آرشیو روزنامه شماره ۴۹۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۹۸۴

 • کلید گشایش قفل بازار خودرو

  دنیای‌اقتصاد: از ابتدای سال‌جاری با توجه به شوک قیمتی خودرو در بازار، رئیس‌جمهور در سه‌مرحله از وزیر وقت صمت و دو سرپرست این وزارتخانه خواسته که سر و سامانی به وضعیت نابسامان بازار خودرو دهند. در این بین سیاست‌گذار خودرویی دستورالعمل‌هایی ناکارآمد در راستای بازگشت آرامش به بازار ابلاغ کرده است. قفل فعلی بازار خودرو اما به یک کلید نیاز دارد.
 • رشد تابستانه تولید تجاری‌ها

  دنیای اقتصاد: آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد تولید مجموع خودروهای تجاری سبک و سنگین در کشور طی پنج ماه ابتدایی امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد کرده است. طبق آمار اعلامی، در مجموع تا پایان مرداد امسال ۳۴ هزار و ۹۴ دستگاه انواع محصول تجاری سبک و سنگین شامل کامیون، کشنده، اتوبوس، مینی‌بوس، ون و وانت توسط تجاری‌سازان خصوصی و همچنین شرکت‌های وابسته به خودروسازان نیمه دولتی به تولید رسیده است. این آمار از رشد ۳/ ۳۹ درصدی تولید تجاری‌ها نسبت به پنج ماه ابتدایی سال گذشته حکایت دارد.
 • امکان شارژ خودرو در منازل

  سایپانیوز: در حالی که گذار از خودروهای بنزینی به برقی با سیاست‌گذاری‌ها دنبال می‌شود و به‌تدریج زیرساخت‌های شارژ خودرو افزایش می‌یابند،‌ امکانات شارژ در پارکینگ منزل هم رو به گسترش است.
 • رشد فروش خودروهای دست‌دوم در چین

  تسنیم: با ادامه روند بهبود بازار خودروی چین، فروش خودروهای دست‌دوم در این کشور طی ماه ژوئیه نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد حکایت دارد. به گزارش شینهوا، داده‌های صنعت خودرو در چین نشان می‌دهد که با ادامه روند بهبود بازار، فروش خودروهای دست‌دوم در این کشور طی ماه ژوئیه نسبت به سال گذشته ۴ درصد افزایش یافته است. براساس گزارش انجمن خودروهای سواری چین، در ماه ژوئیه بیش از ۲۶/ ۱‌میلیون دستگاه اتومبیل دست‌دوم به ارزش ترکیبی حدود ۹۸/ ۷۷ میلیارد یوآن (حدود ۴/ ۱۱ میلیارد دلار آمریکا) معامله شده‌اند. همچنین این گزارش نشان می‌دهد که تعداد خودروهای دست‌دوم معامله شده در دوره ژانویه تا‌ ژوئیه با ۰۶/ ۱۶‌درصد کاهش نسبت به سال گذشته به ۷۸/ ۶میلیون دستگاه رسیده است که از افت‌ ۶۱/ ۱۹ درصدی نیمه اول سال نیز کمتر است. بازار خودروهای دست‌دوم در نیمه اول سال تحت‌تا‌ثیر پاندمی ویروس کرونا قرار داشت، اما عملکرد آن در ماه ژوئیه بهتر از انتظار بود. تخمین زده می‌شود که تعداد خودروهای دست‌دوم معامله شده در ماه‌های آگوست و سپتامبر به ترتیب به۳/ ۱ و ۳۵/ ۱ میلیون دستگاه برسد.
 • تغییر در استانداردهای آلایندگی اروپا

  سایپانیوز: کمیسیون اروپا پیش‌نویس سخت‌گیرانه‌تر شدن استانداردهای آلایندگی برای خودروها را پیشنهاد کرد که با مخالفت شدید انجمن خودروی آلمان رو‌به‌رو شد. براساس گزارش رویترز، کمیسیون اروپایی پیشنهاد کرد که اتحادیه اروپا محدودیت‌های آلایندگی را سخت‌تر کند این مساله بدون درنگ با واکنش صنعت خودروی آلمان که در اروپا صاحب بزرگ‌ترین کانون خودروسازی است مواجه شد. براساس این پیشنهاد، باید سطح آلایندگی دی اکسید کربن خودروهای جدید در سال ۲۰۳۰ به نصف سطح ۲۰۲۱ برسد. در حالی که با قوانین فعلی و وضعیت موجود،‌ کاهش آلایندگی تا آن زمان ۵/ ۳۷ درصد خواهد بود. سخنگوی کمیسیون اروپایی از اظهارنظر درباره این پیش‌نویس خودداری کرده است. انجمن خودروی آلمان معروف به VDA می‌گوید با تمام قوا با سخت‌گیرانه‌تر شدن این استانداردها مخالفت خواهد کرد. قرار است این پیش‌نویس هفته آینده به طور رسمی منتشر شود.
 • رکوردی تازه برای نیسان لیف

  نیسان ۵۰۰ هزارمین دستگاه از هاچ بک تمام الکتریکی را یک دهه پس از آغاز تولیدش روانه بازار نروژ کرد. این دستاورد بزرگ نیسان با نهم سپتامبر، روز جهانی خودرو‌های برقی، نیز همزمان شد. این خودرو پس از تولید در تاسیسات انگلیسی ساندرلند متعلق به نیسان تحویل خریدارش در نروژ شد. به گفته نیسان از زمان معرفی لیف در سال ۲۰۱۰ بیش از ۸/ ۱۴ میلیارد کیلومتر رانندگی پاک توسط خریداران این خودرو انجام و در مجموع فزون بر ۴/ ۲ میلیون تن دی اکسید کربن کمتر تولید شده است. در حال حاضر لیف در نسل دومش و با موتور ۱۱۰ کیلوواتی و یک بسته باتری ۴۰ کیلووات ساعتی با قابلیت پیمایش ۲۷۰ کیلومتر تولید می‌شود. این خودروی کوچک برقی در سال ۲۰۱۹ توانست با پیشی گرفتن از تسلا مدل ۳ به پرفروش‌ترین خودروی الکتریکی جهان تبدیل شود. قیمت این خودرو در حال حاضر حدود ۴۵ هزار دلار است که در پاره‌ای از موارد مشمول یارانه‌های دولتی کشور‌های مختلف نیز می‌شود.
 • تحقق تولید یک میلیون دستگاه خودرو

  شاتا: معاون امور صنایع وزارت صنعت با اشاره به برنامه فروش فوق‌العاده خودرو با تحویل یک الی سه ماهه گفت: شرکت‌های ایران خودرو و سایپا ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو را به‌صورت فروش فوق‌العاده در نیمه دوم سال ۹۹ در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند.
 • چالش جدید در مسیر ترخیص وارداتی‌ها

  تسنیم: گمرک ایران بخشنامه‌ای فوری درخصوص ترخیص برخی خودروهای درگمرک‌مانده صادر کرد. گمرک جمهوری اسلامی ایران درخصوص ترخیص خودروهایی که پرونده قضایی دارند بخشنامه‌ای را به تمام گمرکات سراسر کشور ابلاغ کرد. در این بخشنامه آمده است، قبل از هر گونه اقدام لازم است از شعبه پنجم دادسرای ناحیه ۲۸ (کارکنان دولت) تهران استعلام به‌عمل آید. در این نامه به موضوع ثبت‌سفارش جعلی خودروهایی که در سال ۱۳۹۷ در آستانه ورود به کشور از طریق گمرکات مختلف بودند اشاره شده است. بر این اساس در نهایت ۲۷۳ ثبت‌سفارش جعلی از میان پرونده ثبت‌سفارش‌های فاقد اعتبار احصا شد.
 • افزایش ۴۵ درصدی تولید در ایران خودرو

  ایکوپرس: گروه صنعتی ایران خودرو از ابتدای امسال تا روز بیستم شهریور موفق به تولید بیش از ۲۲۰ هزار دستگاه خودرو شده است که حکایت از افزایش ۴۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. آمار و اطلاعات تولید در بزرگ‌ترین خودروساز کشور نشان می‌دهد از ابتدای امسال تا بیستم شهریور ۲۲۰ هزار و ۲۵۶ دستگاه خودرو تولید شده است. سال گذشته در همین بازه زمانی ۱۵۱ هزار و ۴۰۰ دستگاه تولید و روانه بازار شده بود که امسال حدود ۶۹ هزار دستگاه خودرو بیشتر از این تعداد تولید شده است.
 • آخرین مهلت منتخبان طرح مشارکت سایپا

  سایپا نیوز: زمان قانونی برای واریز وجه علی‌الحساب منتخبان طرح پیش‌فروش مشارکت در تولید محصولات سایپا امروز پایان می‌یابد. معاون بازاریابی و فروش گروه خودروسازی سایپا گفت: اسامی منتخبان قرعه‌کشی هفتمین طرح عرضه محصولات گروه خودروسازی سایپا در سال ۹۹ روز پنج‌شنبه گذشته منتشر شد و علاوه‌بر آن، برای منتخبان نیز پیامک اطلاع‌رسانی ارسال شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر