آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۸۷۱

 • بازگشت خودروهای ناقص

  دنیای اقتصاد: داستان تولید محصولات ناقص گویا دوباره در خودروسازی کشور آغاز شده است، آن هم در حالی که وزارت صنعت،معدن و تجارت و البته مسوولان ایران خودرو و سایپا وعده پایان این ماجرا را در زمستان سال گذشته داده بودند. بنابر اخبار رسیده از دو خودروساز بزرگ کشور، آنها نه تنها در اواخر سال گذشته، بلکه در همین فروردین ماه نیز به دلیل کمبود قطعات، بخشی از محصولاتشان را به‌صورت ناقص تولید کرده و امکان تجاری‌سازی شان را نیافته‌اند.
 • حلقه معاملات خودرو تکمیل شد

  دنیای اقتصاد: مراکز شماره‌گذاری خودرو بعد از ۴۰ روز تعطیلی از امروز آغاز به کار خواهند کرد. اعلام خبر بازگشایی و آغاز به‌کار مراکز شماره‌گذاری خودرو در سال ۹۹ در حالی از سوی کمال هادیانفر، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا اعلام شده است که این مراکز از تاریخ ۲۶ اسفندماه سال گذشته به دنبال شیوع ویروس کرونا به پیشنهاد پلیس و موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا، تعطیل شده بود.
 • اقدام آئودی در فاصله‌گذاری اجتماعی

  دنیای اقتصاد: همان‌طور که پیش‌تر در خبرها اعلام شده بود، آئودی و شرکت مالک آن، فولکس‌واگن درصدد بازگشایی تدریجی خطوط تولید خود هستند. اکنون آئودی اعلام کرده است در محل‌هایی که کارگران مجبورند در فاصله کمی با یکدیگر کار کنند اقدام به نصب پرده‌های شفاف جداکننده خواهد کرد تا نه‌تنها فاصله ایمن ۵/ ۱متری میان آنها حفظ شود بلکه تا حد ممکن از انتشار ویروس کرونا جلوگیری شود. اگرچه فولکس‌واگن و آئودی به آرامی تاسیسات تولیدی خود در پرتغال، آلمان و اسلواکی را بازگشایی می‌کنند، اما فراری ایتالیا اعلام کرده است که همچنان تا سوم ماه می قصد آغاز به کار مجدد را ندارد. فولکس‌واگن اعلام کرد که در یک هفته تعطیلی به دلیل ویروس کووید- ۱۹ بیش از ۲ میلیارد یورو ضرر کرده است و این ویروس باعث تعطیلی ۱۲۴ واحد تولیدی و بیکاری بیش از ۶۷۱ هزار نفر از کارکنانش شده است. مدیر فولکس‌واگن تصریح کرد که فقط با مهار این ویروس می‌توان به شرایط عادی کار بازگشت.
 • خطر در کمین کارگران خودرویی آمریکا

  دنیای اقتصاد: اتحادیه کارگری خودروسازی ایالات‌متحده از شرکت‌ها خواسته است تا فعلا کارشان را به‌ویژه در پست‌هایی که کارگران مجبورند شانه به شانه کار کنند، آغاز نکنند. البته این تعطیلی باعث نارضایتی کارگران روزمزد شده و به قطع شدن حقوق آنان انجامیده است. فورد، جنرال‌موتورز و فیات-کرایسلر همگی هفته گذشته اعلام کردند که به دلیل نگرانی از تهدید سلامت کارکنانشان تاسیسات خود را در آمریکای‌شمالی به حالت تعلیق در‌آورده‌اند. جنرال‌موتورز و فیات اعلام کرده‌اند که این تعطیلی دست‌کم تا ۳۰ آوریل ادامه خواهد داشت. اما فورد که پیش‌تر ۳۰ آوریل را برای بازگشایی کارخانه‌هایش اعلام کرده بود، گفت که ممکن است حتی بعد از این تاریخ هم فعالیت‌هایش را آغاز نکند. این تعطیلی‌ها تا به اینجا بیش از ۱۵۰هزار کارگر اتحادیه خودروسازان را تحت‌تاثیر قرار داده است. شیوع ویروس کرونا در جهان موجب شده است تا صنعت خودروسازی جهانی که بسیار به بازارهای یکدیگر وابسته هستند، به دلیل تعطیلی کارخانه‌ها و نمایندگی‌ها با زیان‌های عظیمی مواجه شوند.
 • کاهش ۱۹ درصدی درآمد رنو

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی رنو اعلام کرده است که با کاهش درآمدهای خود طی فصل نخست سال جاری مواجه شده است اما یادآور شد که هنوز برای تعیین تاثیر شیوع کرونا بر درآمد رنو در کل سال جاری زود است. بر این اساس درآمد رنو با کاهش ۱۹ درصدی به ۹/ ۱۰ میلیارد دلار رسید. رنو اکنون در پی دریافت میلیاردها یورو وام از دولت فرانسه، بزرگ‌ترین سهامدار خود است که وعده کمک به رنو را داده است. فروش کلی رنو در جهان با کاهش ۲۶ درصدی طی این مدت مواجه شده است که بیشترین کاهش را بازار اروپا با افت ۳۶ درصدی به خود اختصاص داد. رنو توانست خودروهای بیشتری را در روسیه نسبت به فرانسه بفروشد. هرچند کاهش فروش و درآمد تنها محدود به شرکت خودروسازی رنو نمانده است و اکنون تمامی خودروسازان بزرگ جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کارخانه‌ها، نمایندگی‌های فروش و اخلال در زنجیره تامین قطعات با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند.
 • سقوط ۷۰ درصدی فروش خودروساز آلمانی

  ایسنا: شرکت خودروسازی دایملر روز پنج‌شنبه با انتشار یک گزارش مالی اعلام کرد که درآمد آن در سه ماه نخست سال جاری میلادی ۷۰ درصد کاهش یافته است. دایملر به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین خودروسازان آلمان و جهان به تازگی گزارش مالی خود را منتشر کرده که نشان می‌دهد درآمد این شرکت در سه ماه نخست سال جاری میلادی تحت تاثیر شیوع گسترده ویروس کرونا و افت شدید تقاضا در بازارهای جهانی خودرو در سال جاری میلادی، حدود ۷۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است. بر اساس گزارش منتشر شده از سوی انجمن صنایع خودروسازی در اروپا، مجموعه فروش خودروهای سواری در بازارهای بزرگ و مهم اروپا در ماه گذشته میلادی بالغ بر ۵۰ درصد کاهش یافته است. به‌عنوان مثال، ایتالیا که شدیدا درگیر همه‌گیری ویروس خطرناک و مرگبار کرونا شده بود، بیشترین افت میزان فروش یعنی ۴/ ۸۵ درصد، را به خود اختصاص داده است.
 • انتقاد تعزیرات از قیمت‌سازی‌ها در بازار خودرو

  تسنیم: سخنگوی سازمان تعزیرات از قیمت‌سازی‌های نجومی توسط دلالان خودرو انتقاد کرد. سیدیاسر رایگانی درباره درخواست جمعی از رانندگان و مالکان در صنعت حمل و نقل مبنی بر گرانی بی‌حساب ماشین سنگین و دلالی موجود اظهار کرد: با بازار آشفته قیمت خودرو‌های سنگین و سبک مواجهیم و تا زمانی که دلال‌ها در بازار قیمت‌سازی کنند، وضع همین‌گونه خواهد بود.وی ادامه داد: خودروی سنگین «اف‌اچ» که ۱۶ ماه پیش با ارز ۴۵۰۰ تومانی ۴۱۶ میلیون تومان بود، اکنون در قیمت‌سازی‌ها و دلالی‌ها حدود ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌کنند؛ یعنی بیش از ۶ برابر؛ در شرایطی که قیمت ارز تقریبا ۳ برابر شده است. وی ادامه داد: قیمت «ولووی ۵۰۰» از ۴۲۰ میلیون تومان به ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسیده و خودرو «ولووی مدل ۱۳۵۳» که از رده خارج است در یک سال اخیر از ۶۰ میلیون به ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است و خودروی سنگین البرز که بهمن و اسفند سال گذشته ۳۱۵ میلیون تومان به فروش می‌رسید، در قیمت‌سازی دلال‌ها حدود ۵۹۰ میلیون تومان آگهی می‌شود، در حالی که این خودرو در داخل مونتاژ می‌شود.
 • کرونا هیوندای موتورز را از پا انداخت

  ایسنا: شرکت خودروسازی هیوندای موتورز با انتشار گزارش مالی سه ماه نخست در سال جاری میلادی اعلام کرد سود خالص آن تحت‌تاثیر شیوع گسترده ویروس کرونا و افت شدید تقاضا در بازارهای جهانی ۴۴ درصد کاهش یافته است.هیوندای موتورز که بدون شک یکی از بزرگ‌ترین خودروسازان کره‌جنوبی و جهان به شمار می‌رود، روز پنج‌شنبه گزارش مالی سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی را منتشر کرد که نشان می‌دهد سود خالص این شرکت تحت تاثیر شروع گسترده ویروس کرونا و افت شدید تقاضا در بازارهای جهانی با ۴۴ درصد کاهش به پایین‌ترین میزان در یک دهه گذشته رسیده است.طبق گزارشی که در رویترز آمده است، سود خالص هیوندای موتورز در سه ماه منتهی به مارس ۲۰۲۰ میلادی، ۴۶۳ میلیارد وون معادل ۳۷۶ میلیون دلار بوده که از متوسط پیش‌بینی‌های تحلیلگران فعال در بازار خودرو بسیار کمتر گزارش شده است.سود عملیاتی این شرکت نیز با ۵ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۸۶۴ میلیارد وون رسیده و درآمدزایی آن نیز ۶ درصد کاهش یافته است.هیوندای موتورز با انتشار بیانیه‌ای برآورد و اعلام کرده است روند نزولی سودآوری این خودروساز در سه ماه دوم سال جاری میلادی نیز همچنان تحت‌تاثیر همه‌گیری و شیوع گسترده ویروس کرونا تداوم پیدا خواهد کرد.
 • پیش‌فروش برخی محصولات سایپا از امروز

  ایرنا: گروه خودروسازی سایپا اعلام کرد امروز برخی محصولات خود را از طریق سایت فروش اینترنتی پیش‌فروش خواهد کرد.این محصولات شامل کوییک دنده‌ای، ساینا آپشنال، کوییک R، تیبا صندوق‌دار آپشنال و تیبا ۲ آپشنال (پلاس) خواهند بود.متقاضیان از ساعت ۱۱ امروز شنبه، ۶ اردیبهشت می‌توانند به سایت فروش اینترنتی سایپا مراجعه کنند.زمان تحویل این خودروها هفته چهارم بهمن و اسفند ۹۹ خواهد بود.
 • جهش تولید بر مدار توسعه محصولات جدید، ارتقای کیفیت و مشتری مداری

  ایکوپرس: همانطور که گروه صنعتی ایران‌خودرو در سال گذشته در میان انبوه چالش‌ها در زنجیره تامین و تولید خودرو در کشور توانست رونق را به‌ویژه در نیمه دوم این سال به خطوط تولید بازگردانده و کسری تولید نیمه نخست آن را جبران کند، در سال‌جاری نیز با برنامه‌ریزی دقیق به دنبال تحقق «جهش» در تولید است. این خودروساز بزرگ کشور با تامین نقدینگی و ارز مورد‌نیاز، تامین مواد اولیه، قطعات و مجموعه‌ها باکیفیت مناسب در زمان‌بندی مشخص و تولید بدون کسری و با قیمت عادلانه و همچنین تامین خدمات پس از فروش متناسب با نیاز مشتری، جهادی را در بخش تامین خود ایجاد خواهد کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر