آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۹۶

 • خودروسازی خصوصی نیمه تعطیل شد

  دنیای اقتصاد: وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از وقفه‌ای دو ماهه، آمار مربوط به تولید خودرو در کشور را منتشر کرد، آماری که نشان می‌دهد خودروسازان بخش خصوصی عملا به حالت نیمه تعطیل درآمده‌اند.
 • افزایش تورم خودرو در بهار ۹۸

  دنیای اقتصاد: براساس گزارش مرکز آمار ایران شاخص قیمت تولید‌کننده وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیمه تریلر در فصل بهار سال جاری با ۲۱ درصد افزایش نسبت به شاخص فصل قبل به عدد ۲/ ۴۸۷ رسیده است.
 • صادرات فورد چین به آمریکای لاتین

  دنیای اقتصاد: شرکت فورد بنا دارد تا خودروی «تریتوری» را که به‌طور بومی در کارخانه فورد چین ساخته می‌شود در سال ۲۰۲۰ به آمریکای لاتین نیز صادر کند. تریتوری در نمایشگاه خودروی سائوپائولو ۲۰۱۸ به نمایش درآمد و از آن پس به‌عنوان محصولی برای افزوده شدن به سبد محصولات فورد برزیل محسوب می‌شود.لایل واترز، مدیر فورد در آمریکای‌ جنوبی با تایید این خبر اظهار کرد: «بازخورد مشتریان به تریتوری به‌ویژه در زمینه طراحی بدنه و کابین، فضا و فناوری عالی بود. بنابراین من به تیم خود اعلام کردم که باید آستین‌ها رابالا زده و به سرعت این خودرو را برای مشتریان بومی عرضه کنیم. مفتخرم که تایید کنم این خودرو در سال۲۰۲۰ در بازارهای برزیل و آرژانتین عرضه خواهد شد.» فورد تریتوری توسط فورد در چین و تحت همکاری با شرکت «jmc» ساخته شده است. این خودرو در چین از موتور ۵/ ۱ لیتری اکوبوست بنزینی با قدرت ۱۰۵ کیلووات و گشتاور ۲۲۵ نیوتون‌متر بهره می‌برد. گزینه‌ نیرومحرکه برقی نیز در آینده برای این خودرو در نظر گرفته می‌شود.
 • یکه‌تازی شاسی‌بلند‌ها در اروپا

  دنیای اقتصاد: در نیمه نخست سال‌ جاری، فروش خودروهای شاسی‌بلند و کراس‌اوور در بازار اروپا با گذر از مرز ۳میلیون دستگاه، رشد ۹/ ۵ درصدی را به ثبت رساند و به این ترتیب سهم این نوع از خودرو از مجموع بازار خودروی اروپا به ۱/ ۳۶ درصد رسید که این رقم در نیمه نخست ۲۰۱۸ برابر با ۲/ ۳۲ درصد بود. به‌رغم فروش ۱۷۱هزار و ۵۶۹ شاسی‌بلند بیشتر از ژانویه تا ژوئن نسبت به سال گذشته، این امر نتوانست کاهش فروش دیگر محصولات نظیر سواری‌ها، استیشن‌ها و مینی‌ون‌ها را خنثی کند. این سبد محصولات در ۶ ماه نخست ۲۰۱۹، با کاهش فروش ۷/ ۶ درصدی معادل با ۳۸۹ هزار و۴۴دستگاه کمتر از مدت مشابه سال پیش، توانستند تا مجموع فروش خود را در این مدت به ۴۲/ ۵ میلیون دستگاه برسانند. در نتیجه مجموع فروش خودرو‌ها در اروپا طی نیمه نخست ۲۰۱۹، کاهشی ۵/ ۲ درصدی داشته و به رقم ۴۸/ ۸ میلیون دستگاه رسید. اگرچه به نظر می‌رسد علاوه بر مسائل تجاری و سیاسی، افزایش استقبال از شاسی‌بلند‌ها خود به فروش دیگر محصولات لطمه زده است.
 • فراخوان ۵۵۰ هزار وانت در آمریکای شمالی

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی فورد اعلام کرد که قصد دارد تا ۵۵۰ هزار دستگاه از وانت‌های خود را به‌دلیل نقص ایمنی در آمریکای شمالی فراخوان دهد. این خودروها شامل فورد اف ۱۵۰ مدل‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، «فورد اکسپلورر» ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، «فورد وانت سری اف» ۲۰۱۹ و «فورد اکسپدیشن» ۲۰۱۹ خواهند بود. این فراخوان همچنین چند دستگاه از مدل‌های «فورد لینکلن» ۲۰۲۰ را نیز شامل خواهد شد. بنابر اعلام فورد، خودروهای مشمول این فراخوان ممکن است دچار نقصی در محور سوم چرخ‌ها باشند که می‌تواند به عمل نکردن دنده عقب خودرو منجر شود. ممکن است همین امر منجر به بروز سوانح مالی و جانی برای مالکان شود.با این حال شرکت آمریکایی فورد اعلام کرده است که تاکنون گزارشی از سوانح که در اثر این نقص فنی ایجاد شده باشد را دریافت نکرده است.از مجموع تعداد وانت‌های فورد که فراخوان خواهند شد، ۴۸۳ هزار دستگاه در ایالات‌‌متحده، ۵۹ هزار دستگاه در کانادا و ۸ هزار دستگاه نیز در مکزیک تردد می‌کنند.
 • توقف تولید خودروهایی غیر استاندارد

  روابط عمومی سازمان استاندارد: رئیس سازمان ملی استاندارد ایران تاکید کرد که رعایت استانداردها برای ارتقای سطح کیفی و رعایت ایمنی خودروها لازم‌الاجرا است.روز گذشته مدیران و مسوولان صنعت خودروی کشور با رئیس و مسوولان سازمان ملی استاندارد ایران در این سازمان دیدار کردند.
 • توسعه صنعت خودرو نیازمند همراهی همه بخش‌ها

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: معتقدم همراهی همه بخش‌ها برای توسعه و اصلاح صنعت خودرو ضروری است و وزارت صمت این حرکت را به‌صورت تخصصی شروع کرده است.رضا رحمانی در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان مطلب فوق درخصوص رفتن برخی شرکت‌های خارجی از کشور به دنبال اعمال تحریم‌های جدید افزود: مراحل حقوقی ترک شرکت‌های خارجی در حال پیگیری است و من معتقدم که در شرایط بدون تحریم نحوه همکاری با شرکت‌هایی که در این شرایط تحریمی ایران را ترک کرده‌اند، باید متفاوت باشد.وزیر صمت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه‌های خود برای اصلاح و ساماندهی صنعت خودرو گفت: برای صنعت خودرو برنامه‌های خوبی داریم؛ اما نیازمند همراهی همه بخش‌ها برای توسعه و اصلاح این صنعت هستیم.رحمانی همچنین پس از پایان جلسه در جمع خبرنگاران این جلسه را جلسه‌ای خوب ارزیابی کرد و گفت: بحث کیفیت خودرو و قراردادهای مشترک تولید خودرو در این جلسه مطرح شد.
 • تلاش ایران خودرو برای تحویل دپویی‌ها

  ایکوپرس: مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از افزایش تولید خبر داد و گفت: تا دو ماه آینده به تیراژ تولید روزانه حداقل ۲ هزار دستگاه خودرو دست می‌یابیم و با پشتیبانی سازندگان و قطعه‌سازان، تعداد خودروهای کف پارکینگ بر اساس زمان‌بندی به زودی به صفر می‌رسد.فرشاد مقیمی با تشریح سیاست‌ها و برنامه‌های این گروه در تعامل با شبکه تامین، اعلام کرد: عقد اخوت با هیچ یک از قطعه‌سازان نداریم. خط قرمز همکاری با قطعه‌سازان،‌ تامین به موقع با هزینه‌های مناسب و با کیفیت قطعات است.وی افزود: با هماهنگی بین قطعه‌سازان با محوریت تشکل‌های تخصصی از یکسو و قطعه‌سازان با گروه صنعتی ایران خودرو به‌عنوان خودروساز شماره یک کشور از سوی دیگر، به‌دنبال تحقق اهداف و برنامه‌های تولید خواهیم بود.

بیشتر