آرشیو روزنامه شماره ۴۷۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۷۹۹

 • موج دیگری از بی‌ثباتی در بازار خودرو

  دنیای اقتصاد: بازار خودرو هفته سوم دی ماه ۹۸ را پرنوسان آغاز کرد. در شرایطی که همراه با تحولات اخیر سیاسی، قیمت خودرو تحت تاثیر سایر بازارها مانند بازار ارز و سکه در ابتدای هفته صعودی بود، اما اواسط هفته به ثبات رسید.
 • متهم گریخت

  دنیای اقتصاد: از «تعطیلی شش خودروساز بخش خصوصی در آذر» گرفته تا «فرار کارلوس گوسن مدیرعامل پیشین نیسان به لبنان» و «افت تولید خودروهای دوگانه‌سوز»، مهم‌ترین اخبار خودرویی هفته بوده‌اند که آنها را مرور می‌کنیم.
 • کارنامه فروش بزرگان خودروسازی در آمریکا

  دنیای اقتصاد: جدیدترین آمار از فروش جهانی خودرو نشان می‌دهد شرکت‌های مختلف خودروسازی در سال ۲۰۱۹ با بهبود فروش در ایالات متحده آمریکا به‌عنوان دومین بازار بزرگ خودرو در دنیا مواجه شده‌اند. در حال حاضر چین عنوان بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان را در اختیار دارد و پس از آن، این آمریکاست که میزبانی از برندهای مختلف خودروسازی را بر عهده دارد.
 • رکود بی‌سابقه خودروسازی آلمان

  دنیای اقتصاد: گزارش‌ها حاکی از آن است که تولید خودرو در آلمان به کمترین میزان خود در حدود یک ربع قرن گذشته رسیده است. کاهش بی‌سابقه تولید خودرو در بزرگ‌ترین قطب‌‌ صنعتی اروپا در حالی رخ می‌دهد که آلمان از پیامدهای جنگ تعرفه‌ای بین آمریکا و چین زیان دیده است. گروه خودروسازی فولکس‌واگن، بی‌ام‌و و دایملر حدود ۶۶/ ۴ میلیون دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که این میزان از سال ۱۹۹۶ تاکنون بیشترین نرخ کاهش را نشان می‌دهد. مقامات خودروسازی آلمان اعلام کرده‌اند کاهش ۹ درصدی تولید خودرو نتیجه کاهش میزان تقاضا در بازارهای جهانی بوده است. صنعت خودرو درحالی وارد سال ۲۰۲۰ شده که خود را برای گردبادهای تندتری آماده می‌کند. هم‌اکنون جنگ تجاری بین دو قطب اقتصادی جهان، شیفت خودروسازی از محصولات مرسوم دیزلی و بنزینی به سوی محصولات برقی و هیبریدی و نیاز برای سرمایه‌گذاری هنگفت در این بخش موجب شده تا چالش‌های متعددی برای خودروسازان جهانی ایجاد شود.
 • شکایت سهامداران از دایملر

  دنیای اقتصاد: بیش از ۲۰۰ نفر از سهامداران دایملر، از این شرکت شکایت کرده‌اند. دلیل این دادخواهی نیز بی‌اطلاعی سهامداران دایملر، مادر برند مرسدس بنز از نصب نرم‌افزار تقلب در شاخص آلایندگی محصولات آن بوده است و هم‌اکنون شاکیان در این پرونده درخواست دریافت غرامت بیش از ۹۰۰ میلیون یورو را مطرح کرده‌اند. این پرونده در دادگاه اشتوتگارت و از سوی موسسات سرمایه‌گذار، شرکت‌ها و بانک‌هایی از آسیا و استرالیا به ثبت رسیده است. دایملر اکنون با همان بحرانی مواجه است که برای گروه خودروسازی فولکس‌واگن، رقیب هموطنش طی سال‌های اخیر رخ داد. در ماه سپتامبر دایملر موافقت کرده بود غرامتی ۸۷۰ میلیون دلاری بابت پرونده‌ای با عنوان «نقص عمدی وظایف نظارتی» پرداخت کند. این پرونده آن دسته از سهامدارانی را شامل می‌شود که از تاریخ جولای ۲۰۱۲ تا جولای ۲۰۱۸ در دایملر سهم خریداری کرده‌اند.
 • کابوس چین برای جنرال‌موتورز

  دنیای اقتصاد: جنرال‌موتورز و شریک چینی آن توانستند در سال ۲۰۱۹ تعداد سه میلیون و ۹۳ هزار و ۶۰۴ دستگاه محصول را در چین، بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان تولید کنند. این درحالی است که فروش جی‌ام در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال پیش از آن با کاهش ۱/ ۱۵ درصدی مواجه شده است. طی یک‌سال گذشته به دلیل کندی شتاب رشد اقتصادی در جهان، کاهش تقاضا برای خودرو و جنگ تعرفه‌ای آمریکا و چین خودروسازان مختلف جهان با چالش‌های جدی در بخش‌های مالی و فروش روبه‌رو شده‌اند. جی‌ام نیز این موضوع را تایید کرد و کاهش فروش در چین را به دلیل فضای چالش‌برانگیز و کاهش تقاضای مشتریان می‌داند. تنها برند کادیلاک این گروه خودروساز آمریکایی توانست طی سال ۲۰۱۹ با افزایش ۹/ ۳ درصدی مواجه شود. دیگر برندها مانند بوئیک و شورولت کاهش فروش را تجربه کردند. اما در مجموع نیز بنابر اعلام مقامات چینی، فروش خودرو در این کشور طی سال ۲۰۱۹ کاهش ۱/ ۹ درصدی داشته است.
 • تشریح مالیات بر خودروی لوکس

  دنیای اقتصاد: هادی قوامی، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۹ روز گذشته در نشست خبری این کمیسیون تاکید کرد که مقرر شد واردات خودرو‌های سبک و سنگین با اولویت هیبریدی و ماشین‌آلات معدنی با منشأ ارز خارجی طبق قوانین و مقررات انجام شود.
 • قانون خودرو در ژاپن عامل بهبود کیفیت هوا

  ایرنا: نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، قانونی که ژاپن در سال ۱۹۹۲ برای تردد خودروها در این کشور وضع کرد، باعث بهبود کیفیت هوای این کشور شده است. این مطالعه نشان می‌دهد که این مداخله به خوبی کارآمد بوده و به واقع موجب کاهش گازهای گلخانه‌ای و بهبود کیفیت هوا در کلان‌شهرها شده است.
 • ارتباط موثر واحد تحقیق و توسعه کروز با دانشگاه

  گروه بنگاه‌ها: بخش تحقیق و توسعه کروز در حوزه طراحی داخلی ارتباط مناسب و خوبی با بخش دانشگاهی ایجاد کرده است و این مساله یک نقطه مثبت برای این شرکت قطعه‌سازی به شمار می‌رود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر