آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۵۰۰۹

 • اجماع خودرویی مجلس و دولت

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت در شرایطی هفته گذشته از دست‌اندرکاران زنجیره خودروسازی کشور برای ساماندهی صنعت و بازار خودرو راهکارهای پیشنهادی خواسته که علاوه برپیشنهاد قیمت‌گذاری توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، راهکارهای دیگری نیز روی میز رزم‌حسینی قرار دارد. آنچه مشخص است وزیر صمت جدید هنوز در حال بررسی مسیرهای راهگشا برای صنعت و بازار خودرو است؛ به‌طوری‌که با برگزاری جلسات متعدد از دست‌اندرکاران زنجیره خودروسازی، نمایندگان مجلس و حتی اخیرا از رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام رهبری، خواسته نظرات کارشناسی خود را در پیشبرد این هدف ارائه کنند.
 • وعده مبهم حذف قیمت‌گذاری دستوری

  دنیای اقتصاد: طبق طرح مجلس شورای اسلامی مبنی بر تحول صنعت و بازار خودروی کشور، قرار است قیمت پایه خودروهای داخلی توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تعیین شود و این به معنای حذف شورای رقابت از پروسه قیمت‌گذاری است.
 • بهبود بازار جی‌ام در چین

  دنیای‌اقتصاد: جنرال‌موتورز اعلام کرد که تداوم بهبود بازار خودرو از بحران ویروس کرونا به این خودروساز کمک کرده است تا فروش محصولاتش در چین با رشد ۱۲ درصدی در فصل جولای-سپتامبر نسبت به همین مدت در سال گذشته مواجه شود. این نخستین رشد فروش جی‌ام در بازار چین پس از دو سال محسوب می‌شود. دومین خودروساز بزرگ خارجی در بازار چین پس از فولکس‌واگن تایید کرد که توانسته است تا در فصل سوم سال‌جاری، تعداد ۷۷۱ هزار و ۴۰۰ دستگاه از محصولات خود را در بزرگ‌ترین بازار خودرویی جهان به فروش برساند. این رشد پس از افت ۵ درصدی فروش جی‌ام در فصل دوم سال جاری حاصل شد. در آن مدت هنوز بخش‌هایی از چین در حال گذراندن مقررات قرنطینه به دلیل شیوع بیماری کووید-۱۹ بودند. جی‌ام می‌گوید که در فصل سوم، فروش محصولات برند بیوک با رشد ۲۶ درصدی و محصولات کادیلاک با رشد ۲۸ درصدی روبه‌رو شدند؛ درحالی‌که فروش برند شورولت افت ۲۰ درصدی را ثبت کرد.
 • گسترش فراخوان کونا برقی

  دنیای‌اقتصاد: یونهاپ، خبرگزاری رسمی کره‌جنوبی اعلام کرد که هیوندای قرار است تعداد خودروهای «کونا» برقی فراخوان شده را که به دلیل نقص فنی در باتری‌ها ممکن است با حریق مواجه شوند به سه برابر افزایش دهد. این برنامه شامل فراخوان تعداد ۵۱ هزار دستگاه خودروی کونا برقی در آمریکای شمالی، اروپا، چین و دیگر بازارها می‌شود. این فراخوان پس از آن مطرح شد که هیوندای اعلام کرد به‌طور داوطلبانه قصد فراخوان بیش از ۲۵ هزار دستگاه کونا برقی در بازار داخلی را دارد. هیوندای می‌گوید فراخوان مطرح شده برای رفع نقص فنی در این خودروها است که احتمالا عامل برخی از گزارش‌های آتش‌سوزی اخیر است. این خودروساز کره‌ای تاکید کرد تمامی اقدامات ضروری را برای شناسایی عامل آتش‌سوزی و پاسخ به نیازهای مشتریان انجام خواهد داد. تعداد ۱۳ سانحه آتش‌سوزی در خودروهای کونا برقی گزارش شده‌اند که دو مورد از آنها در کانادا و استرالیا رخ داده‌اند.
 • چرا وانت‌ها در آمریکا محبوب شدند

  سایپانیوز: چرا استفاده از خودروهای شاسی‌بلند (اس‌یو‌وی) و وانت‌ها رونق گرفته است؟ به گزارش Roadshow مردم دنیا به‌خصوص آمریکایی‌ها عاشق خودروهای اس یو وی (شاسی‌بلند) و وانت هستند. یکی از مهم‌ترین دلایل در بازار آمریکا حمایتی است که حکومت این کشور از دهه ۱۹۷۰ به بعد به عمل آورده است. برای رونق این خودروها دولت آمریکا طرحی با عنوان اقتصاد سوخت متوسط بنگاه‌های اقتصادی یا Corporate Average Fuel Economy به اجرا درآورد. این طرح بیشتر به‌دلیل نیاز به بهبود در اثربخشی،‌ کارآیی و به‌طور کلی بهره‌وری و بازده خودروها مطرح شد که البته نتیجه حقیقی این مقررات و قوانین این بود که خودروسازان آمریکایی به‌تدریج اندازه خودروها را کوچک‌تر کردند. البته این قوانین تا‌ثیر زیادی روی وانت‌ها نگذاشت و همین باعث شیفت شدن تقاضای مصرف‌کنندگان شد. بسیاری از مردم آمریکا خودروهای بزرگ مخصوصا ۸ سیلندر دوست دارند و وقتی تنها گزینه آنها وانت باقی ماند به همان وانت روی آوردند.
 • رشد ۳ برابری فروش برقی‌ها در اروپا

  سایپانیوز: سهم بازار خودروهای برقی در اروپا در نیمه اول سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه برابر شده، با اینکه این صنعت با شیوع ویروس کرونا مواجه بوده است. در نیمه اول سال ۲۰۲۰ میلادی فروش خودروهای برقی ۸درصد از کل فروش خودروهارا در اروپا به خود اختصاص داد و به این ترتیب امسال فروش خودروی برقی نسبت به سال گذشته در اروپا سه برابر شده است.
 • اعلام شرایط واردات کامیون

  ایسنا: شرایط واردات کامیون‌های حداکثر سه سال کارکرده براساس مصوبه هیات وزیران به گمرک برای اجرا ابلاغ شده است.مهرداد ارونقی معاون فنی گمرک ایران با اعلام اینکه براساس مصوبه هیات وزیران در مهر ۱۳۹۷ به‌منظور نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی امکان واردات کامیون وجود دارد، اظهار کرد: برهمین اساس اخیرا شرایط واردات کامیون‌های حداکثر سه سال کارکرده تعیین و از سوی دفتر مقررات صادرات وزارت صمت به گمرک ابلاغ شد که طبق آن واردات کامیون‌های حداکثر سه سال کارکرده صرفا از طریق کارت بازرگانی معتبر امکان‌پذیر خواهد بود.
 • مخالفت نمایندگان با قیمت گذاری خودرو ۵ درصد زیر نرخ بازار

  خانه ملت: هرچند وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان خواستار افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو با فرمول عرضه محصولات تولیدی خود ۵درصد زیر نرخ بازار شدند، اما از آن جا که این سیاست موجب افزایش قیمت می‌شود کمیسیون صنایع و معادن مجلس، به صراحت با آن مخالف کرد.
 • افزایش فروش خودرو در روسیه

  تسنیم: اطلاعات مجمع کسب‌و‌کار اروپا نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان روسی در ماه سپتامبر بیش از ۱۵۴ هزار و ۴۰۰ دستگاه خودروی نو خریداری کرده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر