آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۷۱۶

 • بار تامین نقدینگی «خودرو» بر دوش مشتریان

  دنیای اقتصاد: در روزهایی که خودروسازی و قطعه‌سازی کشور با بحران مالی دست و پنجه نرم می‌کنند، ظاهرا وزارت صنعت، معدن و تجارت ممنوعیت پیش‌فروش را لغو و مجوزی جدید در اختیار شرکت‌های خودروساز اعم از دولتی و خصوصی قرار داده است.
 • زمان احیای قیمت‌گذاری در حاشیه بازار

  دنیای اقتصاد: روند نزولی قیمت خودرو در بازار همچنان ادامه دارد. آنچه مشخص است دیگر از دلالی و هیجاناتی که از سال گذشته نوسانات قیمتی خودرو را به همراه داشت، خبری نیست و آرامش و ثبات بر بازار حاکم است.
 • فرزند برقی ولوو در جاده‌ها

  دنیای اقتصاد: شرکت ولوو قصد دارد نسخه تمام‌برقی خودروی «ایکس‌سی۴۰» را در ۱۶ اکتبر امسال روانه بازارهای جهانی کند. این کراس‌اوور، نخستین خودروی تمام‌برقی از این خودروساز سوئدی خواهد بود. ولوو تاکید کرده است که ایکس‌سی ۴۰ تمام‌برقی یکی از سریع‌ترین خودروها در جاده است. به گفته این شرکت، مهندسان ایمنی ولوو، ساختار جلوی این خودرو را به‌طور کامل بازطراحی و فشرده کرده‌اند تا مشکل نبود موتور در آن برطرف شود و آن را با استانداردهای ایمنی بالای ولوو منطبق سازند. به همین دلیل، ولوو بسته باتری این خودرو را زیر کفی آن تعبیه کرده که در آنجا به واسطه قفس ایمنی که در نوع خود نوآوری به حساب می‌آید، محافظت می‌شود. این قفس شامل قابی از آلومینیوم است و در مرکز ساختار بدنه خودرو تعبیه می‌شود. در نتیجه، این ساختار از باتری که قلب تپنده این خودرو خواهد بود نیز محافظت می‌کند. این محصول برقی ولوو که از شانزدهم ماه آتی وارد بازارها خواهد شد، با مدل‌هایی نظیر هیوندای کونا برقی و آئودی ایی-ترون برقی رقابت خواهد کرد.
 • فراخوان نیسان در آمریکا

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی نیسان اعلام کرده است که در حدود ۲/ ۱ میلیون دستگاه از خودروهایی که طی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ تولید کرده است باید به نمایندگی‌ها بازگردند تا نقص دوربین دید عقب آنها به‌واسطه به‌روز‌رسانی نرم‌افزار آن برطرف شود. سازمان امنیت ترافیکی بزرگراه‌های آمریکا در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که ممکن است به‌دلیل نقص عملکرد نرم‌افزار این دوربین‌ها، تصاویر قابل مشاهده نباشند. به نظر می‌رسد مشکل آن است که نور دوربین و نمایشگر نمی‌توانند خود را با افزایش نور خورشید در طول روز وفق دهند و بنابراین در طول روز رویت تصویر دشوار خواهد بود. نیسان به‌طور دقیق قرار است یک میلیون و ۲۸۸ هزار و ۸۳۰ دستگاه از مدل‌های متنوع خود را که در آمریکا به فروش رفته‌اند، فراخوان دهد. برخی از این خودروها فرانتیر، لیف، ماکسیما، مورانو، ان‌وی ۲۰۰ تایتان و ورسا هستند. مالکان قرار نیست هزینه‌ای پرداخت کنند و نمایندگی‌ها به‌طور مجانی نرم‌افزار مربوطه را به‌روز‌‌رسانی خواهند کرد.
 • فاز جدید دعوای خودرویی ترامپ و کالیفرنیا

  دنیای اقتصاد: ۹ گروه فعال زیست‌محیطی روز جمعه از وزارت ترابری دولت ترامپ به‌دلیل اقدام به لغو اختیار کالیفرنیا در تعیین مقررات آلایندگی خودروها شکایت کرده‌اند. هفته گذشته نیز ۲۳ ایالت آمریکا در حمایت از حقوق ایالتی کالیفرنیا و محکومیت اقدام دونالد ترامپ در این‌باره، علیه وزارت ترابری آمریکا در دادگاه واشنگتن اقامه دعوا کردند. دولت ترامپ درنهایت پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان لفظی و قانونی با دولت ایالتی کالیفرنیا، اعلام کرد اختیار این ایالت را برای اعمال استاندارد‌های آلایندگی‌ خودرویی لغو می‌کند. اقدامی که می‌تواند به یک جنگ حقوقی داخلی در آمریکا میان دولت فدرال و ایالت کالیفرنیا منتهی شود. اندرو ویلر، رئیس آژانس حفاظت محیط‌زیست آمریکا تصریح کرد که این اقدام می‌تواند اطمینان بیشتری را به شرکت‌های خودروساز برای تطبیق با مقررات آلایندگی در سرتاسر آمریکا فراهم کند. در حال حاضر کالیفرنیا و چند ایالت دیگر که ۴۰ درصد از کل بازار خودروی آمریکا را دراختیار دارند، مقررات دولت اوباما را اجرا می‌کنند.
 • دپوی خودروها عمدی نیست

  مهر: دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: تاخیر در تحویل خودرو علاوه‌ بر سود مشارکت، جریمه هم دارد، پس عدم‌تحویل عمدی تعهدات خودروسازان کار عاقلانه‌ای نیست و دپوی خودروهای تولیدی ریسک بسیار بالایی دارد.احمد نعمت‌بخش درباره سخنان هفته گذشته وزیر صمت که گفته بود «اگر شرکت خودروسازی با وجود داشتن امکانات لازم به تعهداتش عمل نکرد، به تعزیرات معرفی خواهد شد»، گفت: هیچ خودروسازی را سراغ نداریم که عامدانه از تحویل خودرو خودداری کند. وی افزود: در قراردادهای فروش خودرو ذکر شده که خودروسازان باید علاوه ‌بر سود مشارکت، درصدی جریمه نیز بابت تاخیر در تحویل پرداخت کنند؛ بنابراین عدم‌تحویل عمدی تعهدات، کار عاقلانه‌ای نیست.دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: عدم‌تحویل به موقع تعهدات، درخصوص خودروسازانی که به‌دلیل مسائل تحریمی و عدم‌دریافت به موقع قطعه، قادر به تحویل به موقع نبوده‌اند، بحث متفاوتی است؛ این خودروسازان به تعزیرات معرفی نشدند و ۹۹ درصد تعهدات معوق و خودروهای موجود در پارکینگ‌ها به این دسته اختصاص دارد.وی تصریح کرد: تمامی خودروسازان اعم از ایران خودرو و سایپا و نیز خودروسازان بخش خصوصی، تعهدات معوق دارند که به‌دلیل تحریم و عدم‌تامین به موقع قطعه و کمبود نقدینگی رخ داده است. نعمت‌بخش گفت: مردم توجه کنند که شرکت‌های خودروساز در به‌وجود آمدن این شرایط مقصر نیستند؛ به همین دلیل برخی از خودروسازان به مشتریان پیشنهاد داده‌اند یا سود مشارکت، دارای تداوم باشد یا خودرو جایگزین دریافت کنند.
 • قیمت‌گذاری برخی خودروها بالاتر از بازار

  ایسنا: گروه‌های خودروسازی سایپا و ایران‌خودرو دیزل به جمع خودروسازانی پیوسته‌اند که قیمت محصولات‌شان در کارخانه، بیش از بازار است. بر این اساس گروه خودروسازی سایپا در حالی قیمت خودروی ساینا با رینگ آلومینیومی را ۵۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین کرده که قیمت این محصول در بازار ۵۵ میلیون تومان است. درواقع سایپا این محصول را ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بالاتر از بازار می‌فروشد.همچنین این شرکت قیمت سراتو را ۲۹۵ میلیون تومان تعیین کرده، در‌حالی‌که این خودرو در بازار آزاد حدود ۱۲ میلیون ارزان‌تر و به قیمت ۲۸۳ میلیون تومان به فروش می‌رسد.اما بزرگ‌ترین اختلاف قیمتی کارخانه و بازار، در پیکاپ دو کابین‌ ایران‌خودرودیزل و در حدود ۱۰۰ میلیون تومان است. پیکاپ دوکابین فوتون بنزینی در کارخانه ۳۵۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده؛ در‌حالی‌که قیمت این خودرو در بازار ۲۵۹ میلیون تومان است. همچنین پیکاپ دوکابین فوتون دیزلی در کارخانه ۳۶۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و در بازار ۳۰۰ میلیون تومان قیمت دارد.این اختلاف قیمت‌ها در حالی است که پیش از این، عباس تابش، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تاکید کرده هر گونه عرضه خودرو از سوی خودروسازان به قیمت‌هایی بیش از نرخ بازار تخلف محسوب می‌شود. پیش از این اعلام شده بود که شرکت‌های مدیران خودرو، کرمان موتور و بهمن موتور برخی محصولات خود را گران‌تر از نرخ‌های بازار می‌فروشند.
 • آمار تولید سایپا در شهریور

  سایپانیوز: سایپا توانست در آخرین ماه تابستان امسال ۳۸ هزار دستگاه انواع محصولات را تولید کند تا کل تولید این شرکت از ابتدای سال تا پایان شهریور به بیش از ۲۰۰ هزار خودرو برسد.بر این اساس، در شهریور امسال ۳۸ هزار دستگاه از انواع محصولات خانواده پراید و تیبا، ساینا، کوییک، وانت نیسان بنزینی و دوگانه‌سوز، وانت ریچ و همچنین کامیون کشنده سنگین تولید و به مشتریان تحویل داده شده است. تولید این تعداد محصول با هدف تسریع در تحویل به مشتریان و به‌صورت کامل و بدون کسری قطعات صورت گرفته و این محصولات بلافاصله پس از تولید، از محل کارخانه به‌دست مشتریان رسیده‌اند.
 • غرامت ۴۰ میلیون دلاری فیات کرایسلر

  تسنیم: شرکت خودروسازی فیات کرایسلر به‌دلیل گمراه کردن سرمایه‌گذاران خود در مورد ارقام فروش ماهانه ۴۰ میلیون دلار غرامت باید بپردازد.بنابر گزارش رویترز، واحد آمریکایی فیات کرایسلر به مدت پنج سال از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ طی اقداماتی فریبکارانه گزارش فروش خودروهای جدید را دستکاری و اعلام می‌کرد فروش آنها هر سال به‌صورت ماهانه رشد مداوم داشته است، حال آنکه رشد فروش آنها در سپتامبر ۲۰۱۳ پایان یافته بود. در جولای ۲۰۱۶ در بحبوحه بررسی‌های مقامات فدرال آمریکا از جمله وزارت دادگستری این کشور، این شرکت برای بیش از ۵ سال ارقام فروش ماهانه خودروهای خود را اصلاح کرد.فیات کرایسلر اعلام کرد که با بازرسان همکاری کامل داشته و سیاست‌ها و استراتژی‌های خود را اصلاح کرده است و همچنین متعهد شده کنترل شدیدی بر گزارش فروش خود داشته باشد. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا اعلام کرد فیات کرایسلر به مراکز تجاری خود فشار آورده بود تا فروش سالانه‌شان را به‌طور مداوم افزایش دهند و به اهداف داخلی فروش مخصوصا در آخرین روزهای هر ماه برسند، بنابراین برخی کارکنان شرکت در اکثر مراکز تجاری آن گزارش‌های جعلی ارائه می‌دادند.

بیشتر