آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۵۰۳۵

 • طرح ناقص برای نجات خودرو

  دنیای‌اقتصاد: طرح ساماندهی خودرو، یکشنبه گذشته در شرایطی در کمیسیون صنایع نهایی شد که مصوبات آن با اهداف اولیه طرح کاملا در تضاد است. در طرح اولیه، عرضه خودرو در بورس کالا بدون هیچ پیش‌نیازی دیده شده بود؛ حال آنکه مصوبه کمیسیون صنایع با تغییر رویکرد و تکرار سیاست‌های دولتی، حضور شورای رقابت و سازمان حمایت را قبل از عرضه خودرو در بورس ضروری خوانده است. به این ترتیب کمیسیون صنایع نیز با رویگردانی از مکانیزم عرضه و تقاضا طرحی ناقص - ناکافی برای اثرگذاری- در جهت ساماندهی صنعت و بازار خودرو تصویب کرده است.
 • محرک داخلی‌سازی، پرداخت مطالبات است

  دنیای‌اقتصاد: به گفته عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات محرک اصلی داخلی‌سازی خودرو پرداخت مطالبات قطعه‌سازان از سوی خودروساز است. به گفته نادری با برگزاری چهار میز داخلی‌سازی ۳۴۰ میلیون دلار بابت داخلی‌سازی قطعات مورد انتظار است.
 • باتری‌های فورد برای خودروهای برقی

  دنیای‌اقتصاد: شرکت خودروسازی فورد موتور اعلام کرده است با توجه به افزایش فروش خودروهای برقی در سراسر جهان، قصد دارد باتری‌های تولید خود را عرضه کند. به گزارش رویترز، جیم فرلی، مدیرعامل فورد در تله‌کنفرانسی با رویترز گفت: «ما موضوع تولید باتری سلولی را به بحث گذاشته‌ایم. به‌نظرم با توجه به افزایش حجم خودروهای برقی این امری طبیعی ا‌ ست.»
 • اثر پاندمی بر تقاضای خودرو در آمریکا

  دنیای اقتصاد: آمارهای آمریکا حکایت از آن دارند تعداد افرادی که برای نخستین بار خودرو می خرند، طی دوران شیوع بیماری کرونا افزیش یافته و از سطح معمول ۳-۴ درصد به ۱۱ درصد رسیده است. به گزارش رویترز، اسکات کئوگ، مدیرعامل گروه فولکس واگن در آمریکا، در کنفرانسی به میزبانی رویترز ضمن اعلام این موضوع افزود: «این تغییر، نشانه‌ای واضح از این موضوع است که افراد نسبت به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی تردید دارند و برخی نسبت به خودروهای اشتراکی هم همین تردید را دارند.» مری نیکولاس، رئیس هیات مدیره ایر ریسورسز کالیفرنیا به رویترز گفت: «رانندگی بار دیگر به فرهنگ زندگی مردم بازگشته است؛ چون انتظار می‌رود فروشگاه ها یا دفاتر زیادی بازگشایی شوند.» اداره بزرگراه‌های فدرال آمریکا اعلام کرده است که در ماه سپتامبر سفرهای جاده‌ای تا ۴/ ۲۳ میلیارد خودرو مایل کاهش یافت ؛ اما در ماه اوت ۸/ ۲ درصد افزایش نشان داد.
 • نگرانی رئیس جنرال موتورز نسبت به کرونا

  دنیای اقتصاد: رئیس جنرال موتورز گفته است که روز و شب نسبت به انتشار بیشتر ویروس کرونا نگران است. به گزارش اتوبلاگ، مارک رئوس، رئیس جنرال موتورز گفته است که با افزایش موارد مبتلایان کووید-۱۹، این خودروساز و تامین کنندگان قطعاتش نیازمند اجتناب از آسیب‌پذیری در برابر این بیماری هستند و وی نگران آسیب‌های انسانی و دشواری‌های اقتصادی ناشی از این پاندمی است. وی گفت: «من نگران همه هستم، واقعا نگرانم. من هر روز و هر شب نگران این موضوع هستم.» وی افزود: «من به این دلیل نگرانم که این بیماری در حال تشدید شدن است و کنترل نمی‌شود.» پاندمی کرونا موجب شد که خودروسازان بزرگ آمریکا در فصل بهار کارخانه‌های خود را نزدیک به دو ماه تعطیل کنند تا روند شیوع ویروس را کند کنند. رئوس ادامه داد: «به نظر من صنعت به ‌طور کل و جنرال موتورز در بخش کارخانه‌ها عملکرد درستی از خود نشان داده است. اما من واقعا نگران مردم، آمار کشته‌ها، درد و رنج ناشی از آن و بیکاری‌هایی که از این پاندمی به بار می‌آیند هستم.»
 • تعطیلی نمایشگاه‌های خودرو از شنبه

  تسنیم: رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو از تعطیلی نمایشگاه‌داران خودرو از شنبه خبر داد و گفت: با اعمال محدودیت‌های بیشتر برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، از شنبه نمایشگاه‌داران خودرو تعطیل هستند. سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو، گفت: از شنبه کل صنوف به جز صنوفی که مواد غذایی مردم را تامین می‌کنند، تعطیل هستند و فروشندگان خودرو از این قاعده مستثنی نخواهند بود. وی اظهار کرد: در شرایط فعلی بازار خودرو راکد است و فعلا خرید و فروشی در بازار صورت نمی‌گیرد. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو تصریح کرد: البته هنوز ابلاغیه‌ای به اتحادیه برای تعطیلی‌ها داده نشده، اما در مجموع این صنف جزو مشاغل گروه ۲ به حساب می‌آید و مشمول تعطیلی‌ها است.
 • برنامه موازی «صمت» برای ساماندهی «خودرو»

  ایرنا: مسوولان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، از تهیه طرحی با عنوان مشوق جهش تولید خودرو توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر می‌دهند که در آن سامان‌دهی بازار، تولید خودرو و وضعیت خودروسازان و قطعه‌سازان پیش‌بینی شده و پس از آماده شدن، برای اخذ تایید به جلسه سران قوا فرستاده می‌شود.
 • صرفه‌جویی ارزی یک خودروساز

  ایکوپرس: مدیرعامل شرکت صنعتی نیرو‌محرکه با اشاره به اینکه در فرآیند طراحی و تولید گیربکس ۶ سرعته‌، بیش از ۱۳۵ قالب جدید با همکاری ۸۵ سازنده ساخته شده، گفت: تولید گیربکس داخلی حدود ۸۷ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی طی چهار سال به دنبال خواهد داشت. اسماعیل‌پور افزود: پروژه راهبردی طراحی و توسعه گیربکس‌های جدید برای خودروهای سواری در راستای توسعه بومی‌سازی، به شرکت نیرو‌محرکه واگذار شد تا در کنار سایر سازندگان داخلی و با بهره‌‌گیری از شرکت‌های دانش‌بنیان، پروژه‌های جدید طراحی و تولید گیربکس در سطح تکنولوژی‌های روز دنیا در داخل کشور اجرا شود. وی اظهار کرد: گیربکس ۶ دنده برای نخستین‌بار روی محصول راناپلاس نصب و به بازار عرضه می‌شود و به‌تدریج روی محصولات دیگر ایران‌خودرو نیز تعبیه خواهد شد. تولید و داخلی‌سازی این گیربکس در شرایط تحریمی کاری جهادی محسوب می‌شود. مدیرعامل شرکت صنعتی نیرو‌محرکه با بیان اینکه در طراحی گیربکس ۶دنده از تکنولوژی‌های روز استفاده شده، کاهش مصرف سوخت به‌ویژه در سرعت‌های بالا، رانندگی در جاده‌ها و اتوبان‌ها، بهبود تعویض دنده و مطلوبیت بیشتر در رانندگی را از مزایای این گیربکس برشمرد.
 • پروژه ‌های مشترک سایپا با نیروهای مسلح

  سایپا نیوز: معاون مطالعات و برنامه‌ریزی استراتژیک سایپا گفت: این مجموعه ۸۱ پروژه بومی‌سازی قطعات خودرو را با سه نهاد نظامی یعنی وزارت دفاع، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دست اجرا دارد.داریوش گل‌محمدی درخصوص این پروژه‌ها گفت: ۲۸ پروژه مشترک بومی‌سازی با شرکت‌های زیرمجموعه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تعریف شده و ۷ قطعه پیچیده و دارای فناوری پیشرفته تاکنون به تولید انبوه رسیده است. وی ادامه داد: نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز تاکنون برای تولید ۲۶ قطعه پیشرفته از محصولات گروه سایپا اعلام آمادگی کرده که بسیاری از این قطعات در حال نمونه‌سازی اولیه و انجام مراحل پیش از تولید انبوه است. به گفته معاون مطالعات و برنامه‌ریزی استراتژیک گروه سایپا تعداد ۲۷ پروژه مشترک داخلی‌سازی نیز میان گروه سایپا و نیروی هوایی ارتش تعریف شده که طراحی اولیه این قطعات نیز در حال اجراست. گل‌محمدی گفت: تولید قطعات پیشرفته خودرویی نظیر ECU، مدولاتور، انژکتور، ایربگ، مالتی‌مدیا، موتورهای DC، انواع سنسور‌های الکتریکی، جلوآمپر دیجیتال و فرمان برقی با هر سه نهاد و مجموعه نیروهای مسلح در حال اجراست و قصد داریم با تکیه بر توان داخلی، ارزبری محصولات و وابستگی خود را در این بخش‌ها به حداقل برسانیم.
 • نقش «کروز» در اشتغال‌زایی

  گروه شرکت‌ها: قطعه‌سازی کروز توانسته در بحث اشتغال‌زایی نقشی موثر را ایفا کند که باید از این شرکت قطعه‌سازی تقدیر کرد. سید احمد رسولی‌نژاد نایب رئیس اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از سایت شماره ۲ شرکت کروز گفت: از مدیران کروز به دلیل اشتغال‌زایی برای ۱۲ هزار و ۶۰۰ نفر از جوانان این کشور تقدیر می‌کنم؛ قطعه‌سازی کروز توانسته در بحث اشتغال‌زایی نقشی موثر را ایفا کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر