آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۹۰

 • دو مسیر متفاوت درخصوصی‌سازی

  دنیای اقتصاد: واگذاری سهام دولتی دو شرکت خودروساز، این روزها به‌طور موازی از سوی دولت و مجلس پیگیری می‌شود. به‌طوری‌که از یکسو وزارت صنعت با مجوز شورای هماهنگی سران سه قوه در حال مقدمه چینی برای خصوصی‌سازی ایران خودرو و سایپا است و از سوی دیگر مجلس در قالب طرح ساماندهی صنعت خودرو، خصوصی‌سازی خودروسازان را پیگیری می‌کند.
 • معاون وزیرصنعت، مقیم ایران خودرو شد

  دنیای اقتصاد: پس از یک هفته بلاتکلیفی، سرانجام مدیرعامل جدید ایران خودرو انتخاب شد و در بین چند گزینه‌ای که نام‌شان برای رسیدن به این صندلی داغ مطرح بود، قرعه به نام فرشاد مقیمی افتاد تا مدیری کاملا از جنس دولت سکان هدایت بزرگ‌ترین خودروساز ایران را به دست بگیرد. مقیمی پیش از این معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت بود و قبل‌تر نیز معاونت برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران را بر عهده داشت.
 • جولان برقی‌ها در المپیک توکیو

  دنیای اقتصاد: تویوتاموتورز به‌تازگی از در اختیار قرار دادن سه‌هزار و ۷۰۰ دستگاه خودروی برقی، هیبریدی، پلاگین هیبریدی و هیدروژنی برای تماشاگران، بازدیدکنندگان، ورزشکاران و تمامی شرکت‌کنندگان بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ در توکیو خبر داده است. از این تعداد، ۸۵۰ دستگاه خودروی تمام‌برقی و ۵۰۰ خودرو نیز هیبریدی هستند.تویوتا همچنین اعلام کرده است که بالغ بر ۹۰ درصد خودروهایی که قرار است در جریان برگزاری بازی‌های المپیک در دسترس شرکت‌کنندگان قرار بگیرد، برقی و هیبریدی هستند تا علاوه بر میزان آلایندگی بسیار اندک آنها، آلودگی صوتی نیز ایجاد نکنند و بر ازدحام محیط برگزاری بازی‌ها نیفزایند. بنابر اعلام این خودروساز، این خودروها در مدل‌های سواری، اتوبوس، اسکوتر و مینی‌بوس عرضه خواهند شد و به شرکت‌کنندگان و علاقه‌مندان بازی‌های المپیکی اجازه می‌دهند تا از انواع مختلف خودروهای پاک و دوستدار محیط زیست بهره‌مند شوند. تویوتاموتورز یکی از پیشتازان تولید خودروهای پاک در جهان به شمار می‌رود و تاکنون خودروهای هیبریدی و برقی متعددی را معرفی و روانه بازارهای جهانی کرده است.
 • میزبانی آلمان از کارخانه تسلا

  دنیای اقتصاد: شرکت تسلا در جست‌وجوی مکانی برای ساخت نخستین کارخانه خود در اروپا، درنهایت منطقه‌ای در ایالت «نورث‌راین وستفالیا» آلمان را انتخاب کرده است. این خبر را وزیراقتصاد این ایالت اعلام کرده است. ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا در ماه ژوئن اعلام کرده بود که آلمان کشور مناسبی برای میزبانی از کارخانه اروپایی تسلا خواهد بود. پیش‌بینی‌ می‌شود که طی یک دهه آتی، اروپا پس از چین به دومین بازار بزرگ برای خودروهای برقی در جهان تبدیل شود. از همین‌رو بسیاری از غول‌های خودروسازی به‌دنبال معرفی مدل‌های جدید برقی یا ساخت خطوط مونتاژ این نوع خودرو در کشورهای اروپایی هستند. در چنین شرایطی تسلا که از نخستین خودروسازان برقی به شمار می‌آید، در حال رقابت با زمان است؛ پیش از آنکه تعداد بیشتری از خودروسازان از خواب بیدار و وارد رقابت‌ بازار خودروهای برقی شوند. مشتریان اروپایی هم‌اکنون انتخاب‌های محدودی را برای خودروهای برقی از چند برند نظیر آئودی، مرسدس‌بنز، جگوار و نیسان در اختیار دارند.
 • کاهش ساعات کاری در اوپل

  دنیای اقتصاد: رسانه‌های آلمانی به تازگی گزارش کرده‌اند که شرکت خودروسازی اوپل درحال آماده‌سازی خود برای کاهش ساعات کاری کارکنانش است. براساس این گزارش، مدیریت اوپل بنا دارد تا از ابتدای ماه اکتبر این طرح را به مدت سه‌ماه اجرایی کند. ممکن است مشابه چنین طرحی نیز در ابتدای تابستان سال آتی عملی شود. این اقدام را می‌توان پاسخ اوپل به بحران جهانی کمبود تقاضا برای خودرو درنظر گرفت که بنابر آن این شرکت قصد دارد تا به این طریق هزینه‌های تولید خود را کاهش دهد. از سوی دیگر چالش‌های دیگری نظیر جنگ تجاری میان چین و آمریکا، برگزیت و کاهش رونق در اقتصاد چین عوامل مهمی در افت تقاضای جهانی برای خودرو هستند. پیش‌تر در چند گزارش عنوان شده بود که اوپل به‌دنبال تعدیل هزار و ۱۰۰ نفر از کارکنانش در سه کارخانه خود است. گفته می‌شود اوپل بسته‌های حمایتی را برای آن دسته از افرادی که از شغل خود تعدیل می‌شوند، درنظر گرفته است.
 • ۱۴ برنامه وزارت صنعت برای اصلاح خودروسازی

  سایت وزارت صمت: دستیار ویژه و مشاور وزیر صنعت،معدن و تجارت از ابلاغ ۱۴ برنامه مهم و تاثیرگذار این وزارتخانه برای اصلاح صنعت خودرو خبر داد.
 • تاخیر دوباره در تحویل خودروهای معوق

  خانه ملت: عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است اگرچه خودروسازان متعهد شدند تا دی ماه سال‌جاری خودروهای پیش‌فروش شده را تحویل دهند، اما شرایط کنونی حکایت از به تاخیر افتادن مجدد تحویل خودروها دارد. عبدالله رضیان با اشاره به بدقولی خودروسازان در تحویل خودروهای پیش‌فروش شده، گفت: صنعت خودرو در شرایط جدید با التهاب شدیدی روبه‌رو شده، زیرا از یک سو واردات خودرو ممنوع است و از سوی دیگر تیراژ تولیدات داخلی افت پیدا کرده است.
 • ۳ ستاره کیفی برای کامیونت سیبا موتور

  گروه بنگاه‌ها: براساس جدیدترین گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران از ارزیابی کیفی خودروهای سنگین تولیدی در تیر ماه سال ۹۸، کامیونت ۶ تن شرکت سیبا موتور در بین خودروهای داخلی با ارتقا موفق به کسب سه ستاره کیفی شد.

بیشتر