آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۷۱۳

 • «نه» به دیزلی‌ها

  دنیای اقتصاد: همزمان با رد «طرح جایگزینی ۱۰۰ هزار خودروی فرسوده با محصولات دیزلی» در شورای اقتصاد، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز در گزارشی به تبعات احیای دیزلی‌ها پرداخته و آن را اشتباه و خطرناک دانسته است.
 • خودروهای وارداتی در یک قدمی متروکه شدن

  دنیای اقتصاد: گمرک در شرایطی خواستار تعیین تکلیف خودروهای وارداتی دپویی از سوی هیات دولت شد، که در صورت عدم تمدید مجوز ترخیص، طبق قانون تمامی خودروها به سازمان اموال تملیکی سپرده خواهد شد.
 • تداوم اعتصابات کارگری در جنرال‌موتورز

  دنیای اقتصاد: اعتصاب علیه شرکت خودروسازی جنرال‌موتورز توسط ۴۹ هزار کارگر اتحادیه خودروسازان در آمریکا وارد دومین هفته از زمان آغازش شد، اگرچه پیشرفت‌هایی در مذاکرات ایجاد شده است اما هنوز هم هیچ نشانه روشنی مبنی بر زمان خاتمه این اعتصابات دیده نمی‌شود. براساس اعلام منابع آگاه در جریان این مذاکرات هنوز هم اختلافاتی در رابطه با دستمزد‌ها، تقسیم سودآوری، مدل‌های جدید، پرداخت مناسب به افرادی که تازه استخدام شده‌اند و استفاده از کارگران پاره‌وقت وجود دارد. کارگران اعتصاب سرتاسری خود را با دست کشیدن از کار در ۱۶ سپتامبر کلید زده‌اند و هم‌اکنون تولید محصولات جی‌ام در ۳۰ کارخانه واقع در ۹ ایالت فلج شده است. این اعتصابات در آمریکا جی‌ام را وادار کرده است تا دو کارخانه خود را در کانادا و مکزیک که مسوول تولید موتور هستند، تعطیل کند. با این حال شرایط برای کارگران و جنرال‌موتورز درحال بحرانی شدن است چراکه تولید به شدت کاهش یافته است و به تناسب دستمزد کارگران به‌دلیل اعتصاب به هفته‌ای ۲۰۵ دلار کاهش یافته است.
 • خداحافظی هوندا با دیزلی‌ها

  دنیای اقتصاد: شرکت هوندا اعلام کرده است که درجهت توسعه محصولات برقی خود، تولید تمامی خودروهای مجهز به پیشرانه‌های دیزلی را تا سال ۲۰۲۱ متوقف خواهد کرد. این خودروساز ژاپنی بنا دارد که تا سال ۲۰۲۵ تنها خودروهای برقی را به بازار اروپا صادر کند. هوندا آخرین خودروسازی است که به جمع رقبای خود پیوسته تا به تدریج تولید دیزلی‌ها را متوقف و تولید برقی‌ها را توسعه دهد. تمامی این اقدامات بخشی از برنامه کلان هوندا است که بنابر آن تا سال ۲۰۳۰، خودروهای برقی دوسوم از مجموع تولیدات این شرکت را شامل خواهند شد. درحالی‌که خودروهای برقی اکنون تنها کمتر از ۱۰ درصد ظرفیت خط تولید هوندا را اشغال می‌کنند. هوندا از این‌رو می‌کوشد تا درجهت صرفه‌جویی برای توسعه این برنامه، هزینه‌های خود را کاهش دهد. این شرکت اعلام کرد که در سال ۲۰۲۱، تنها کارخانه خود در بریتانیا را تعطیل می‌کند. تعطیلی این کارخانه موجب بیکار شدن ۳ هزار و ۵۰۰ پرسنل آن می‌شود.
 • فراخوان ۳۲۲ هزار فورد

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی فورد ۳۲۲ هزار دستگاه از محصولاتش را در اروپا فراخوان می‌دهد، علت این فراخوان نیز نشت اسید از باتری‌ها است که می‌تواند منجر به حریق در خودرو شود. فراخوان مزبور مدل‌های «موندئو»، «اس‌مکس» و «گلکسی» را که بین فوریه ۲۰۱۴ تا فوریه ۲۰۱۹ به تولید رسیده‌اند، شامل خواهد شد. فورد می‌گوید نشت اسید به مجاورت قطب منفی می‌تواند سیستم نظارت بر عملکرد باتری را از کار بیندازد. در نتیجه با افزایش حرارت باتری، ریسک آتش‌سوزی در آن بالا می‌رود. به‌گفته سخنگوی فورد، این فراخوان به ترتیب در آلمان، بریتانیا با ۱۰۱ و ۵۶ هزار دستگاه بیشترین تعداد را شامل می‌شود و دیگر خودروهای مشمول نیز در دیگر بازارهای اروپایی توزیع شده‌اند. تمامی این محصولات در کارخانه والنسیا فورد واقع در اسپانیا تولید و روانه بازارها شده‌اند. به‌گفته این خودروساز، مالکان می‌توانند خودروهای خود را برای دریافت تعمیرات رایگان به نزدیک‌ترین نمایندگی فورد انتقال دهند.
 • کاهش قیمت خودروهای جایگزین در طرح نوسازی تاکسی‌ها

  روابط عمومی اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور: مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: به‌دنبال پیگیری‌های مستمر و گسترده توسط اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور قیمت خودروهای تحویلی در طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده کاهش یافت.مرتضی ضامنی اظهار کرد: از سال ۹۴ تاکنون نوسازی تاکسی‌های فرسوده در کشور با نوسانات زیادی مواجه بوده است.وی ادامه داد: بعد از چند سال توقف در حوزه نوسازی ناوگان فرسوده تاکسیرانی، طرح نوسازی ۹۰ هزار دستگاه تاکسی از بهمن ماه سال ۹۴ آغاز شد و از سال ۹۵ نیز خودروهای جدید به ناوگان تاکسیرانی اضافه شد و طرح خوبی بود، تاکنون پس از گذشت حدود ۴ سال تنها ۶۴ هزار و ۵۴۰ دستگاه تاکسی نوسازی شدند و ۱۱هزار دستگاه هم جزو ناوگانی هستند که بدون جایگزین اسقاط شدند.ضامنی افزود: یکی از دلایل کند شدن روند نوسازی ناوگان تاکسیرانی افزایش ۱۱۰ درصدی قیمت خودرو نسبت به سال گذشته و نوسان قیمت اعلامی خودرو در ماه‌های مختلف سال جاری بوده است که مانعی برای برنامه‌ریزی در این زمینه محسوب می‌شود. این نوسان قیمتی به گونه‌ای بوده است که خودروساز در هر ماه قیمت جدید اعلام می‌کرد.
 • روند صعودی تکمیل خودروهای ناقص

  ایکوپرس: گروه صنعتی ایران خودرو توانست با همراهی قطعه‌سازان ۵۰ درصد خودروهای کف را جمع‌آوری و تکمیل ‌کند و تحویل مشتریان دهد.
 • کیفیت خودروهای سنگین در مرداد

  ایسنا: شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران گزارش ارزیابی کیفی خودروهای سنگین تولیدی در مردادماه امسال را منتشر کرد.بر این اساس در گروه خودروهای سنگین تولیدی در مردادماه امسال در گروه اتوبوس‌ها؛ اتوبوس‌های بین‌ شهری درسا و اسکانیا ۴۲۱۲ مارال چهار ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده‌اند.در گروه کامیونت‌ها نیز؛ کامیونت ایسوزو NMR۸۵، کامیونت هیوندای HD۶۵ وکامیونت هیوندای HD۷۸، چهار ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر