آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۹۱۹

 • هوای معتدل خودروسازی

  دنیای‌اقتصاد: با اعلام آمار تولید خودروسازان بزرگ کشور به بورس، مشخص شد تیراژ محصولات آنها در سه ماه نخست امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند صعودی داشته است. بنابر آمار استخراجی از صورت‌های مالی ارائه شده به بورس توسط ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو، طی سه ماه نخست امسال در مجموع ۲۰۳ هزار و ۱۴۶ دستگاه انواع محصول سواری و وانت توسط آنها به تولید رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، از افزایش ۵/ ۹ درصدی حکایت دارد.
 • تحویل به موقع خودروهای قرعه‌کشی شده

  دنیای‌اقتصاد: یک مقام مسوول در وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌و‌گویی بر تحویل به‌موقع خودروهایی که اخیرا در قالب بسته فروش این وزارتخانه قرعه‌کشی شدند، تاکید کرد.
 • اعطای وام بی‌سابقه به فیات

  دنیای‌اقتصاد: دولت ایتالیا پرداخت وام ۳/ ۶ میلیارد یورویی به فیات-کرایسلر را تایید کرد. پس از تاییدیه دادگاه، فیات-کرایسلر موفق شد بالاترین حد از کمک مالی را که تاکنون یک خودروساز اروپایی دریافت کرده است از دولت ایتالیا وام بگیرد. دریافت این وام بی‌سابقه ۳/ ۶ میلیارد یورویی آن‌هم در آستانه ادغام این شرکت ایتالیایی با پژو-سیتروئن موجی از انتقادها را در پی داشته است، اما دفتر مرکزی این خودروساز تضمین داده است که این پول حتی پس از ادغام در ایتالیا خواهد ماند. پیترو گورلیه، مدیر عملیات منطقه‌ای فیات-کرایسلر، گفت: «صددرصد این پول وارد فعالیت‌های تجاری ما در ایتالیا خواهد شد.» گفتنی است ادغام فیات-کرایسلر و پژو-سیتروئن که در مرحله تایید توسط اتحادیه‌اروپا است می‌تواند باعث شکل‌گیری چهارمین شرکت بزرگ خودروسازی جهان شود. البته با توجه به نگرانی‌های اخیر اتحادیه‌اروپا در مورد کاهش میزان رقابت به‌ویژه در بازار تولید ون‌های تجاری، این توافق ۵۰ میلیارد دلاری در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.
 • امید نیسان به بازار خودروی ژاپن

  دنیای‌اقتصاد: شرکت نیسان موتور به‌تازگی اعلام کرد که بازار خودروی ژاپن پس از افت محسوس تقاضا در ماه‌های مه و آوریل به دلیل شیوع ویروس کرونا، رو به بهبود است. آساکو هوشینو، جانشین مدیرعامل نیسان گفت: «اگر به بازار نگاه کنید، در ماه‌های آوریل و مه افت تقاضای شدید در بازار ایجاد شد، اما این روند در حال بهبود سریع است.» وی افزود: «اگر همین شرایط تداوم یابد، معتقدیم که به‌زودی میزان تقاضا برای خودرو به سطوح پیش از شیوع ویروس کرونا خواهد رسید.» با شیوع جهانی ویروس کرونا، مانند بسیاری از صنایع دیگر، خودروسازان متعددی در سراسر جهان وادار شدند به دلیل قرنطینه‌های دولت‌ها و البته افت چشمگیر تقاضا، کارخانه‌های خود را تعطیل کنند و حتی برخی از آنها نیز به دلیل کمبود نقدینگی وام‌های دولتی دریافت کردند یا دست به تعدیل بخشی از کارکنان خود زدند. اگرچه بسیاری از کارخانه‌های خودروسازی اکنون در حال بازگشایی هستند اما کارشناسان به‌طور دقیق نمی‌دانند چه زمانی تقاضای خودرو به سطح پیش از کرونا می‌رسد.
 • خودروی هفت‌ سرنشین تسلا

  دنیای‌اقتصاد: شاسی‌بلند هفت‌سرنشین کوچک و جدید تسلا از اواخر سال‌جاری وارد بازار ایالات‌متحده خواهد شد. تسلا مدل «وای» که ماه مارس سال گذشته رونمایی شد حالا آماده می‌شود تا به‌صورت رسمی وارد بازار ایالات‌متحده شود. البته به‌رغم اعلام ایلان ماسک، رئیس تسلا، هنوز زمان دقیقی برای آغاز فروش این شاسی‌بلند اعلام نشده است؛ اما می‌توان انتظار داشت که این رونمایی در سه ماهه چهارم سال‌جاری باشد. ماسک در پاسخ به یکی از دنبال‌کنندگانش در توییتر که در مورد زمان فروش مدل وای سوال کرده بود، گفت: «احتمالا اوایل سه ماهه چهارم سال.» با توجه به اینکه این خودرو در حال‌حاضر به‌صورت پنج سرنشین عرضه می‌شود، نکته اصلی آن است که چگونه تسلا خواهد توانست ردیف سوم صندلی‌ها را به مدل وای اضافه کند. هنوز مشخص نیست که آیا سرنشینان اضافی روی صندلی‌های کوچک عقب جا داده خواهند شد یا ساختار خودرو برای اضافه شدن ردیف سوم تغییر خواهد کرد.
 • از سند چشم‌انداز خودرو غفلت نشود

  ایرنا: دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان گفت: امروز تفکر سیاست‌گذاران خودرویی بیشتر به حل مشکلات جاری خودروسازان و قطعه‌سازان ناشی از تحریم‌ها و شیوع کرونا معطوف شده است، در حالی که نباید از سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ این دو صنعت غافل شد. آرش محبی‌نژاد یادآور شد: نگاهی به سند چشم‌انداز این دو صنعت، انحراف زیادی را در آن نشان می‌دهد که دستیابی به اهداف را در سال ۱۴۰۴ دشوار می‌کند؛ سندی که تولید سه میلیون دستگاه خودروی سواری (که یک میلیون دستگاه آن باید صادر شود)، تولید ۱۲۰ هزار دستگاه خودروی تجاری و صادرات ۳۰ هزار دستگاه آن و همچنین تولید قطعه به ارزش ۲۵ میلیارد دلار و صادرات به ارزش ۶ میلیارد دلار در آن پیش‌بینی شده است. محبی‌نژاد گفت: ‌این در حالی است که مجموع تیراژ خودروسازان در سال گذشته حتی به ۹۰۰ هزار دستگاه هم نرسید که مقایسه آن با سال ۹۰ و تیراژ یک میلیون و ۶۴۰ هزار دستگاهی قابل تامل است. وی اظهار کرد:‌ در سال «جهش تولید»، جهش تیراژ، جهش کیفیت و ایجاد تنوع در تولید خودرو پیش‌بینی شده، اما برای تحقق همین هدف کسری نقدینگی حدود ۲ هزار میلیارد تومانی وجود دارد.
 • چهار دلیل برای رشد قیمت خودرو

  ایرنا: مدیر گروه پژوهش‌های صنعت و معدن موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی گفت: با خروج آمریکا از برجام و قرارگیری صنعت خودرو در لیست تحریم‌‌های مستقیم، عدم تعادل در سمت عرضه و تقاضای خودرو به افزایش قیمت خودرو منجر شد.
 • به‌روزرسانی تعهدات معوق ایران‌خودرو

  ایکوپرس: مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو از به‌روزرسانی تعهدات معوق پنج محصول پرتیراژ این خودروساز خبر داد و گفت: با همت و تلاش کارگران خطوط تولید و زنجیره تامین، تمامی تعهدات معوق تا شهریور ماه به صفر خواهد رسید.
 • تمدید مهلت پرداخت مالیات مشاغل خودرویی

  ایرنا: سازمان امور مالیاتی مهلت پرداخت مالیات مقطوع عملکرد سال ۱۳۹۸ مشاغل خودرویی را دو ماه تمدید کرد. محمد مسیحی در بخشنامه‌ای جزئیات زمان پرداخت مالیات صاحبان مشاغل خودرویی را اعلام کرد. بر این اساس صاحبان مشاغل خودرویی که مطابق قانون باید تا ۳۱ خردادماه هر سال نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام کنند، امسال با توجه به شرایط خاص، براساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا و شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، تا ۳۱ مردادماه فرصت دارند مالیات خود را به‌صورت الکترونیکی پرداخت کنند. معاون سازمان مالیاتی پیش از این با بیان اینکه مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی طبق قانون ۳۱ تیرماه هرسال است، گفته بود: این مهلت برای اشخاص حقوقی نیز به مدت دو ماه تمدید شده است و این دسته از مؤدیان تا ۳۱ شهریورماه برای ارائه اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۸ و پرداخت مالیات مهلت دارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر