آرشیو روزنامه شماره ۴۷۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۷۹۵

 • وزارت صمت ناجی‌خودروسازی؟

  دنیای اقتصاد: وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) همچنان اصرار دارد که ثابت کند خودروسازی را از گرداب تحریم نجات داده و به ساحل آرامش رسانده است؛ اما آیا واقعیت همین است که وزارت صمت می‌گوید؟
 • مسیر ترکیه برای خودروساز شدن

  دنیای اقتصاد: جمعه هفته گذشته خبر رونمایی از خودروی ملی ترکیه توسط رئیس‌جمهور این کشور رجب طیب اردوغان اعلام شد. نام انتخابی برای این خودرو دوریم است. «دِوریم» در زبان ترکی استانبولی به معنای «انقلاب» است. با توجه به اینکه ترکیه خود به تنهایی عقبه‌ای در زمینه خودروسازی ندارد این سوال مطرح است که دولت این کشور چه مسیری را طی کرد که خروجی آن خودروی الکتریکی «دوریم» شده است.
 • مرگ کارگر فیات

  دنیای اقتصاد: براساس اعلام سخنگوی شرکت فیات-کرایسلر، یکی از تعمیرکاران شاغل در کارخانه «سول» این شرکت جان خود را از دست داده است. این واحد تولیدی به‌طور مشترک توسط فیات و پژو اداره می‌شود. سخنگوی فیات می‌گوید این تعمیرکار توسط پیمانکار کامئو استخدام شده و این شخص در حال انجام کارهای متداول خود جانش را از دست داده است. این خودروساز ایتالیایی تصریح کرد که نهایت همکاری را با مراجع ‌ذی‌صلاح انجام می‌دهد تا علت اصلی مرگ غم‌انگیز و غیرعادی این فرد مشخص شود. اتحادیه کارگری فیات خواستار اقدام سریع این شرکت شده و جراحت یا فوت درحال کار را غیرقابل پذیرش دانسته است. در اکتبر ۲۰۱۹، پس از جان باختن یکی از کارگران در حال انجام وظیفه خود دیگر کارگران دست به اعتصاب زده بودند. این درحالی است که ماه گذشته فیات و پژو توافقی را امضا کردند تا با سهم مساوی ۵۰ درصدی، با یکدیگر ادغام شوند و چهارمین غول خودروسازی جهان را به وجود ‌آورند.
 • نگاه گریت‌وال به بازار هند

  دنیای اقتصاد: خودروساز چینی،گریت‌وال موتورز، تایید کرده است که وارد بازار هند خواهد شد. این خودروساز در صفحات رسانه‌های اجتماعی رسمی خود تیزری را منتشر کرده است که نشان می‌دهد به زودی وارد بازار هند می‌شود. گمان می‌رود این خودروساز ورود خود به بازار هند را با برند «هاوال» آغاز کند. گریت‌وال تایید کرده که این برند در نمایشگاه «اتواکسپو ۲۰۲۰» حضور خواهد داشت و محصولات جدید خود را برای این کشور به نمایش در می‌آورد. گریت‌وال می‌تواند با رونمایی شاسی‌بلند هاوال «اچ ۶» برند هاوال را در این کشور معرفی کند. احتمالا شاسی‌بلند هاوال اچ۹ نیز در نمایشگاه اتواکسپو هند به نمایش درمی‌آید. تصویر دیگری که در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی گریت‌وال موتورز منتشر شده است، نشان می‌دهد احتمالا این خودروساز برند دیگری به نام «اورا» را نیز وارد این بازار خواهد کرد. گفته می‌شود «اورا-ار ۱» ارزان‌ترین خودروی برقی جهان است. گریت‌وال بنا دارد ۹۷۵ میلیون دلار را در هند برای ساخت یک کارخانه سرمایه‌گذاری کند.
 • فراخوان پورشه

  دنیای اقتصاد: برند لوکس خودروسازی پورشه که زیرمجموعه گروه فولکس‌واگن است، بنا دارد ۶۴۵ دستگاه از محصولات وارداتی خود به بازار چین را فراخوان دهد. دلیل این فراخوان وجود مخاطره‌های ایمنی برای سرنشینان خودرو عنوان شده است. خودروهای مشمول این فراخوان، پورشه‌های ۹۱۱ هستند که بین ۷ ژانویه ۲۰۱۹ تا ۱۱ دسامبر ۲۰۱۹ تولید شده‌اند. به‌دلیل وجود یک خطای نرم‌افزاری، چراغ‌های هشدار خودروهای مزبور ممکن است عمل نکنند و از این رو ریسک برخورد در موارد سوانح جاده‌ای افزایش یابد. پورشه وعده داده است که بدون دریافت هیچ‌گونه وجهی از مالکان، نرم‌افزار مذکور را به‌روز‌رسانی خواهد کرد تا ریسک کنونی برطرف شود. براساس اعلام این خودروساز آلمانی، مالکان مدل‌های مشمول می‌توانند به نمایندگی‌های پورشه در چین مراجعه کنند. طی ماه‌های گذشته پورشه از سوی دادستان‌‌های آلمانی به دلیل بروز تقلب در آزمون‌های آلایندگی محکوم به پرداخت ۵۳۵ میلیون یورو جریمه شد. پورشه برای این جریمه دادخواست تجدید‌نظر نکرده است.
 • مالیات خودروهای داخلی و وارداتی ابلاغ شد

  روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور: رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در بخشنامه‌ای، مالیات و عوارض خودروهای داخلی و وارداتی برای سال ۹۹ را ابلاغ کرد. امید علی پارسا در بخشنامه‌ای، بهای فروش انواع خودروهای تولید داخل و مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی انواع خودروهای وارداتی موضوع مواد ۴۲ و ۴۳ قانون مالیات ارزش افزوده و ماده ۱۷ قانون مالیات‎های مستقیم را ابلاغ کرد.براساس این بخشنامه بهای فروش مبنای محاسبه مالیات نقل و انتقال خودروهای تولید داخل، مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی مبنای محاسبه مالیات نقل و انتقال خودروهای وارداتی و بهای فروش مبنای محاسبه مالیات و عوارض شماره‌گذاری و عوارض سالانه خودروهای تولید داخل براساس این بخشنامه، اعلام شده است.بر این اساس، مبنای وصول حق‌الثبت در مورد انواع خودروهای سبک و سنگین اعم از سواری و غیر سواری تولید داخل یا وارداتی حسب مورد، ماخذ محاسبه مالیات نقل و انتقال با در نظر گرفتن تقلیل مصرح در ماده ۴۲ قانون مالیات ارزش افزوده خواهد بود.همچین مالیات، عوارض و حق الثبت سایر انواع خودروهای خاص و خدماتی که لوازم و تجهیزاتی از قبیل جرثقیل، بالابر، بونکر و میکسر بر روی آنها نصب شده است، براساس بهای فروش یا مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی تعیین شده برای خودروهای مربوط، با توجه به نوع، تیپ، مدل و شاسی آن، از ردیف‌های مندرج در جداول مذکور قابل محاسبه و وصول خواهد بود.قیمت فروش انواع خودروهای تولید یا مونتاژ داخل و مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی انواع خودروهای وارداتی که حسب مورد بعد از تاریخ مقرر در تبصره مذکور تولید یا به کشور وارد می‌شوند توسط دفتر فنی و مدیریت ریسک مالیاتی این سازمان اعلام می‌شود.
 • تولید اتوبوس و کامیون نصف شد

  تسنیم: آمار ۸ ماهه امسال نشان می‌دهد، تولید کامیون و اتوبوس کاهش بیش از ۵۰ درصدی دارد.بررسی آمار میزان تولید کالاهای منتخب صنعتی در ۸ ماهه امسال نشان از آن دارد که رشد تولید انواع خودروهای سواری منفی ۲/ ۳۳ درصد، اتوبوس، مینی‌بوس و ون منفی ۵/ ۵۵ درصد و کامیون، کامیونت و کشنده منفی ۳/ ۶۵ درصد شده است. احمد نعمت‌بخش در همین ارتباط با اشاره به اینکه در گذشته که شهرداری‌ها از شرکت‌های خودروساز اتوبوس شهری خریداری می‌کردند ۵/ ۸۲ درصد هزینه اتوبوس توسط دولت پرداخت می‌شد، می‌گوید: شهرداری ۵/ ۱۷ درصد هزینه اتوبوس‌ها را خود متقبل می‌شد اما چند سالی است که دولت بودجه‌ای برای کمک به شهرداری‌ها جهت خرید اتوبوس شهری اختصاص نداده و همین امر عاملی شده تا شهرداری هم بودجه کافی برای خرید اتوبوس نداشته باشد.دبیر انجمن خودروسازان درخصوص چرایی کاهش تولید کامیون نیز افزود: براساس طرح رئیس‌جمهور قرار بود امکانی فراهم شود تا افرادی که توانایی ندارند تا در راستای نوسازی خودروی خود اقدام کنند، خودرویی به آنها تحویل و حدود نصف قیمت آن را وزارت نفت بر مبنای صرفه‌جویی انرژی و درآمدی که از آن حاصل می‌شود، تقبل کند اما این طرح امروز به کندی اجرا می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر