آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۷۱۹

 • فراز و فرود قیمت و فروش خودرو

  دنیای اقتصاد: صورت‌های مالی ارائه شده به بورس نشان می‌دهد سه خودروساز بزرگ کشور در نیمه نخست امسال، هم در تیراژ و هم در مبلغ فروش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با کاهش مواجه شده‌اند.
 • خودروهای حذفی از سوی سازمان ملی استاندارد

  دنیای اقتصاد: در شرایطی اجرای استانداردهای ۸۵ گانه در سال جاری، تحت تاثیر تحریم‌های بین‌المللی با شک و تردید همراه است که رئیس سازمان ملی استاندارد به رغم تاکیدات پیشین خود مبنی بر الزام به اجرای این استانداردها در زمان مقرر روز گذشته در نشست خبری خود اجرای استاندارد را مشروط کرد. آنچه مشخص است مهلت خودروسازان برای اجرای استانداردهای ۸۵گانه دی‌ماه امسال به پایان می‌رسد.
 • فراخوان گسترده در کره‌جنوبی

  دنیای اقتصاد: روز سه‌شنبه وزیر حمل و نقل کره‌جنوبی اعلام کرد که سه خودروساز به‌طور داوطلبانه بیش از ۲۰۰ هزار خودرو را که به دلیل کیسه‌های هوایشان مورد انتقاد هستند، فراخوان می‌کنند. وزیر زمین، زیرساخت و حمل و نقل کره اعلام کرد که در مجموع بالغ بر ۱۹۵ هزار و ۶۰۸ دستگاه خودرو در ۱۶ مدل توسط سه شرکت خودروساز وارد و فروخته شده‌اند که به دلیل نقص در کیسه‌های هوای آنها فراخوان می‌شوند. این سه شرکت شامل جنرال موتورز، تویوتا‌موتور کره و مرسدس بنز کره هستند که در محصولاتشان از کیسه‌های هوای شرکت تاکاتا استفاده شده است. از این تعداد ۱۹۴ هزار دستگاه شامل مدل‌های کروز، آوئو، اورلاندو و تراکس شرکت جنرال موتورز، ۵۸ دستگاه لکسوس‌ اس‌سی ۴۳۰ شرکت تویوتا و ۸۳۶ دستگاه مرسدس بنز ۳۳۰‌سی‌دی‌ای، ایی۳۰۰، اس‌ال‌اس و ای‌ام‌جی هستند. کیسه‌های هوای تاکاتا با فشاری بیش از حد مجاز از هوا پر می‌شوند و این موضوع باعث پرتاب قطعه تیز فلزی به‌سوی راننده می‌شود.
 • استقبال چینی‌ها از خودروی دست دوم

  دنیای اقتصاد: گزارشی که سندیکای معامله‌گران خودروی چین منتشر کرده حاکی از آن است که فروش خودروهای کارکرده در چین طی ۸ ماه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته رشدی ۸۹/ ۳ درصدی را به ثبت رسانده است. بر اساس این گزارش، طی ۸ ماهه نخست سال میلادی جاری، در مجموع ۲۷/ ۹ میلیون خودروی کارکرده به ارزش ۰۵/ ۸۳ میلیارد دلار دست به‌دست شدند.به گزارش شینهوا، خبرگزاری رسمی چین، در ماه اوت که به‌طور سنتی زمان تخفیف‌هاست، ۲/ ۱ میلیون خودروی دست دوم در بازارهای مهم خودروی دست دوم چین معامله شدند که این رقم نسبت به ماه جولای ۱۸/ ۱ درصد افت داشته است اما نسبت به یک سال پیش ۹۲/ ۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.چین بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان است که طی سال گذشته بالغ بر ۰۸/ ۲۸ میلیون وسیله نقلیه موتوری در آن فروخته شد.در چین به منظور رونق‌بخشی به فروش خودرو، دولت یک‌سری راهکار اعلام کرده است که از جمله آنها می‌توان به منع دولت‌های محلی از محدود‌سازی خرید خودرو اشاره کرد.
 • زیان جنرال موتورز از اعتصاب‌ها

  دنیای اقتصاد: همزمان با ورود به سومین هفته اعتصابات، کارکنان شرکت جنرال موتورز و خود این شرکت خودروساز در حال از دست دادن هزاران میلیون دلار هستند. این اعتصاب‌ها در اعتراض به سطح دستمزدها و مزایای بهداشت و سلامت کارکنان شکل گرفته است. در شرایطی که هیچ چشم‌اندازی برای پایان این اعتصاب‌ها دیده نمی‌شود، بالغ بر ۵۰ هزار نفر از کارکنان اتحادیه خودروسازی آمریکا، تولید را در حدود ۳۰ مرکز خودروسازی ۹ایالت آمریکا به حال تعلیق درآورده‌اند. بر اساس گزارشی از مرکز تحقیقات اقتصادی اندرسن گروپ، از تاریخ ۲۶ سپتامبر تا کنون جنرال موتورز ۱۱۳ میلیون دلار از سود کارخانه‌های خود را از دست داده است چون یا تعطیل شده‌اند یا با تعداد بسیار کمی از کارگران مشغول کارند. پیش‌بینی می‌شود زیان‌های ناشی از این اعتصاب به‌تدریج گسترده‌تر نیز بشود چون در آینده تبعات آن به زنجیره عرضه بخش تولید خودروسازی آمریکا خواهد رسید. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد رقم زیان جنرال موتورز از این اعتصابات در هر روز بالغ بر ۲۵ میلیون دلار باشد.
 • تنوع در طرح‌های فروش خودروسازان

  دنیای اقتصاد: دو خودروساز بزرگ کشور بار دیگر فروش اقساطی محصولات تولیدی خود را در دستور کار قرار داده‌اند.براساس گزارش منتشر شده شرکت ایران خودرو از امروز عرضه اعتباری سه محصول خود را شروع می‌کند.دنا پلاس، ۴۰۵ SLX و پژو پارس سه محصولی هستند که از سوی این خودروساز در این طرح، ارائه می‌شود.دنا پلاس در این طرح به قیمت ۱۱۰ میلیون و ۹۳۴ هزار و ۴۰۰ تومان در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت که از این مبلغ، ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به‌صورت چک از متقاضیان دریافت خواهد شد.
 • پراید، رکورددار سرقت

  ایسنا: رئیس پلیس آگاهی ناجا اعلام کرد که ۷۰ درصد از آمار سرقت‌ خودرو در کشور مربوط به پراید است. سردار محسن حسن‌خانی در گردهمایی کارآگاهان پلیس آگاهی کشور گفت: در حوزه خودرو ۷۰ درصد از کل سرقت‌های خودرو در کشور مربوط به سواری پراید است و از همین ۷۰ درصد نیز ۹۰ درصد به تولیدات قبل از سال مربوط می‌شود. وی افزود: به همین آمار، سهم حدودا ۱۳ درصدی ایران‌خودرو را هم که اضافه کنیم، می‌شود بالای ۸۰ درصد.

بیشتر