آرشیو روزنامه شماره ۴۹۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۹۸۳

 • رشد فروش خودرو سوار بر موج زیان

  دنیای‌اقتصاد: با ارائه گزارش عملکرد سه خودروساز بزرگ کشور به بورس، مشخص شد غول‌های جاده مخصوص در بهار امسال روندی صعودی را در تولید و فروش داشته‌اند، با این حال به روند زیاندهی خود ادامه داده‌اند.
 • دپوی ۱۰۰ هزار خودروی ناقص در دو شرکت خودروساز

  دنیای‌اقتصاد: مدیران ارشد وزارت صمت و خودروسازان طی یک ماه گذشته همراه با رشد تیراژ خودرو، بر تکمیل ناقصی‌ها و تاثیر آن بر عرضه خودرو به بازار تاکید داشتند؛ این در شرایطی است که انتشار تصاویری از انبوه خودروهای پارک شده در توقفگاه یکی از خودروسازان بار دیگر بروز بحران تولید، ناقصی‌ها را هشدار می‌دهد.آنچه مشخص است با رشد تیراژ ۲۵ درصدی تولید سیاست‌گذار خودرویی کشور تاکید ویژه‌ای بر کاهش آمار تولید خودروهای ناقص در شرکت‌های خودروساز داشت و این در حالی است که در چند وقت اخیر آمارهای متناقضی در ارتباط با تعداد خودروهای زمینگیر شده در پارکینگ خودروسازان به‌دلیل کسری قطعات منتشر شده است.
 • تمرکز جی‌ام بر ناوگان برقی

  دنیای‌اقتصاد: مری بارا، مدیرعامل شرکت جنرال‌موتورز آمریکا در یک هفته گذشته خبر از دو توافق مهم در پاسخ به نگرانی‌های سرمایه‌گذاران این شرکت داد. در حالی ارزش سهام خودروساز شماره یک ایالات‌متحده در ماه‌های اخیر رشدی نداشته و خنثی بوده است که ارزش سهام شرکت‌هایی مثل تسلا و دیگر خودروسازان برقی در حال سبقت گرفتن از خودروسازان سنتی است. برخی از سرمایه‌گذاران در پاسخ به این نگرانی خود از بارا خواسته‌اند سهام جنرال‌موتورز را به دو بخش تقسیم کند تا آن بخش از اموال جی‌ام که تاسیسات تولید محصولات برقی این شرکت را شامل می‌شود بتواند با شتاب بیشتری نظیر تسلا و خودروسازان برقی روبه‌رو شود. روز سه‌شنبه جی‌ام از توافقی خبر داد که در ازای مالکیت بر ۱۱ درصد از سهام نیکولا‌موتور، برای این شرکت یک پیکاپ‌ برقی بسازد. پیش از این نیز جی‌ام اعلام کرد با شرکت هوندا برای به اشتراک‌گذاری پلت‌فرم‌های خودروهای برقی به توافق رسیده است.
 • سقوط ۲۱ درصدی سهام تسلا

  دنیای‌اقتصاد: تنها اندکی پس از اعلام ناگهانی لغو ورود نماد شرکت تسلا به شاخص اس‌اندپی ۵۰۰، ارزش بازاری این خودروساز در سه‌شنبه با بدترین سقوط روزانه خود مواجه شد. این بدترین روز سهام تسلا در تاریخ فعالیت این شرکت بوده است و این موضوع موجب شد تا هیجانات بازار برای فروش سهام شرکت‌های فناوری در بورس نیویورک بیش از پیش قوت بگیرد. این در حالی است که طی ماه‌‌های اخیر همین شرکت‌های فناوری‌محور بودند که موجب قرار گرفتن وال‌استریت بر ریل بهبود شده بودند. ارزش سهام تسلا روز سه‌شنبه با افت ۰۶/ ۲۱ درصدی روبه‌رو شد اما در مقابل، ارزش سهام نیکولاموتور، دیگر خودروساز برقی پس از اعلام خبر خریداری ۱۱ درصد از سهام آن توسط جنرال‌موتورز، با رشد ۴۰ درصدی در یک روز مواجه شد. تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند با توجه به ثبت چهارمین فصل سودآور متوالی تسلا، این شرکت قادر خواهد بود چراغ سبز ورود به این شاخص را دریافت کند.
 • خروج تولید اشکودا از چک

  دنیای‌اقتصاد: شرکت خودروسازی اشکودا بنا دارد تولید برخی از مدل‌های محبوب خود را از جمهوری چک به دیگر کارخانه‌های گروه خودروسازی فولکس‌واگن در آلمان منتقل کند. اتحادیه تجاری این برند خودروسازی اعلام کرد این شرکت برنامه دارد تا تولید اشکودا سوپرب و اشکودا کودیاک را به ترتیب به کارخانه‌های اسلوواکی و آلمان منتقل کند درحالی‌که تولید شاسی‌بلند آتسا نیز به کارخانه اسپانیا منتقل خواهد شد. برند اشکودا که از شرکت‌های زیرمجموعه گروه خودروسازی فولکس‌واگن آلمان است، بزرگ‌ترین صادرکننده خودرو در اروپای مرکزی محسوب می‌شود، اما موفقیت این برند خودروسازی در برخی موارد با فولکس‌واگن به تداخل خورده است. این کارخانه در سال ۲۰۱۹ موفق به فروش ۲۴/ ۱ میلیون دستگاه در جهان شد که چین و آلمان بزرگ‌ترین بازارهای آن محسوب می‌شدند. اشکودا نیز نظیر بسیاری دیگر از خودروسازان در تلاش است تا بتواند از دوره بحرانی کرونا و زیان‌های آن عبور کند تا دوباره سوددهی خود را افزایش دهد.
 • اخراج بزرگ در کامیون‌سازی «مان»

  تسنیم: شرکت کامیون‌سازی «مان» که تحت‌کنترل شرکت فولکس واگن آلمان قرار دارد، روز جمعه از احتمال اخراج ۹‌هزار و ۵۰۰ نفر از کارکنان خود به‌عنوان بخشی از برنامه کاهش هزینه خبر داد. به نقل از رویترز، گروه خودروسازی فولکس واگن که در شهر مونیخ مستقر است همچنین اعلام کرد که هدف این برنامه دستیابی به بازده عملیات فروش ۸ درصدی در سال ۲۰۲۳ است. شرکت مان اعلام کرد که قصد دارد برخی از فرآیندهای توسعه و تولید را به مکان‌های دیگری منتقل کند. طبق اعلام این شرکت، کارخانه‌های «اشتایر» در اتریش و «پلائن» و «ویتلیچ» در آلمان برای این موضوع در نظر گرفته شده‌اند. این شرکت افزود: هیات‌های اجرایی در حال حاضر پیش‌بینی می‌کنند که اقدامات برنامه‌ریزی شده درباره نیروها موجب کاهش هزینه‌ها در محدوده نزدیک به یک‌میلیارد یورو شود. براساس این گزارش، هدف این شرکت صرفه‌جویی در هزینه‌ها به میزان ۸/ ۱ میلیارد یورو است.
 • ادغام دو طرح ساماندهی بازار خودرو

  ایسنا: یک عضو هیات‌رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قرار نیست طرح ساماندهی بازار خودرو (مصوب مجلس دهم) مسکوت بماند گفت که احتمالا این طرح با طرح نمایندگان مجلس یازدهم برای ساماندهی وضعیت خودرو ادغام خواهد شد.
 • کاهش ۵ تا ۱۲ میلیونی قیمت خودرو

  تسنیم: رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با بیان اینکه همچنان قیمت‌های انواع خودرو کاذب بوده و مردم نباید تحت‌تاثیر قیمت‌ها قرار بگیرند، گفت: در حال حاضر قیمت انواع خودروها ۵ تا ۱۲ میلیون تومان کاهش یافته است.سعید موتمنی با اشاره به اینکه با آغاز مرحله جدید فروش فوری خودروها توسط شرکت‌های خودروساز روند افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو کاهش پیدا خواهد کرد، گفت: از سه‌شنبه هفته گذشته تا امروز قیمت انواع خودروهای داخلی ۵تا۱۲ میلیون کاهش پیدا کرده است.وی با بیان اینکه البته همچنان قیمت‌ها کاذب بوده و مردم نباید تحت‌تاثیر قیمت‌ها قرار بگیرند، افزود: به هیچ عنوان مردم تحت‌تاثیر قیمت‌های کاذب بازار قرار نگیرند. پیش‌بینی ما این است که فروش‌های فوری خودرو در هفته‌های آینده باعث می‌شود قیمت‌های کاذب خودرو در بازار کاهش پیدا کند.رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو تصریح کرد: بازار خرید و فروش همچنان راکد است اما در قالب آگهی در فضای مجازی قیمت‌های کاذبی برای خودروها عنوان می‌شود که مردم باید مراقب این موضوع باشند. دلیلی برای افزایش خودرو آن هم به‌صورت غیر‌منطقی وجود ندارد.
 • تحویل خودرو به مشتریان در جمعه‌ها

  ایکوپرس: مدیر تحویل و لجستیک محصولات ایران‌خودرو از ایجاد امکان تحویل حضوری خودروها در محل کارخانه یا پارکینگ‌های خودرو، در تمامی روزهای هفته و حتی جمعه‌ها خبر داد.ناصر غریب‌نواز هدف از این اقدام را تسریع و تسهیل در تحویل خودرو به مشتریان عنوان کرد و گفت: تمامی مشتریان می‌توانند با مراجعه حضوری به سایت‌های تولیدی یا پارکینگ‌های جانبی، خودروهایشان را حتی در روز جمعه تحویل بگیرند. وی خاطرنشان کرد: مشتریان می‌توانند در صورت تمایل، ضمن هماهنگی با نمایندگی که خودروی خود را ثبت‌نام کرده‌اند،‌ از محل تحویل خودرو اطلاع حاصل کرده و برای تحویل حضوری، به کارخانه یا پارکینگ‌های جانبی مراجعه کنند. غریب‌نواز تصریح کرد: ‌در صورت مراجعه مشتریان برای تحویل حضوری،‌ هزینه حمل خودرو به آنان مسترد می‌شود.
 • آشنایی با طراحان ایرانی خودرو در اروپا

  تسنیم: شیکه یورو نیوز روز جمعه در گزارشی عنوان کرد در میان طراحان معروف خودرو در اروپا سه طراح توانسته‌اند به شرکت‌های بزرگ راه پیدا کنند و در این شرکت‌ها بدرخشند.یورو‌نیوز در این گزارش افزود: نادر فقیه‌زاده طراح ارشد سابق شرکت ب‌ام‌و، یکی از ایرانیان موفق در صنعت خودروی جهان است. او چندین مدل اصلی ب‌ام‌و از جمله سری ۶ را خلق کرده است.وی را کریس بنگل طراح اسطوره‌ای «ب‌ام‌و» که در زمان حضورش طراحی این شرکت آلمانی متحول شده بود؛ کشف کرد.دیگر طراح بزرگ ایرانی در اروپا، هرمیداس اتابکی است. او هم در کودکی به فرانسه مهاجرت کرده بود.وی گفته است: «در تهران و در مدرسه فرانسوی رازی درس خواندم و در سال ۱۹۷۵ برای تحصیلات به فرانسه آمدم.در سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۳ در آمریکا اقامت داشتم. به مدت چهار سال در دانشکده سی‌سی اس دیترویت در زمینه طراحی خودرو تحصیل می‌کردم.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر