خودروساز، واردات و عرضه خودرو در بورس کالا چالش‌های صنعت و بازار خودرو را به نوعی بر‌طرف کنند. خصوصی‌سازی مدنظر نمایندگان که به سد سخت شورای نگهبان برخورد کرد و کنار گذاشته شد این در شرایطی است که با وجود پیگیری مجلس، حالا وزیر صمت به طور صریح با دو طرح دیگر مجلس یعنی واردات و عرضه خودرو در بورس مخالفت کرده است. چندی پیش نمایندگان عضو کمیسیون صنایع در راستای اصلاح ماده ۴ طرح ساماندهی صنعت خودرو، واردات خودرو را به طور مشروط و محدود مصوب کردند. اصلاح ماده ۴ در صحن علنی به رای گذاشته شد و توانست نظر موافق اکثر نمایندگان را کسب کند اما شورای نگهبان ایرادهایی به طرح یاد شده گرفت و آن را به مجلس عودت داد. در جلسه‌ای که برای رفع ایرادهای شورای نگهبان در کمیسیون صنایع تشکیل شد، وزیر صمت نیز حضور پیدا کرد و به طور مشخص از نمایندگان مجلس خواست تا طرح خود را تا پایان سال جاری به تعویق بیندازند. البته وزیر صمت در آن جلسه اعلام کرد با واردات خودرو در سال آینده موافق است. این اظهارنظر وزیر بیش از آنکه نشان‌دهنده موافقت او با طرح نمایندگان برای واردات خودرو باشد از سوی کارشناسان به خرید زمان توسط فاطمی‌امین تعبیر می‌شد.
 • تاخیر آلفارومئو در تحویل توناله

  آلفارومئو توناله مدت زیادی است که در راه است. اما این کراس‌اوور که دو سال پیش به عنوان خودروی مفهومی معرفی شد، نمی‌تواند به زودی از سوی آلفارومئو عرضه شود. این به ویژه با این واقعیت همراه است که مارک ایتالیایی در حال حاضر به دو محصول در خط تولید رسیده است. با این حال، به نظر می‌رسد آلفا رومئو با تاخیر دیگری در معرفی نسخه تولیدی توناله روبه‌رو است. براساس گزارش‌های جدید، نخستین دستگاه توناله که انتظار می‌رفت در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ با تنظیمات هیبرید پلاگین رونمایی شود، به دلیل کمبود تراشه جهانی به تعویق افتاد. این نخستین بار نیست که رونمایی جهانی توناله به تاخیر می‌افتد. ژان فیلیپ ایمپاراتو، مدیرعامل آلفارومئو می‌خواست پیشرانه پلاگین هیبریدی عملکرد بهتری داشته باشد‌ که باعث رونق بیشتر این کراس‌‌اوور از آنچه در ابتدا انتظار می‌رفت، شد. استلانتیس قرار است امسال خودروهای جدیدی روانه بازار کند، با دشمن مشابهی روبه‌رو است. در اوایل این هفته، استلانتیس اعلام کرد که کراس‌اوور دیگری به نام گراکل نیز به دلیل مشکلات تراشه نیمه هادی به تعویق می‌افتد. رونمایی گراکل تا بهار ۲۰۲۲ انجام نمی‌شود. آلفارومئو تاریخ دقیقی برای نخستین حضور توناله اعلام نکرده است. با گذشت ماه‌ها درباره آن بیشتر خواهیم دانست.
 • بحران جهانی تراشه یقه رنو را گرفت

  تسنیم: شرکت خودروسازی رنو اعلام کرد که به علت بحران جهانی تراشه تولید خود را در سال جاری میلادی به میزان ۵۰۰ هزار دستگاه کاهش خواهد داد که بیش از دو برابر پیش‌بینی قبلی این شرکت محسوب می‌شود. به گزارش رویترز این خودروساز فرانسوی اوایل ماه سپتامبر پیش‌بینی کرده بود که کاهش تولید این شرکت به حدود ۲۲۰ هزار دستگاه خواهد رسید. به گفته کلوتلاید دلبوس، مدیر مالی رنو، احتمالا با پایان محدودیت‌های کرونایی در مالزی‌ که مرکز تولید جهانی تراشه محسوب می‌شود، این بحران تا آخر سال ۲۰۲۱ کمی فروکش خواهد کرد، اما این کمبود تا پایان ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت. این خودروساز اعلام کرد که دفتر سفارش‌هایش تا پایان ماه سپتامبر به بالاترین حد خود در ۱۵ سال اخیر رسیده است و معادل ۸/ ۲ ماه فروش داشته است. دلبوس همچنین با اشاره به تاخیر در تولیدات این شرکت گفت زمان انتظار برای تحویل خودروی داچیا ساندرو، یک مدل شهری محبوب و ارزان، اکنون شش ماه است. بر اساس اعلام رنو، درآمد سه ماهه سوم این شرکت ۴/ ۱۳درصد کاهش یافته و به۹۸/ ۸ میلیارد یورو (۴/ ۱۰ میلیارد دلار) از ۳۷/ ۱۰ میلیارد سال قبل رسیده است که با افزایش قیمت خودروها تا حدود ۳/ ۲۲ درصد کاهش فروش جهانی جبران شده است.
 • قیمت خودرو افزایش یافت

  ایسنا: بررسی قیمت‌ انواع محصولات پرتیراژ خودروسازان طی یک هفته اخیر نشان می‌دهد که بازار طی ۱۰ روز آخر مهرماه تا روز شنبه (اول آبان ماه) در آرامش و ثبات نسبی قیمت‌ها پیش آمد، اما قیمت‌ دیروز افزایشی شد. در صدر این افزایش قیمت، پژو ۲۰۷ اتوماتیک با افزایش ۱۲ میلیون تومانی قرار دارد. قیمت‌ها در دهه سوم مهرماه تا روز شنبه هفته جاری یکم آبان ماه) بدون تغییر مانده بود، اما طی چند روز اخیر و پس از تعطیلی یکشنبه، روند افزایشی قیمت آغاز شده است. بیشترین افزایش قیمت در پژو ۲۰۷ اتوماتیک ایران‌خودرو ایجاد شده که با افزایش ۱۲ میلیون تومانی به ۴۳۷ میلیون تومان رسیده است. در سایر خودروهای پرتیراژ و پرتقاضای بازار، محصولات گروه صنعتی ایران‌خودرو افزایش یک تا پنج میلیون تومانی را تجربه کرده‌اند و در محصولات گروه سایپا نیز افزایش یک میلیون تومانی قیمت دیده می‌شود.
 • آغاز تولید آزمایشی آریسان‌۲

  ایکوپرس: مدیر پروژه تولید وانت آریسان‌۲ در ایران‌خودروی خراسان، از آغاز مرحله تولید آزمایشی ۳۰ دستگاه از این محصول از هفته اول آبان ماه خبر داد. محمود شهابی مقدم گفت: جیگ‌ها، فیکسچرها و گان‌ها، انجام تست مخرب و غیرمخرب، اندازه‌گیری دقیق سه‌بعدی و تطبیق ابعاد بدنه خودرو با نقشه اصلی در سالن بدنه‌سازی، آزمون رنگ‌پذیری خودرو و تنظیم ربات‌های پاشش برای رنگ‌آمیزی بدنه آریسان در سالن رنگ و در نهایت مونتاژپذیری قطعات و تولید نهایی خودرو در سالن مونتاژ از مهم‌ترین اقدامات مرحله تولید آزمایشی در سالن‌های تولیدی شرکت ایران‌خودرو خراسان است. وی اظهار کرد: در تمام مراحل فرآیند تولید آزمایشی، علاوه بر رفع ایرادات احتمالی و تنظیم پارامترهای تجهیزات خطوط تولید، مسائل ارگونومی اپراتورها که از اهمیت بسزایی برخوردار است مورد توجه قرار می‌گیرد و در صورت نیاز نسبت به اصلاح فرآیندهای تولید اقدام لازم صورت می‌پذیرد. مدیر واحد مهندسی شرکت ایران‌خودروی خراسان افزود: آخرین خودروهای تولیدی در این مرحله برای انجام آزمون‌های کیفی به مراجع ذی‌ربط تحویل و پس از اخذ مجوزهای لازم، تولید انبوه آریسان۲ آغاز می‌شود.
 • نقش تحریم در معوقات خودروسازان

  سايپانيوز: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: سایپا موفق شد در شهریور تعهدات معوق خود را به صفر برساند، این دستاورد باعث می‌شود اعتماد از دست رفته احیا شود و دوباره مردم به خودروسازی داخلی اعتماد کنند. محمد صفایی با اشاره به کاهش چشمگیر تعهدات معوق و اینکه این موضوع در اقتصاد کشور چگونه معنا و مفهوم می‌شود، اظهار کرد: بزرگ‌ترین سرمایه هر سازمان، اعتباری است که به واسطه عملکرد و خروجی برنامه و اهداف بلندمدت آن حاصل می‌شود؛ بهترین پاداش این اعتبار، اعتمادی است که مشتریان و جامعه به آن خواهند داشت. وی افزود: بی‌شک صفر شدن معوقات گروه سایپا و جلب رضایت مشتریان قطعا پیامدهای خوبی در ابعاد مختلف اقتصادی به همراه خواهد داشت. نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس افزایش تولید خودرو توسط خودروسازان داخلی را عامل مهمی در جهت کاهش سوداگری دلالان دانست و گفت: یکی از عوامل مهم کاهش تولید خودرو و افزایش معوقات خودروسازان، تحریم است؛ اگر چنین اتفاقی در کشور رخ نمی‌داد اکنون صنعت خودرو با همکاری شرکای خارجی خود به توسعه خوبی دست پیدا کرده بود.وی با بیان اینکه تحریم صنعت خودرو‌ باعث شد شرکای خارجی بدون پایبندی به تعهدات خود ایران را ترک کنند، تصریح کرد: خروج خودروسازان خارجی از ایران و تحریم‌های سختگیرانه آمریکا علیه ایران، سبب شد بازار خودرو با تنش قیمتی مواجه شود.
 • دو اهرم حذف قرعه‌کشی خودرو

  خانه ملت: عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به وعده وزیر صمت مبنی بر تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال آینده، حذف قرعه‌کشی را منوط به واردات و افزایش تیراژ تولید خودرو دانست. بهزاد رحیمی درباره صحبت‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر حذف قرعه‌کشی خودرو گفت: وزیر صمت به اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس قول داد که تولید خودرو در سال آینده به یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خواهد رسید که در صورت تحقق این مهم بخشی از نیاز بازار پاسخ داده می‌شود.
 • سرگردانی لوکس‌های خاک خورده

  ايسنا: با گذشت چندین سال از ورود و دپوی هزاران خودرو به دلیل مواجهه با ممنوعیت واردات، با وجود صدور مصوبه‌ها و اقدام‌هایی که برای تعیین تکلیف آنها صورت گرفت، همچنان ۲۲۴۹ دستگاه در گمرک مانده است. اما به تازگی گمرک ایران طی گزارشی آخرین وضعیت خودروهای دپو شده را به وزارت اقتصاد اعلام کرده و خواستار تعیین تکلیف شده است. بر این اساس طبق تازه‌ترین گزارشی که معاون فنی گمرک ایران به وزارت اقتصاد درباره خودروهای موجود در گمرک ارائه کرده نشان می‌دهد که اعداد و ارقام همچنان تغییری نداشته است؛ به‌طوری که مجموع خودروهای وارداتی ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه بوده که طی مصوبات صورت گرفته ۱۰ هزار و ۱۲ دستگاه ترخیص و ۲۲۴۹ دستگاه ترخیص نشده است. طبق این گزارش، با مصوبه دی‌ ماه سال ۱۳۹۷ هیات وزیران ۶۶۵۳ دستگاه به همراه ۵۰۰ دستگاه آمبولانس ترخیص شده است. همچنین براساس مصوبه بهمن‌ماه سال ۱۳۹۸، معادل ۲۸۵۹ خودرو ترخیص شده بود که وضعیت آن حاکی از آن است که از این میزان هزار دستگاه برای شرکت کرمان موتور، ۱۷۰ دستگاه اظهار و ترخیص، ۱۴۵ دستگاه خودروهای اروندی، چهار دستگاه سهمیه جانبازان، ۱۲۰۰ دستگاه با دستور مرجع قضایی و ۳۴۰ دستگاه مربوط به سایر اشخاص و اظهارات قبلی بوده است.
 • سد «زیان» مقابل وعده خودرویی

  دنياي اقتصاد: شنبه گذشته همزمان با توییت وزیر صمت مبنی بر وعده افزایش تولید و کاهش قیمت خودرو تا پایان سال جاری، سایت کدال بورس در گزارشی به افشای زیان ۶ ماهه تولید و انباشته خودروسازان پرداخت. سید‌رضا فاطمی‌امین روز شنبه در توییتی نوشت: «سال آینده تولید خودرو به قدری زیاد خواهد شد که دیگر نیازی به قرعه‌کشی نیست.» وی همچنین از برنامه‌ریزی برای اجرای ۹ طرح در دو خودروسازی کشور خبر داده و تاکید کرده که با عملیاتی شدن این ۹ طرح به تدریج به سمتی خواهیم رفت تا قیمت‌ها کاهش یابد و این مهم تا پایان سال محقق خواهد شد.
 • توافق بر سر خروج دولت از خودروسازی

  دنياي اقتصاد: مجلس شورای اسلامی این روزها در کنار تلاش برای آزادسازی واردات خودرو، ظاهرا خصوصی‌سازی خودروسازان را هم دنبال می‌کند.
 • عرضه وانت برقی با آشپزخانه صحرایی

  دنياي اقتصاد: خرید نخستین وانت برقی به تولید انبوه رسیده، وانتی که یک مزیت جالب دارد و آن آشپزخانه صحرایی است که خودش ۵ هزار دلار می‌ارزد.
 • قرار نیست همه خودروی برقی داشته باشند

  دنياي اقتصاد: جیل پرت، مدیرعامل موسسه تحقیقاتی تویوتا می‌گوید هر کسی نباید خودروی برقی باتری‌دار براند.
 • آغاز فروش فوق‌العاده جدید خودرو

  دنياي اقتصاد: سایپا جزئیات فروش فوق‌العاده ۵ محصول خود را ویژه آبان ماه ۱۴۰۰ اعلام کرد.
 • آخرین وضع کیفی وانت‌ها

  ايسنا: ارزیابی کیفی وانت‌های تولیدی در شهریور نشان می‌دهد وانت نیوپیکاپ فوتون دیزلی موفق به کسب چهار ستاره از پنج ستاره کیفی شده و این در حالی است که از اردیبهشت امسال به بعد هیچ وانتی موفق به کسب چهار ستاره نشده بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر